Tapkime draugais!

Rajone daugėja fotovoltinių elektrinių

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Pastaruoju metu vis daugiau Vilkaviškio rajono įstaigų elektros energiją siekia išgauti iš saulės šilumos. Fotovoltinės elektrinės statomos tiek ant žemės, tiek ant pastatų stogų.

Padeda sutaupyti

Į Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paskelbtą kvietimą pasinaudoti Klimato kaitos programos lėšomis atsiliepė ne viena mūsų rajono įstaiga. Projektus, susijusius su atsinaujinančiais energijos ištekliais, įgyvendino ir elektros energiją iš saulės šilumos jau gamina Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija, miesto ligoninė bei Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centras. Šiais metais numatyta įgyvendinti 11 panašaus tipo projektų, o kitais metais – dar mažiausiai 2. Didžioji dalis saulės baterijų „nuguls“ ant rajono ugdymo įstaigų stogų.

Pagrindinė finansinė našta, įrenginėjant fotovoltines elektrines, gula ant APVA pečių. Savivaldybė prie įgyvendinamų projektų prisideda po 20–25 proc. nuo bendrų verčių. Pernai Savivaldybė šiems projektams skyrė 22, 7 tūkst. eurų, o šiais metais numatyta kiek daugiau nei 155 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įrengus fotovoltines elektrines Savivaldybės dalis atsipirks per 2–3 metus.

„Technologijos, kurios saulės energiją paverčia elektra, tikrai ateityje duos didelės naudos. Nustatyta, kad Vilkaviškio rajonas yra vienas daugiausiai tiesioginių saulės spindulių gaunančių rajonų Lietuvoje. Kol kas dar negalime pasakyti, kiek lėšų dėl to sutaupysime, tačiau akivaizdu, kad fotovoltinės elektrinės bus naudingos ne tik finansiškai, bet ir ekologiškai“, – sakė rajono meras Algirdas Neiberka.

Savivaldybė įgyvendina ir daugiau projektų, susijusių su energijos taupymu. Pavyzdžiui, pernai Serdokų kaime (Šeimenos sen.) prie krepšinio aikštelės buvo įrengti du šviestuvai, naudojantys saulės ir vėjo energiją. Savivaldybei jie kainavo 4, 6 tūkst. eurų.

„Šiais metais planuojame didžiojoje dalyje Vilkaviškio gatvių baigti montuoti naujus LED šviestuvus. Ten, kur šie šviestuvai įrengti jau seniau, elektros sutaupome išties daug. Taip pat planuojame LED šviestuvus sumontuoti ir Kybartuose, Pilviškiuose bei Virbalyje“, – pasakojo Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Jurga Grigaliūnaitė.

Gavo apdovanojimą

Vilkaviškio ligoninė buvo bene pirmoji rajono įstaiga, pradėjusi elektros energiją gaminti pati. Pirmąjį projektą ji įgyvendino dar 2016 metais. Ligoninės vadovas Linas Blažaitis pasakojo, kad iš pradžių buvo svarstyta apie žemėje glūdinčios geoterminės energijos panaudojimą, tačiau pradėjus imtis realių veiksmų paaiškėjo, kad projekto įgyvendinimas įstaigai bus pernelyg brangus. Tuomet imta ieškoti alternatyvų. Taip įstaigoje buvo sumontuoti šilumos siurbliai „oras–vanduo“. Jie ne tik kaitino ligoninei vandenį, bet ir šaltuoju sezonu prisidėjo prie penkiaaukščio įstaigos pastato šildymo.

Įgyvendinant tą patį projektą ant ligoninės stogo buvo sumontuotos ir saulės baterijos, skirtos bendrai naudojamam ligoninės vandeniui šildyti. Šalia pastatyta trijų tonų vandens talpykla, kuri šildoma tik saulės.

„Kad veiktų šilumos siurbliai, reikėjo elektros energijos. Tam tikslui nusprendėme įrengti fotovoltines elektrines. Dabar, jei šviečia saulė, vanduo šildomas tiesiogiai per saulės baterijas, jei jos nėra, įsijungia šilumos siurbliai. Jei ir jų neužtenka, karštą vandenį mums tiekia UAB „Vilkaviškio vandenys“, – paaiškino L. Blažaitis.

