Dangyra APANAVIČIENĖ
Apie situaciją nekilnojamojo turto rinkoje mintimis dalijasi Vilkaviškyje dirbanti „Remax“ kompanijos brokerė Inga CIESIŪNĖ.
– Girdime, kad dėl rekordinio kainų šuolio didmiesčiuose būstas gyventojams jau gali tapti nebeįperkamas. O kokia situacija Vilkaviškyje?
– Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje šiuo metu kaip niekad aktyvi. Ir nors įprastai pokyčiai šioje srityje pastebimai vykdavo tik didžiuosiuose šalies miestuose, šį kartą jie neaplenkė net atokiausių regionų, tarp jų – ir Vilkaviškio.
Pastaruosius pusantrų metų jaučiamas akivaizdus sujudimas nekilnojamojo turto srityje. Prasidėjus pandemijai tiek pirkėjai, tiek pardavėjai sulaikę kvėpavimą laukė kainų sumažėjimo. Tačiau jos taip ir nenukrito. Atvirkščiai – virusas, žmonių gyvenimus nubloškęs į pandemijos šešėlį, pakeitė ir jų elgseną. Daugelis gyventojų nusprendė nebelaikyti turimų pinigų, o investuoti į nekilnojamąjį turtą. Būstas perkamas per daug negalvojant, dažnai – net ne sau gyventi, o išnuomoti, planuojant, kad ateityje jis liks vaikams, o galbūt ir patiems įsikelti. Dažniausiai perkama, kol objektas naujas, „karštas“, ką tik atsiradęs pasiūloje, o tai lemia kainų kilimą.
– Ar stipriai ši tendencija sukėlė kainas?
– Nekilnojamasis turtas pabrango gana žymiai. Šiuo metu už gyvenamojo ploto kvadratinį metrą mokama beveik dvigubai daugiau nei prieš dvejus metus. Ir tai, ko gero, ne riba. Žinoma, graibstomi ir mokama daugiau ne už visus objektus.
– Kokio būsto dažniausiai ieško vilkaviškiečiai?
– Vilkaviškiečiai ieško ir linkę daugiau sumokėti už tvarkingą, remonto nereikalaujantį butą ar namą. Deja, tokių būstų mūsų mieste parduodama nedaug. Dažniau pasitaiko galimybė įsigyti senus, visiško remonto reikalaujančius namus ar butus – jie yra pigesni.
– Ko daugiau žmonės teiraujasi – butų ar namų?
– Kaip ir minėjau, žmonės nori tiesiog tvarkingų, suremontuotų būstų, į kuriuos būtų galima įsikelti iš karto. Tačiau akivaizdžiai didesnis yra butų poreikis. Tai įtakoja du veiksniai. Vilkaviškio rajonas gyventojų skaičiumi lyginant su miestu sąlyginai yra didelis. Garbaus amžiaus sulaukę rajono gyventojai parduoda savo sodybas ir nori įsigyti butą mieste, žemuose aukštuose, kur be rūpesčio dėl kūrenimo, aplinkos priežiūros gali ramiai gyventi. Kitas faktorius, užauginantis butų paklausą, yra tas, kad jų tiesiog labai trūksta, nes mūsų mieste paskutiniai daugiaaukščiai namai buvo pastatyti 1988–1993 metais. Daugiau jų nestatoma. Todėl ir butų trūkumas senėjant rajono visuomenei yra natūralus.
– Kas Vilkaviškyje perka būstus?
– Namus perka jaunos šeimos. Jie ir yra tie entuziastai, suteikiantys šansą seniems namams būti prikeltiems antrajam gyvenimui. O jauniems aktualu kuo mažesnė kaina, nes nusipirkę seną namą jie dažniausiai imasi kapitalinio remonto, kuris paprastai atsieina daugiau nei pats namas. Jaunos šeimos taip pat domisi didesniais butais aukštesniuose aukštuose, kuriuos jiems užleidžia senjorai, norintys „nusileisti“ keletu aukštų žemiau.
Tiesa, jaunos šeimos dažnai pasinaudoja valstybės teikiama subsidija pirmajam būstui įsigyti, o tai irgi skatina pirkti nekilnojamąjį turtą.
