Eglė KVIESULAITIENĖ
Kasmet į ataskaitinius susirinkimus rajono policijos komisariato pareigūnai sukviesdavo pilną salę svečių. Tačiau karantinas pakeitė šią tradiciją, tad norintieji susipažinti su praėjusiais metais pareigūnų nuveiktais darbais tai darė virtualiai.
Daugiausia smurto
Beje, šįkart policijos ataskaitinis susirinkimas vyko ne komisariato, o rajono Savivaldybės administracijos posėdžių salėje ir jame gyvai dalyvavo tik penkiese: meras Algirdas Neiberka, Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas, jo pavaduotoja Daiva Riklienė bei du policijos atstovai – komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys ir Veiklos skyriaus viršininkė Kristina Siriūnienė. Seniūnijų vadovams policijos veiklos rezultatai buvo pristatyti virtualiai. Visgi kompiuterio ekrane stebėdami pristatymą seniūnai turėjo galimybę pateikti klausimus ir gauti atsakymus.
Praėjusių metų darbo rezultatus pristačiusi K. Siriūnienė pasidžiaugė, kad nusikalstamumas rajone mažėja. 2020 m. rajone buvo užregistruota 411 nusikalstamų veikų, o metais anksčiau, 2019-aisiais, – 469. Daugiau nei ketvirtadalį visų nusikaltimų sudarė smurtas artimoje aplinkoje (26 proc.), 18 proc. – kūno sužalojimai, 17 proc. – vairavimas apsvaigus (kai girtumas didesnis nei 1, 5 prom.), 17 proc. – vagystės.
Visgi smurto atvejų, lyginant su ankstesniais metais, sumažėjo: 2019 m. buvo užregistruoti 108 tokie nusikaltimai, 2020 m. – 87. Nors smurtas artimoje aplinkoje sudaro didelę visų rajone įvykdytų nusikaltimų dalį, reikia pripažinti, kad jų atskleidimas didelių pareigūnų darbo sąnaudų nereikalauja – daugeliu atvejų nusikaltėlis aiškus.
Reaguoja greitai
Kur kas sunkiau pavyksta atskleisti vagysčių kaltininkus. Iš 63 pernai įvykdytų vagysčių išaiškinta tik kiek daugiau nei pusė – 32. Metais anksčiau ši statistika buvo dar liūdnesnė: iš 98 atskleista 43. Tiesa, atskleisti vagystes sunkiai sekasi ir kolegoms kitose savivaldybėse: Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) vidurkis 2020 m. tesiekė 40, 6 proc., o 2019 m. – 34, 2 proc.
E. Gruzdys ir K. Siriūnienė pasidžiaugė, kad mūsų rajono komisariato pareigūnai pasiekia gerų reagavimo į iškvietimus rezultatų, nežiūrint į tai, kad turime ir gerokai nuo rajono centro atitolusių taškų. Pernai užfiksuoti 182 A kategorijos įvykiai. A kategorijos įvykiams yra priskiriami pranešimai apie rengiamą, daromą ar padarytą labai sunkų ar sunkų, apysunkį nusikaltimą, kai nukentėjusiojo gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui gresia pavojus. Leistinas reagavimo laikas į tokios kategorijos įvykius – 12 minučių. Taigi į 96, 1 proc. A kategorijos įvykių pareigūnai sureagavo laiku. 2019 m. šie skaičiai buvo kiek aukštesni – laiku sureaguota į 97, 4 proc. A kategorijos įvykių.
Tiesa, 2020 m. reagavimo rezultatai keliomis procento dalimis mažesni nei viso Marijampolės AVPK reagavimo į A tipo įvykius vidurkis, kuris 2020 m. siekė 97 proc., 2019 m. – 96, 1 proc.
Reagavimo į B kategorijos įvykius, į kuriuos reikia atvykti per 20 minučių, rezultatas 2020 m. pagerėjo ir siekia 98, 4 proc. Jis yra toks pats, kaip Marijampolės AVPK vidurkis. Metais anksčiau vilkaviškiečiai į B kategorijos įvykius laiku sureagavo 97 proc. kartų.
Reakcijos į C kategorijos įvykius, į kuriuos reikia atvykti per valandą, statistika taip pat atitinka apskrities vidurkį: laiku sureaguota į 97, 1 proc. atvejų.
„Juodieji“ sąrašai
Galima pasidžiaugti, kad praėjusiais metais įvyko mažiau skaudžių eismo įvykių. Per praėjusius metus eismo įvykiuose nukentėjo 23 žmonės, keliuose žuvo tik vienas žmogus (2019 m. nukentėjusiųjų buvo 54, keliuose žuvusiųjų tiek pat – 1).
Eismo įvykiuose nukentėjusių asmenų mažėjimo tendencija stebima visoje Marijampolės AVPK aptarnaujamoje teritorijoje: 2020 m. keliuose žuvo 10 žmonių (2019 m. – 17), sužeistų – 127 (2019 m. – 187).
Pareigūnai neabejoja, kad mažesniems skaudžių eismo įvykių skaičiams įtakos turi geresnė pažeidėjų kontrolė: 2020 m. mūsų rajono keliuose sulaikyti 2 282 pažeidėjai, 2019 m. – 1 884.
Rajone yra „taškų“, kuriuose pareigūnams tenka lankytis po kelias dešimtis ar net šimtus kartų per metus. Beje, visi „taškai“ rekordininkai – Vilkaviškio mieste. Pavyzdžiui, į S. Nėries gatvės 42-ame ir 44-ame namuose esančius socialinius būstus pareigūnams pernai teko vykti 100 kartų (2019 m. – 89). „Karštaisiais taškais“ pareigūnai įvardija ir Vytauto g. 25-ą bei Gedimino g. 15-ą namus, į kuriuos teko vykti po kelias dešimtis kartų. Tačiau daugiausiai problemų 2019 m. kėlęs Pilviškių g. 27-as namas, į kurį vykta 289 kartus, pernai buvo kur kas „ramesnis“ – pagalbos kviestasi tik 32 kartus.
Kaip sakė K. Siriūnienė, tokia statistika nerodo, jog kuriame iš minėtų namų gyventojai nusikalsta labiau nei kitur. Tiesiog pakanka vieno nedorėlio, kad adresas patektų į „juodąjį“ sąrašą.
Gretos ūgtelėjo
Taigi su visais minėtais nusikaltimais 2020 m. teko dorotis 57 rajono komisariate dirbantiems pareigūnams, iš kurių 5 pernai buvo vaiko auginimo atostogose. Tiesa, lyginant su 2019 m. pareigūnų gretos išaugo, mat tada dirbo 53 statutiniai pareigūnai, iš kurių 3 buvo vaiko auginimo atostogose. Pareigūnai dirba su 8 tarnybiniais automobiliais, iš kurių 6 – su skiriamaisiais policijos ženklais.
Rajono policijos komisariato viršininkas E. Gruzdys susirinkime dalyvavusiems rajono vadovams papasakojo apie policijos vykdomas karantino kontrolės priemones. Kalbėjo, kad per visą laikotarpį nebuvo fiksuojama piktybinių karantino pažeidimų, o tikrintos įmonės, grožio paslaugų teikėjai laikosi visų karantino reikalavimų. Ataskaitinio susirinkimo dalyviai drauge su pareigūnais pasidžiaugė, kad nusikaltimų skaičius rajone mažėja, o žmonės mūsų krašte gali jaustis saugesni.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.