Artėjant Sausio 13-osios sovietų agresijos prieš atkurtą Nepriklausomą Lietuvos valstybę 30-mečiui, priešiškoje informacinėje aplinkoje fiksuotas padidintas šios temos ir ją palaikančių Rusijos naratyvų eskalavimas.
Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai gruodžio mėnesį nustatė 320 atvejų, turėjusių neigiamos informacinės veiklos bruožų. Lapkritį tokių atvejų fiksuota 308.
Anot kariuomenės analitikų, pagrindiniais dezinformacijos taikiniais buvo Lietuvos konstitucinių pagrindų apsauga dėl Sausio 13-osios bylos nuosprendžio, NATO ir Lietuvos narystė aljanse, mūsų šalies užsienio politika, energetika ir ekonomika.
„Šių temų eskalavimu siekta daryti poveikį visuomenei, mažinant Lietuvos Respublikos piliečių lojalumą valstybei, menkinant pasitikėjimą aukščiausiomis šalies vadovybės institucijomis, taip pat narystės NATO svarbą. Priešiška informacija skleista tikslingai, norint sukelti Lietuvos žmonių nepasitenkinimą valstybe, skatinti nusivylimo nuotaikas, klaidinti, skaldyti ir supriešinti tarpusavyje“, – pabrėžė Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai.
Gruodį, artėjant 30-osioms Sausio 13-osios metinėms ir Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžio Sausio 13-osios byloje paskelbimui, priešiškoje informacinėje erdvėje suaktyvėjo Kremliaus naratyvų eskalavimas.
„Daugiausia skleista informacija apie Rusijos tyrimų komiteto pradėtą tyrimą dėl neva neteisėto Sausio 13-osios bylos teisėjų nuosprendžio ir kreipimosi į Interpolo struktūras dėl tarptautinio arešto orderio išdavimo agresiją vykdžiusiems asmenims. Taip pat eskaluotas „savi šaudė į savus“ naratyvas, teigiant, kad Lietuvos valdžia neva neteisėtai apkaltino sovietų kariškius, siekdama nuslėpti savo prisidėjimą prie civilių žūties“, – pažymėjo Lietuvos kariuomenė.
Taip pat buvo teigiama, kad pirmosios instancijos teisme už dalyvavimą Sausio įvykiuose nuteisti buvę sovietų karininkai Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas yra nekalti, o pats bylos nagrinėjimas vadintas gėdingu.
Dezinformacijos skleidėjai reagavo į Prezidentūroje vykusią konferenciją „Lietuvių kova dėl valstybės ir istorinės tiesos: Molotovo – Ribentropo paktas 1939–1989–2020“ bei Lietuvą kaltino istorinio revizionizmo vykdymu ir „tikrosios“ Antrojo pasaulinio karo istorijos iškraipymu.
Lietuvai priešiškoje informacijoje taip pat neigiama SSRS atsakomybė sukeliant Antrąjį pasaulinį karą bei nepripažįstama 1944 metais įvykusi sovietų okupacija.
Paskutinįjį 2020 metų mėnesį dezinformacija aktyviai buvo skleidžiama ir dėl Karo policijos įstatymo pataisų, toliau buvo stebimas didelis neigiamos informacijos kiekis NATO ir Rusijos konfrontacijos tema. Šiuo laikotarpiu intensyvios ir toliau išliko Lietuvos ir Rusijos, taip pat Lietuvos ir Baltarusijos santykių temos, kuriose siekiama formuoti neigiamą Lietuvos įvaizdį.
Gruodį taip pat buvo įvykdyta ir plataus masto kibernetinė ataka, per kurią neteisėtai prisijungta prie 22 valstybinių institucijų tinklalapių, į juos patalpintos melagingos žinios.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.