Eglė KVIESULAITIENĖ
Praėjusią savaitę Vyriausybė priėmė naujus nutarimus dėl revakcinacijos nuo COVID-19. Žmonėms kyla klausimų, kurią vakciną vertėtų rinktis sustiprinančiajai dozei.
Kliovėsi ekspertais
Pastaruoju metu redakcija sulaukia itin daug skaitytojų klausimų dėl revakcinacijos. Vieni nerimauja, jog turi mažai antikūnų, tačiau skiepytis dar ne laikas, kiti piktinasi, kad valdžia nori žmones nuolat vakcinuoti tarsi kokius paršelius, treti prašo patarti, kurią vakciną rinktis, kad būtų sukurta geriausia apsauga.
Įvertinusi mokslinių tyrimų duomenis ir ekspertų rekomendacijas, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino sustiprinančiosios COVID-19 vakcinos dozės skyrimo tvarką. Dabar visi pilnamečiai gyventojai gali revakcinuotis jau trimis vakcinomis: „Comirnaty“ (gamintojo „BioNTech“ ir „Pfizer“), „Janssen“ (gamintojo „Janssen Pharmaceutica NV“) arba „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“).
Sustiprinančioji „Janssen“ vakcinos dozė gali būti skiriama tik tiems gyventojams, kurie pirmą kartą pasiskiepijo būtent šia vakcina. Revakcinuotis galima praėjus ne mažiau nei 120 dienų (4 mėnesiams) po pirmosios dozės.
„Comirnaty“ arba „Spikevax“ sustiprinančioji dozė skiriama gyventojams, vakcinuotiems bet kuria iš keturių Lietuvoje vartojamų vakcinų nuo COVID-19 ligos. „Comirnaty“ vakcina sustiprinančiąja doze galima skiepytis praėjus ne mažiau kaip 120 dienų (4 mėnesiams) nuo antrosios vakcinos dozės, „Spikevax“ – praėjus 180 dienų (6 mėnesiams) po antrosios vakcinos dozės. „Vaxzevria“ (gamintojo „AstraZeneca“) vakcina nebus naudojama revakcinacijai, tačiau iki šiol nesiskiepijusieji turi teisę ją rinktis.
Paankstinti revakcinaciją Vyriausybė nutarė atsižvelgusi į medicininių tyrimų rezultatus, atskleidusius, kad jau po 4 mėnesių visų vakcinų efektyvumas apsaugant nuo simptominės ligos akivaizdžiai krenta. O po 6–7 mėnesių mažėja ir vakcinų efektyvumas apsaugant žmogų nuo hospitalizacijos. Pavyzdžiui, gamintojo „Astra Zeneca“ vakcinos efektyvumas žymiai sumažėja jau po 3 mėnesių – pasiskiepijęs žmogus nuo hospitalizacijos apsaugotas, bet nuo simptominės ligos formos – nebe.
Renkasi patys
Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), kuris atsakingas už gydymo įstaigų aprūpinimą vakcinomis, vyr. slaugytoja-slaugos administratorė Milda Žemavičienė sakė, kad rajono medikai turi pakankamai visų keturių Lietuvoje registruotų vakcinų, tad gyventojai gali pasirinkti, kuo skiepytis.
Žinoma, vakciną reikėtų rinktis registruojantis pas šeimos gydytoją, o ne atėjus skiepytis. Nes sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios mažiau prisirašiusių pacientų, skiepijimą organizuoja tik nustatytomis dienomis ir nebūtinai tą dieną bus skiepijama norima vakcina.
Kadangi registruojantis internetu ar telefonu 1808 galima pasirinkti gydymo įstaigą, žmonės sprendžia, kur jiems patogiau.
– Nors teoriškai pacientai turėtų skiepytis toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę, kažkodėl dauguma suguža pas mus, – sakė Milda Žemavičienė. – Mes to tikrai neskatiname, bet ir lauk nevejame – visus paskiepijame. Iki šiol nesusidūrėme su problema, kad kurią dieną pritrūktų vietų ar vakcinų.