Vilkaviškio ligoninė buvo pirmoji įstaiga Lietuvoje, kurioje pastatyti elektros energiją kaupiantys akumuliatoriai. Jei staiga dėl gedimo įstaigoje dingsta elektra, šiuose akumuliatoriuose fotovoltinės elektrinės pagaminta ir sukaupta energija akimirksniu perduodama į pačius svarbiausius ligoninės mazgus: operacines, Akušerijos, Reanimacijos bei Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius. To jau ne kartą prireikė. Fotovoltinės elektrinės pagaminta energija taip pat naudojama ir kitiems tikslams – tenkina bendrus įstaigos elektros energijos poreikius.

Už ekologinių technologijų diegimą, mažinant energijos sąnaudas, Vilkaviškio ligoninei net buvo skirtas garbingas Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo „Krištolinio kamino“ apdovanojimas.

Ligoninės projektų koordinatorius Mindaugas Lenkas sakė, kad dar 2016 metais įgyvendintas projektas įstaigai padeda sutaupyti vidutiniškai apie 30 tūkst. eurų per metus. Tiesa, šiuo metu yra sugedę šilumos siurbliai, svarstoma, ar juos remontuoti, ar keisti naujais. Dėl šios priežasties sutaupomos energijos kiekiai yra sumažėję.

Ieško alternatyvų

Dar 2016 metais ligoninėje įrengta fotovoltinė elektrinė nėra itin galinga – vos 31 kW. Visai neseniai įstaigoje įrengta antra, 50 kW galingumo, fotovoltinė elektrinė. Jos vertė siekia apie 50 tūkst. eurų. Ši elektrinė įrengta ant pietinio penkiaaukščio pastato stogo šlaito, virš Vaikų ligų skyriaus. Rudenį planuojama įrengti dar vieną panašios vertės 50 kW galingumo fotovoltinę elektrinę. Ją ketinama sumontuoti ant ligoninės morgo pastato stogo.

Kai darbai bus baigti, Linas Blažaitis prognozavo, kad bendra pagaminama energija padengs bent pusę dienos metu sunaudojamos ligoninės elektros energijos poreikių. Savaitgaliais – dar daugiau.

„Iš atsinaujinančių šaltinių Vilkaviškyje turime saulės šviesą ir vėją, tad būtina juos išnaudoti. Nemanau, kad įrengę trečiąją fotovoltinę elektrinę toliau vykdysime jų plėtrą. Tam jau neturime laisvų stogų. Svarstome nebent performuoti dar 2016 metais pastatytus įrenginius, išdėlioti juos optimaliau. Aišku, galėtume fotovoltines elektrines montuoti ir ant žemės, bet tokiais atvejais gauti finansavimą būtų daug sunkiau“, – kalbėjo L. Blažaitis.

Ligoninės vadovas jau ne vienus metus stengiasi ieškoti alternatyvių energiją bei finansus taupančių šaltinių. Pavyzdžiui, prieš trejetą metų įstaigoje pastatyta įranga, kuri iš oro koncentruoja deguonį. Agregatas ima aplinkos orą, pritaikius specialias technologijas jį filtruoja, išskiria deguonį, o šis paskirstomas į reikiamus ligoninės taškus. Anksčiau ligoninė deguonį pirkdavo balionais, o ši paslauga brangiai atsieidavo. L. Blažaitis tvirtino, kad pandemijos metu ši įranga labai pravertė.

Triskart pigiau

Netrukus 100 kW galingumo fotovoltinė elektrinė turėtų būti įrengta ir Gudkaimio globos namų teritorijoje. Priešingai nei kitose įstaigose, Gudkaimyje saulės baterijos stovės ne ant kokio nors pastato stogo, o ant žemės. Šio projekto vertė – 105 tūkst. eurų.

Įstaigos direktorius Rimas Murinas pasakojo, kad norint visiškai užbaigti projektą, dar reikia bent 3–4 šiltų dienų. Tikimasi, jog naujoji fotovoltinė elektrinė funkcionuoti pradės kovo pradžioje.

Gudkaimio globos namai kas mėnesį už elektrą sumoka vidutiniškai po 1600 eurų. Pagal paskaičiavimus, įrengus fotovoltinę elektrinę ši suma turėtų sumažėti net dviem trečdaliais.

„Statant fotovoltinę elektrinę ant žemės buvo šiek tiek sunkiau gauti reikiamus leidimus. Viskas užtruko ilgiau, nei planavome. Vis dėlto manau, jog įdėtos pastangos atsipirks. Iš sutaupytų lėšų bus galima gerinti globos namų gyventojams sąlygas bei šiek tiek pakelti įstaigos darbuotojų atlyginimus“, – sakė R. Murinas.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content