2019 m. Lietuvos gyventojai net 68 proc. visų atsiskaitymų fizinėse pardavimo vietose atliko grynaisiais pinigais. Tačiau per pandemiją pratinamasi dažniau atsiskaityti mokėjimo kortele.
Aukštesnis finansinio raštingumo lygis, didelė skaitmeninių paslaugų skvarba, didesnis pasitikėjimas finansų įstaigomis bei maža šešėlinė ekonomika yra pagrindiniai faktoriai, lemiantys žemą grynųjų pinigų naudojimą atsiskaitymams.
Vis dėlto daug gyventojų net ir stambias sumas tebemoka grynaisiais. Ši dalis beveik nepasikeitė nuo 2016 m. Įtakos grynųjų pinigų naudojimui turi ir tai, kokia dalis dirbančiųjų atlyginimą gauna į rankas tiesiogine prasme. Lietuvoje tai yra net penktadalis visų dirbančiųjų. Net 39 proc. šalies gyventojų renkasi santaupas laikyti namuose, o ne banke ar investuoti.
Vos paskelbus pavasarinį karantiną, grynųjų pinigų išgryninimo operacijos šalyje krito penktadaliu. Vasarą jų skaičius negrįžo į prieš pandemiją buvusį lygį, įprotis dažniau atsiskaityti mokėjimo kortele liko.
Nors gyventojų meilė gryniesiems visiškai dar nedingo, panašu, kad pandemija paspartins procesą dažniau atsiskaityti mokėjimo kortele. Iš šios krizės išeisime kaip labiau įgudę skaitmeninių paslaugų naudotojai.
„Santakos“ inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.