Dangyra APANAVIČIENĖ
Savivaldybę pasiekė pranešimas, kad Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmuose užvesta administracinė byla, kurią inicijavo Vyriausybės atstovas. Vilkaviškio rajono savivaldybė kaltinama Vyriausybės įpareigojimo nevykdymu.
Padavė į teismą
Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse Andrius Cechanavičius Vilkaviškio rajono savivaldybę padavė į teismą už tai, kad ji nevykdo Vyriausybės įpareigojimo paskirti konkrečią pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaigą, kuri esant būtinybei užtikrintų paslaugų teikimą nuteistiesiems, laikomiems Kybartuose esančiuose pataisos namuose.
Kol kas šioje laisvės atėmimo vietoje medikų netrūksta. Tačiau jeigu atsitiktų taip, kad dėl kažkokių priežasčių čia laikinai neliktų gydytojų ir nebūtų galimybių juos pakeisti, medicinos paslaugas nuteistiesiems privalėtų teikti viena iš rajono Savivaldybės paskirtų sveikatos priežiūros įstaigų.
Vyriausybės įpareigojimas pasirūpinti nuteistųjų sveikata pasiekė visas šalies savivaldybes, kurių teritorijoje veikia įkalinimo įstaigos, tačiau su tokiu nurodymu sutiko ne visos. Aukštesnės valdžios valiai nepakluso ir mūsų rajono Savivaldybės taryba.
Nepaisė įstatymuose numatytos pareigos
Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos nariai ambulatorines paslaugas teikiančios įstaigos priskyrimo klausimą savo posėdžiuose praeitais metais svarstė net dusyk – rugpjūtį ir gruodį. Abu kartus politikai nepritarė Savivaldybės administracijos specialistų parengtam sprendimo projektui, kuriuo esant būtinybei pasirūpinti nuteistųjų sveikata buvo numatyta pavesti Vilkaviškio pirminiam sveikatos priežiūros centrui (PSPC).
Rugpjūtį sprendimą politikai atmetė motyvuodami tuo, kad Kybartuose esanti laisvės atėmimo vieta yra Marijampolės pataisos namų padalinys, tad klausimą dėl pirminio lygio ambulatorines paslaugas teikiančios gydymo įstaigos priskyrimo esą ir turėtų spręsti kaimyninė Marijampolės savivaldybė.
Tačiau savivaldybių veiklą prižiūrinčio Vyriausybės atstovo Kauno ir Marijampolės apskrityse A. Cechanavičiaus toks argumentas neįtikino. Teigdamas, kad nurodyti motyvai yra nepagrįsti, savo raštu dar lapkritį Vyriausybės atstovas priminė įstatymo numatytą pareigą, jog už nuteistųjų sveikatos priežiūrą yra atsakinga ir sprendimą turi priimti Taryba tos savivaldybės, kurios teritorijoje veikia pataisos namai.
Neveikimas kelia grėsmę?
Dar griežtesnį raštą buvo surašęs Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos. Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybą jis kaltino neveikimu, kuris trukdo įgyvendinti įstatymo nuostatas ir tuo neva kelia realią riziką. Akcentuojama, jog nesant sveikatos priežiūros specialistų ir laikinai negalint suteikti pirminio lygio ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų nuteistiesiems, gali kilti pavojus jų sveikatai ir gyvybei.
Tad Savivaldybės tarybos pareikalauta neatidėliotinai įgyvendinti nurodymą ir priskirti pataisos namams atsakingą gydymo įstaigą.
Tačiau ir kitame, gruodį vykusiame, posėdyje Taryba nurodymui nepakluso ir sprendimo nepatvirtino. Motyvas – trūksta medikų, be to, niekas iš Vilkaviškio PSPC gydytojų vykti į Kybartus dirbti su nuteistais asmenimis nesutinka.
Turbūt natūraliai kyla klausimas: kodėl į pataisos namus turi vykti Vilkaviškio medikai, kai arčiausiai įkalinimo vietos yra Kybartų PSPC. Pasirodo, pastaroji įstaiga tokių paslaugų teikti negali, nes neatitinka reikalavimų (neturi būtinos licencijos). O kita Savivaldybės įstaiga – Vilkaviškio ligoninė yra antrinio lygio ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų apskritai neteikia. Tad akys nukrypo į Vilkaviškio PSPC.
„Buldozeriui“ paklusti nesiruošia
Apie susiklosčiusią situaciją pasiteiravome rajono mero Algirdo Neiberkos, kuris išsakė tokią nuomonę:
– Negerai, kai papildomos funkcijos priverstinai primetamos savivaldybėms. Teisės aktai parengti nesitarus su savivaldybėmis, pasinaudojant „buldozerio“ principu. Mano nuomone, turėtų būti iš esmės keičiama tvarka, kuri dabar prieštarauja įstatymams. Gydymo įstaigas teikti medicinos paslaugas nuteistiesiems turėtų įpareigoti tiesiogiai Sveikatos apsaugos ministerija, o ne Savivaldybė.
Rajono meras sakė, kad prieš priimant sprendimą buvo apklausti pirminės grandies sveikatos priežiūros įstaigos šeimos gydytojai, tačiau žinodami, kokiomis sąlygomis jiems teks dirbti, su kokiomis grėsmėmis, o kartais net ir smurtu teks susidurti, nė vienas vykti į pataisos namus nesutiko. Kita vertus, dirbti tokioje įstaigoje šeimos gydytojams būtinas papildomas specialus pasiruošimas.
– Medikų iš tiesų trūksta, jie dirba padidintu darbo krūviu. Turime užtikrinti, kad pirmiausiai mūsų rajono gyventojai gautų laiku ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas. Mes negalime pakeisti gydytojų darbo sutarčių, negalime priversti žmonių dirbti pataisos namuose, jeigu jie patys to nenori. O įpareigoti įstaigą teikti paslaugas, kurių, jau dabar aišku, ji suteikti negalės, mes neturime teisės. Na, gerai – nurodys teismas priimti sprendimą, o jeigu Taryba jo vis tiek nepriims, kas toliau? – retoriškai klausė A. Neiberka.
Kuo visa tai baigsis, niekas pasakyti kol kas negali. Savivaldybė parengė raštą su išdėstytais argumentais bei pasiūlymais Teisingumo ministerijai iš esmės keisti įstatymams prieštaraujančią tvarką ir išsiuntė Vyriausybės vadovei – Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei.
Tokį pat raštą įteikė ir Savivaldybių asociacijai bei mūsų rajone išrinktam Seimo nariui Algirdui Butkevičiui.
Vilkaviškio rajono savivaldybė – ne vienintelė, neįvykdžiusi Vyriausybės įpareigojimo. Marijampolės bei Alytaus savivaldybės, kurių teritorijoje yra pataisos namai, taip pat nesutinka siųsti savo medikų gydyti nuteistųjų. Už įstatymuose numatytos pareigos nevykdymą Vyriausybės atstovai jas taip pat padavė į teismą.
Kauno, Vilniaus, Šiaulių ir Panevėžio miestų savivaldybių tarybos priėmė sprendimus, kuriais priskyrė sau pavaldžias pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaigas, laikinai teiksiančias medicinos paslaugas jų teritorijose esančių pataisos namų gyventojams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.