Birutė NENĖNIENĖ
Sulig į padangę pakilusiais pirmaisiais jaunikliais gandrais Vilkaviškio trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Savęs ir pasaulio pažinimo fakulteto klausytojai išsiruošė ne į paukščių sparnais pasiekiamus tolius, bet į širdimi aprėpiamas artumas. Liepos 29-osios pažintinės-piligriminės kelionės maršrutas Vilkaviškis–Šunskai–Lūginė–Marijampolė–Skardupiai– Vilkaviškis teapsuko šimtą kilometrų, tačiau praturtino atradimų ir naujų potyrių džiaugsmu.
Sutiko Šunskuose
Karantinas sutrikdė TAU, kuriame septyniuose fakultetuose mokosi per pusketvirto šimto Vilkaviškio rajono senjorų, studijų metų pabaigos veiklą. Po karantino TAU vadovų iniciatyva, gavus finansinę paramą iš rajono Savivaldybės, visų fakultetų studentai turėjo galimybę susiorganizuoti ir išvykti į artimesnę ar tolimesnę kelionę.
Savęs ir pasaulio pažinimo fakulteto klausytojai vyko į kaimynines vietas, tačiau patyrė gausybę įspūdžių ir atradimų.
Šunskuose maloniai sutikti bendruomenės atstovės ir bažnyčios vargonininkės Eglės Alenskaitės bei parapijos klebono kan. kun. Deimanto Brogio TAU klausytojai išgirdo 310 metų sukaktį šventusio miestelio istoriją, apie dabarties gyvenimą, o taip pat legendą apie iškastas silkes.
Keliauninkai pasigrožėjo naujai iškilusia skulptūra dailininkei Birutei Magdalenai Stankūnienei, fazanyno paukščiais, alpakomis, garsios selekcininkės Danutės Simonaitienės jurginų kolekcija prie neseniai įrengto Kneipo sveikatingumo tako, basomis išbandė 88 metrų ilgio įvairią jo dangą.
Keliautojai miestelio kapinėse aplankė Lietuvos mokytojų mokytojo Ferdinando Žilinsko kapą bei vyskupo kankinio Vincento Borisevičiaus, kurio gimtinė yra mūsų rajone, Bebrininkų kaime, tėvų ir brolio kunigo Kazimiero kapą. Prieš porą metų baigta ir Vatikanui pateikta beatifikacijos byla dėl vyskupo V. Borisevičiaus paskelbimo palaimintuoju.
Šunskų bažnyčioje dvasininką primena atminimo lenta bei žinomo airių dailininko Tomo Byrno nutapytas portretas. Būsimasis vyskupas buvo pakrikštytas iki šiol bažnyčioje tebestovinčioje krikštykloje, o per šv. Mišias šviečia iš tų laikų likęs, neseniai restauruotas didysis sietynas.
Svetinga Marijampolė
Daugeliui keliautojų naujas atradimas buvo Lūginės koplyčia. Lydimi pažinimo troškulio jie aplankė rūpestingai tvarkomą palaimintojo Jurgio Matulaičio gimtinės vietą prie Šešupės vingio.
Marijampolėje, Palaimintojo J. Matulaičio muziejuje ir Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje iš Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių seserų kongregacijos vadovės Viktorijos Plečkaitytės pasakojimo TAU klausytojai giliau susipažino su arkivyskupo gyvenimu ir veikla, marijonų vienuolijos kūrimusi ir gyvavimu, Marijampolės istorija, bazilikoje maldai suklupo prie palaimintojo altoriaus ir karsto. Keliautojai taip pat sužinojo, jog bazilikoje palaidotas pirmasis Vilkaviškio vyskupijos vyskupas Antanas Karosas.
Skardupių Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčia ne ką nutolusi nuo Marijampolės, stovi atokiau gyvenvietės ir vienkiemių. Su jos ir vietovės istorija glaustai supažindino Skardupių klebonas dr. Algirdas Petras Kanapka.
Diplomai – Skardupiuose
1945 m. vasarą Skardupių bažnyčios klebonijoje kunigo Antano Yliaus iniciatyva įvyko slaptas pasitarimas, kurio metu įkurtas Tauro apygardos partizanų štabas. Šiemet, liepos 19 dieną, čia iškilmingai paminėtos šio įvykio 75-osios metinės. Klebonas parodė ir papasakojo apie savo iniciatyva prie bažnyčios įkurtą Šventųjų parką, vienintelį Lietuvoje tokį esantį, gražiai prižiūrimą ir plečiamą.
Kodėl jį sumanė? O todėl, kad kiekvieno žmogaus gyvenime reikalingas kitas žmogus, kuriuo galėtume sekti kaip autoritetu. Žemėje ne kiekvienam lemta sutikti tokį idealų kelrodį, tačiau šventieji danguje visada ir visur yra mūsų globėjai, tikėjimo liudytojai, galime sekti jų gyvenimo pavyzdžiu, ugdytis, siekti, išgyventi sunkumuose, taurėti dvasia ir pasiryžimais.
Skardupių klebonijoje, prie klebono palaiminto agapės stalo, TAU klausytojams buvo įteikti dvejus metus trukusio mokslo universitete baigimo diplomai.
Savęs ir pasaulio pažinimo fakultete per dvejus metus vyko daug įdomių susitikimų. Lektoriai, svečiai buvo Vytauto Didžiojo universiteto prof. Bronė Gudaitytė, Kybartų ir Gižų parapijų kunigai Vaidotas Labašauskas, Virgilijus Vaitkus, prel. Vytautas Gustaitis, Šv. Šeimos seserys Gertrūda ir Daiva, keliautoja Irma Trečiokienė ir kt. Vilkaviškio dekanas prel. V. Gustaitis buvo šio fakulteto globėjas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.