Eglė KVIESULAITIENĖ
Balkonuose ir ant langų dergiantys paukščiai vasaromis tampa ne vieno daugiabutyje gyvenančiojo galvos skausmu. Tačiau ką daryti, jei šeimininkas balkono nekuopia, o problema trukdo kitiems kaimynams?
Apdergė sienas
Į redakciją kreipėsi Maironio gatvės 30-ame name gyvenanti vilkaviškietė Albina. Moteris pasakojo, kad renovuojant jų daugiabutį gyventojams buvo leista pasirinkti – stiklinti balkonus ar ne. Nors daugelis žmonių norėjo įstiklintų balkonų, pasitaikė ir tokių, kurie pasiliko atviras lodžijas. Į šias kiekvieną pavasarį ir nusitaiko balandžių bei kregždžių šeimynos.
Daugelis atvirus balkonus turinčių gyventojų įvairiais būdais bando kovoti su paukščiais – riša vėjyje judančias baidykles, apraizgo ertmes, išardo jau sukrautus lizdus. Ši kova nėra labai paprasta, tačiau atkakliausieji neprašytų svečių išvengia. Visgi tai padaryti pavyksta ne kiekvienam, o kai kurie, ypač gyvenantys nuomotuose butuose, išvis nesuka dėl to galvos.
– Mūsų name buvo net trys balkonai, kuriuose šeimininkai leido perėti balandžiams ir dėl to pastatas virto kone tvartu, – piktinosi į redakciją paskambinusi moteris. – Neprižiūrimuose balkonuose išmatų sluoksnis siekė kelis centimetrus, tad karštomis vasaros dienomis kaimynus kankino nemalonūs kvapai, birzgė musės, kilo grėsmė infekcijoms. Bjauriausia, kad paukščiai apdergė neseniai renovuoto namo sienas.
Nepažįsta savininko
Albina pasakojo, kad šviesios namo sienos dėl kažkokių priežasčių pradėjo juoduoti. Be to, iš prišniaukštų balkonų po lietaus nutįsdavo tamsios nuobėgos. Kadangi nebuvo pasibaigęs statinio atnaujinimo garantijos laikas, gyventojai kreipėsi į administratorių UAB „Vilkuva“, o šis – į renovavusią bendrovę. Statybininkai atvyko su keltuvu ir problemą išsprendė – vienas sienas nuplovė, kitas – perdažė.
– Pamatę, kas dedasi kai kuriuose balkonuose, statybininkai sakė daugiau sienų neplausią, jei patys žmonės nemoka švaros palaikyti, – kalbėjo namo gyventoja Albina. – Jūs tik pagalvokit, kaip atrodys geltonos namo sienos, jei metai po metų balandžiai ant jų dergs.
Tiesa, dviejų balkonų problemą gyventojams pavyko išspręsti.
Kadangi vienas iš butų su balandžiais priklausė Savivaldybei, seniūnija iškart sutvarkė balkoną ir pasirūpino priemonėmis, kad paukščiai jame neapsigyventų. Kito neįgalaus senolio balkoną sutvarkė giminaičiai. Anot Albinos, iš balkonų buvo išnešti kibirai išmatų ir net negyvų paukščių. Tad reikia tik įsivaizduoti, ką kentė kaimynai.
Visgi viename balkone ir toliau sėkmingai perisi paukščiai, o apdergti turėklai piktina kaimynus. Bute gyvena nuomininkė, tačiau ji su kaimynais nebendrauja ir į namus neįsileidžia. Namo gyventojai norėtų susisiekti su buto savininku, tačiau nežino, kas jis.
– Butas buvo keliskart parduotas, tad nebežinome, kam jis dabar priklauso. Kreipėmės į namo administratorių UAB „Vilkuva“, tačiau ir jo darbuotojai tvirtina nežiną, kas buto savininkas. Tik sunku patikėti, kad mokesčius siunčianti įstaiga nežino, kam juos siunčia, – stebėjosi kaimynai.
Iškabino raštus
Daugiabutį administruojančios UAB „Vilkuva“ vadovas Arūnas Mičiulis sakė padaręs viską, ką galėjęs, šiai problemai spręsti.
– Mes ant butų, kurių balkonai kelia problemų, durų iškabinome raštus ir taip informavome gyventojus, kad privalo susitvarkyti. Daugiau mes nieko padaryti negalime – butai ir jų balkonai yra privati nuosavybė ir gyventojai privalo juos išsivalyti, – sakė A. Mičiulis ir tvirtino anksčiau su tokiu neatsakingu požiūriu į tvarką niekada nesusidūręs.
Anot jo, administratorius gali išvalyti bendro naudojimo patalpas, pavyzdžiui, paukščių apdergtus laiptinių stogelius ir pan., bet veržtis į butą valyti balkono tikrai negali. Juo labiau jie nėra baudžiančioji institucija, kad galėtų skirti baudą už nesitvarkymą.
A. Mičiulis pripažino, kad su buto savininkais UAB „Vilkuva“ susisiekusi nebuvo – pasitenkino informavusi nuomininką skelbimu ant buto durų.
Vilkaviškio seniūnas Remigijus Kurauskas sakė, kad su balandžių keliamomis problemomis mieste susiduria gan dažnai, tačiau minėtą daugiabutį šie paukščiai itin pamėgę. Seniūnas pripažino, kad kažkaip reikia padėti daugiabučio gyventojams spręsti taršos problemą, tačiau tai – administratoriaus, o ne seniūnijos kompetencija.
– Siūliau to namo gyventojams šaukti susirinkimą, kviesti UAB „Vilkuva“ atstovus, prisijungtų ir seniūnija, tad gal pavyktų rasti sprendimą, – svarstė R. Kurauskas.
Problemą spręs
Už statinių priežiūrą atsakingo rajono Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Simas Šlekys neabejojo, kad problemą galima išspręsti. Nors balkonas priskiriamas individualiam butui, pagal įstatymą jis laikomas bendrojo naudojimo objektu, todėl namo administratorius turi visišką teisę reikalauti, kad buto savininkas ar naudotojas jį sutvarkytų. Jei administratorius netinkamai atlieka funkcijas, Savivaldybė gali įspėti raštu ar net taikyti administracines priemones.
Anot S. Šlekio, jei nepavyksta įkalbėti savininko ar naudotojo susitvarkyti balkoną, administratorius turėtų tai padaryti pats ir savininkui ar viso namo gyventojams pateikti sąskaitą už darbą. Valdininkas žadėjo pats užsiimti šiuo reikalu ir tarpininkauti tarp institucijų.
Kai rašinys buvo parengtas spaudai, Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vedėjas pranešė, kad jau susisiekė su buto savininku bei naudotoju ir problema šią savaitę turėtų būti išspręsta.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.