Su ikimokyklinio ugdymo programa „Kimochi“ Vilkaviškio vaikų lopšelis-darželis „Pasaka“ pradėjo dirbti nuo 2018 m. rugsėjo mėn. Pirmiausia su ja susipažino ir ugdomojoje veikloje taikyti pradėjo 5–6 m. ugdytiniai, palaipsniui prisijungė jaunesni darželinukai. Įstaigos pedagogės mano, kad ugdant vaikus šitą programą verta pasitelkti kuo anksčiau.
„Kimochi“ (japoniškai „kimochi“ reiškia „jausmas“) – tai ikimokyklinio ugdymo programa, kurios pagrindas yra socialinių ir emocinių kompetencijų lavinimas. Ši programa skirta emociniam intelektui ugdyti, pozityviam elgesiui skatinti, vaiko charakteriui bei bendradarbiavimo įgūdžiams lavinti. Socialiniai ir emociniai ikimokyklinukų įgūdžiai lavinami vaikams žaidžiant su „Kimochi“ žaislais – Balande Meile, Kate, Vikšreliu, Lipšniakoje, Žaviąja Rože, Dobilėliu ir emocijų „pagalvėlėmis“, reiškiančiomis skirtingus charakterius.
Užsiėmimus su „Kimochi“ organizuojame tris kartus per savaitę. Jie trunka 10–15 min., tačiau per tą laiką ugdytiniai įgyja naudingų pozityvaus elgesio įgūdžių, kurie vis tobulinami kituose užsiėmimuose. Kiekvieną kartą ugdomosios veiklos „Ryto rate“ vaikai nekantriai laukia, ką jiems papasakos vienas ar kitas „Kimochi“ personažas. Juos pasitelkdamos vaidiname mažyliams imituodamos įvairias pamokančias situacijas, kurias vėliau kartoja, inscenizuoja ir patys ugdytiniai.
Jausmų pagalvėlės padeda suprasti emocijų pasaulį. Ne visus jausmus vaikai geba įvardyti, nes jų yra net trisdešimt trys. Tačiau mažieji jau žino ir savo veido išraiška bei kūno kalba parodo, kad jie yra laimingi, liūdni, pikti, malonūs, mylintys, drąsūs, susijaudinę, draugiški. Vaikai iš „Kimochi“ personažų sužino, kaip nedera elgtis, o jei netinkamai pasielgė – kaip ištaisyti nemalonią situaciją, kad gera būtų visiems. „Kimochi“ žaislai moko užmegzti draugišką kontaktą, dalytis, išlaukti savo eilės, pakviesti į žaidimą draugus, suprasti, kaip jaučiasi šalia esantis žmogus. Pozityvaus elgesio mokomės ne tik per šiuos užsiėmimus, bet ir visą dieną. Susidarius vienokiai ar kitokiai situacijai prisimename, ko mus moko „Kimochi“.
Šioje programoje dalyvauti taip pat pakvietėme ugdytinių tėvelius, nes norime, kad ji būtų taikoma ir namuose. Tėvai mielai dalijasi įspūdžiais, kad šita socialinė-emocinė ugdymo programa tikrai veiksminga, nes vaikai namuose vis dažniau įvardija, kaip jaučiasi, tėvelius moko, kad reikia atsiprašyti, išklausyti, dalytis. Tai yra tikras įrodymas, kokia svarbi ir reikalinga darželinukams ši programa. Kūrybinės užduotys ir pokalbiai apie jausmus vaikams padeda visapusiškai ugdytis socialinius ir emocinius įgūdžius, kurie yra ypač svarbūs augant kiekvienam kaip asmenybei bei stiprinant savo charakterio bruožus.
Dirbdamos su „Kimochi“ personažais pastebėjome, kad ši programa ir mus, pedagoges, įtraukė, pasikeitėme pačios, vis daugiau kalbame apie jausmus ir nebijome jų jausti, nes kiekviena patirta emocija bei jausmas turėjo priežastį kilti.
Norėtume pasiūlyti su ikimokyklinio ugdymo programa „Kimochi“ pradėti dirbti kuo anksčiau, nes kiekvienais metais augdami kartu su išvardytais personažais vaikai vis labiau supranta apie jausmus, patiriamas emocijas, skirtingas bendravimo su draugais situacijas. Jie vis daugiau geba kalbėti, kaip jaučiasi, paprašyti pagalbos.
Daiva BURDZILIAUSKIENĖ
Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“
„Ežiukų“ grupės vyresnioji auklėtoja
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.