Eglė MIČIULIENĖ
Pagal šiuo metu galiojantį Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą mūsų keturkojai augintiniai turi būti suženklinti mikroschemomis – taip siekiama užtikrinti paties keturkojo gerovę.
Iki kitų metų gegužės
Seimui priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliojo privalomas augintinių – šunų, kačių ir šeškų ženklinimas mikroschemomis ir jų registravimas Gyvūnų augintinių registre.
Veterinarijos specialistai primena, kad įsigydamas šunį, katę ar šešką žmogus turėtų įsitikinti, jog gyvūnas jau paženklintas mikroschema. Kitam savininkui ar laikytojui gali būti perduoti tik paženklinti ir registruoti gyvūnai.
Tiems, kurie laiko augintinį seniau, jį paženklinti reikia iki ateinančios gegužės. Šią gegužę ir vėliau atvesti gyvūnai turi būti paženklinti per 4 mėnesius nuo jų atvedimo.
Augintinį paženklinus mikroschema, jo duomenys iš karto įvedami į Gyvūnų augintinių registrą.
Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės departamento Vilkaviškio skyriaus vyr. vet. gydytojas-inspektorius Darius Žiemelis sakė, kad ženklinti keturkojų gyventojai neskuba.
„Gal šiek tiek daugiau žmonių kreipiasi, bet didelio sujudimo nėra. Tačiau nuo ateinančios gegužės neženklinti augintiniai jau nebus toleruojami: pirmą kartą savininką įspėsime, vėliau bus skiriama administracinė nuobauda“, – teigė veterinaras.
Buvo ne vienas atvejis
Anot D. Žiemelio, ženklinant užtikrinamas augintinių atsekamumas. Kartais šuo ar kačiukas šeimininkui tampa nebemielas ir atsiduria gatvėje. Paženklinto gyvūno savininkas iškart būtų identifikuotas, tad labiau pagalvotų prieš gyvūnu atsikratydamas, o gal net ir prieš jį įsigydamas.
Kita vertus, jei gyvūnas pabėgs ar bus pavogtas, šeimininkui bus lengviau jį rasti.
Veterinarijos gydytojas pasakojo patyręs ne vieną atvejį, kai kreipėsi kažkieno pasiklydusį augintinį radę žmonės. Nuskenavęs mikroschemą D. Žiemelis mato savininko adresą, telefoną ir su juo susisiekia.
Neseniai į VMVT paskambino žmonės, pastebėję mieste klaidžiojantį dailų Abisinijos katiną. Gyvūnas buvo neženklintas, tad D. Žiemelis patarė įkelti jo nuotrauką į feisbuką. Šeimininkai tuoj pat atsirado, bet klajokliui išvyka baigėsi ne visai maloniai: savininkai veterinarijos specialistų paprašė katiną ne tik paženklinti mikroschema, bet ir iškastruoti.
Nelegalūs veisėjai
Visoje Lietuvoje vis nuskamba tai vienos, tai kitos nelegalios veisyklos atvejis. Tokių veisėjų užfiksuota ir mūsų rajone. Neseniai vyko Pajevonyje gyvenančios moters teismas, jai skirta bauda už nelegalų šuniukų veisimą, konfiskuoti labai prastomis sąlygomis veisti keturkojai.
Tokių nelegalių veisyklų pažabojimas – dar viena priežastis suženklinti keturkojus, nes veisėjų parduodamas gyvūnėlis privalo būti paženklintas.
Tiesa, įsigijus iš veisyklos augintinį reikia kreiptis į VMVT skyrių ir gyvūną persiregistruoti. Mat veterinarai registre mato, kiek augintinių savininkas (privatus žmogus ar veisėjas) turi.
„Kartais pažiūri į registrą, o ten pas kokį veisėją užregistruota kelios dešimtys šunų. Tačiau atvažiavęs patikrinti randi vos keletą. Klausi, kur kiti šuniukai, pasirodo – parduoti. Todėl duomenis reikia susitvarkyti laiku, kad jie neklaidintų“, – pasakojo D. Žiemelis.
Procedūra nesudėtinga
D. Žiemelis pripažino, kad po namus veterinarijos gydytojai specialiai nevaikščios ir augintinių mikroschemų netikrins. Tačiau visuomet nuvažiuos reaguodami į gyventojų pranešimus. Juo labiau situacija paaiškės, kai augintinis kažką užpuls, apkandžios ar apdraskys.
„Būna, kad po 22 val. šuo loja, ir negalintis užmigti kaimynas pareigūnams jau skambina pranešti. Nežinau, kaip tą namų sargą nutildyti, bet žinau, kad tikrinant tokius ir panašius atvejus išaiškės, ar augintinis yra paženklintas“, – kalbėjo specialistas.
Pats ženklinimas, anot D. Žiemelio, visai nesudėtinga ir neskausminga procedūra: ji atliekama vienu adatos dūriu į gyvūnėlio sprandą ar tarp menčių. Procedūros kaina skirtingose įstaigose – apie 15–20 eurų.
Veterinarijos specialisto teigimu, augintiniai neretai jautriau reaguoja į skiepą nuo pasiutligės negu į mikroschemos įvedimą.
Baigs mokymus – galės ženklinti
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas neseniai patvirtino Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisykles, pagal kurias ženklinti bei registruoti gyvūnus nuo šiol galės ir specialius mokymus baigę gyventojai.
Pavyzdžiui, tai daryti galės ne tik veterinarai, bet ir patys veisėjai, gyvūnų globos įstaigos ar net gyvūnų grožio salonų šeimininkai.
Tad kiekvienam katės, šuns ir šeško savininkui, kurio gyvūnas dar nėra paženklintas, reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją ar ženklintoją, atsivesti kartu savo augintinį bei pateikti asmens tapatybės dokumentą ir jam bus suteikta ženklinimo bei registravimo paslauga.
Šių paslaugų teikėjų sąrašą galima rasti tinklalapyje www.pazenklinkmane.lt, kurį sukūrė Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacija kartu su VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, Žemės ūkio ministerija bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.
Rasti pabėgę ir pasiklydę neženklinti gyvūnai gyvūnų globos įstaigose privalomai ženklinami ir registruojami Gyvūnų augintinių registre prieš jų grąžinimą ar perdavimą naujiems savininkams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.