Mėgstu juokauti su klientais, kad mano paslaugos reikalingos visais gyvenimo etapais: tuokiantis – nes reikia būsto, skiriantis – nes vietoj vieno reikia dviejų būstų, pagausėjus šeimai – nes reikia didesnio gyvenamojo ploto, praradimo, šeimos sumažėjimo atveju – mažesnio… Taip ir sukasi viskas ratu. Būstas turi tarnauti žmogui, o ne atvirkščiai… Esu sutikusi žmonių, kurie laiko nenaudojamą būstą metų metus, moka mokesčius, kitaip tariant tarnauja būstui ir visiškai beprasmiškai leidžia sunkiai uždirbamus pinigus.
– Kokia nekilnojamojo turto rinkos situacija kitose rajono vietovėse?
– Ištuštėjusius namus nuošalesnėse rajono vietovėse perka negalintieji jų įpirkti mieste. Jei atstumas nedidelis, jaunų šeimų, kurių vaikai lanko darželius, mokyklas mieste, negąsdina keletas ar net keliolika kilometrų. Po truputėlį veiksmas vyksta visuose rajono kampeliuose, gal kiek aktyviau ten, kur yra mokykla ar bent parduotuvė.
– Ar yra komercinių, gamybinių patalpų poreikis mūsų rajone?
– Be abejo. Džiaugiuosi, kad rajone kuriasi, lieka smulkūs verslai, atsiranda nauji. Man, kaip vilkaviškietei, aktualu ir labai smagu, kad kuo daugiau paslaugų, prekių galima gauti vietoje.
Pasiūlos, žinoma, labai trūksta, nes kaip ir gyvenamųjų namų, taip ir komercinių ar gamybinių patalpų pardavimui jau seniai nestatoma. Džiugu, kai senos yra rekonstruojamos.
– Gyventojai turbūt dar nėra pratę kreiptis į nekilnojamojo turto brokerį? Pirkdami ar parduodami būstą jie linkę labiau pasikliauti skelbimais internete, spaudoje ar iš pažįstamų gauta informacija. Ką manote apie tai?
– Atsakydama į šį klausimą galėčiau pateikti tokį palyginimą. Anksčiau žmonės buvo įpratę, kad viską gali pasidaryti patys: susitaisyti automobilį, nusidažyti namą ar užsiauginti visų rūšių daržovių. Šiandien, kai gyvenimo tempas pasidaręs nežmoniškai spartus ir kiekvienas iš mūsų vos spėjame nudirbti savo darbus, automobilio taisymą ir plovimą patikime serviso darbuotojui, dantis mums taiso odontologai, daržoves perkame parduotuvėje arba turguje… Tai kodėl būsto pardavimo rūpesčių nepatikėjus taip pat profesionalui – brokeriui?
Būsto pirkimas ar pardavimas dažnai gali būti kupinas streso ir neaiškumų. Netvarkingi paveldėjimo dokumentai, įgaliojimai, vertinimas, kadastriniai matavimai – su visu tuo žmogui kartais nėra taip paprasta susitvarkyti. Brokeriui šie reikalai yra gerai žinomi ir suprantami. Aš dirbu su visų sričių specialistais ir galiu išspręsti visas problemas, susijusias su nekilnojamuoju turtu.
Būsto pardavimas – tai kur kas daugiau nei skelbimo įdėjimas.
– Esate vietinis žmogus, tad mūsų krašto rinką turbūt labai gerai pažįstate?
– Taip, esu vietinė, sava ir arti vilkaviškiečių, todėl visada pasiekiama jiems patogiu metu. Nekilnojamojo turto brokere Vilkaviškyje dirbu beveik septynerius metus ir tikrai turiu pakankamai kompetencijos, patirties, esu užsitarnavusi klientų rekomendacijas. Kasdien bendrauju su potencialiais pirkėjais, būsto ieškotojais, turiu sukaupusi daug informacijos apie nekilnojamąjį turtą ne tik Vilkaviškio krašte. Apžiūrėjusi naują objektą neretai jau žinau, kas gali būti jo pirkėjas.
Siūlyčiau pasinaudoti „Remax“ kompanijos nekilnojamojo turto duomenų baze, kuri vis didėja. Žiniomis bei patirtimi nuolatos dalijamės su kitais šios kompanijos atstovais Suvalkijoje, su visoje Lietuvoje dirbančiais kolegomis. Taigi tikrai kviečiu visus kreiptis ir savo nekilnojamojo turto pardavimo rūpesčius patikėti profesionaliems brokeriams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.