M. Žemavičienė pripažino, kad prasidėjus revakcinacijai padaugėjo žmonių, norinčių išsitirti antikūnus. Tokių pacientų sulaukiama kasdien dešimtimis.
Vilkaviškio PSPC vyr. slaugytoja-slaugos administratorė sakė, kad mūsų rajone labiausiai paklausi „Comirnaty“ vakcina, o norinčiųjų skiepytis „Vaxzevria“ atsiranda labai mažai. „Janssen“ vakcina skiepijasi tie, kurie nemėgsta dažnai varstyti gydymo įstaigų durų.
Pusę dozės
Sveikatos apsaugos ministerija „Spikevax“ vakciną revakcinacijai patvirtino tik prieš keletą dienų, todėl medikai dar negali daryti išvadų, kiek ji bus paklausi. Šios vakcinos gamintojas „Moderna“ ir Europos vaistų agentūra revakcinacijai rekomenduoja skirti tik pusę „Spikevax“ vakcinos dozės. Tačiau į redakciją paskambinęs vilkaviškietis skundėsi, kad medikai to nežino ir leidžia visą dozę.
– Paklausiau, ar man leis tik pusę „Spikevax“ dozės, ir net parodžiau laikraštį, kur buvo apie tai rašoma, bet seselė sakė, kad jokių nurodymų negavusi, tad vaistų nepilstysianti, – skundėsi „Santakos“ skaitytojas.
M. Žemavičienė patikino negalinti atsakyti už kolegas kitose įstaigose, bet bent jau Vilkaviškio PSPC revakcinuojant tikrai leidžiama pusė „Spikevax“ vakcinos dozės.
– „Moderna“ gaminta vakcina išfasuota po 10 vakcinos dozių, tad ja revakcinuoti mes galėtume 20 pacientų, – aiškino PSPC vyr. slaugytoja-slaugos administratorė. – Tačiau kol kas revakcinacijai šio gamintojo vakcina taikoma visai neseniai – tik nuo ketvirtadienio, tad atvejų neturėjome daug.
Ekspertai tvirtina, kad revakcinuojantis „Moderna“ gamintojo vakcina, jei bus suleista visa dozė, nieko blogo nenutiks, tačiau galima sulaukti stipresnių šalutinių poveikių, nes šios vakcinos dozėje yra 100 mikrogramų iRNR, o, pavyzdžiui, „Comirnaty“ (gamintojo „BioNTech“ ir „Pfizer“) – tik 30 mikrogramų.
Persirgusiųjų neskiepys
Skubėti revakcinuotis anksčiau laiko medikai rekomenduoja rizikos grupių asmenims ir tiems, kuriems nesusidarė antikūnai.
Po revakcinacijos imunitetas vėl aktyvuojamas praėjus savaitei.
Sustiprinančiąja vakcinos doze nebus skiepijami tie, kurie po visos vakcinacijos, prieš skiepijimą ar tarp skiepijimų susirgo COVID-19 liga – persirgus įgytas imunitetas jiems turėtų užtikrinti pakankamą organizmo apsaugą. Tai reiškia, kad persirgimas COVID-19 liga yra prilyginamas sustiprinančiajai vakcinos dozei.
Tie gyventojai, kurie susirgo dar nepabaigę pirminio skiepijimo kurso, po ligos praėjus 180 dienų turėtų šį kursą užbaigti ir pasiskiepyti antra vakcinos doze.
Kai po vakcinacijos žmogaus organizme nesusiformuoja antikūnai, asmuo sustiprinančiąją dozę gali gauti praėjus bent 28 dienoms po paskutinio skiepo. Tokiu atveju, ne anksčiau kaip 28-tą dieną po vakcinacijos gavęs neigiamą antikūnų tyrimo rezultatą, žmogus turėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti jo rekomendaciją, pateikiant įrašą e. sveikatoje, anksčiau pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze.
Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808.
Revakcinuotis taip pat galima pirminėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kur gyventojai gauna šeimos medicinos paslaugas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.