Kiekvienais metais gruodžio 10-ąją dieną minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, primenanti žmogaus teisių svarbą visuomenėje ir pagarbos žmogaus teisėms nuolatinį plėtojimą. Visgi žmogaus teisių puoselėjimas priklauso nuo mūsų visų – šeimos, kaimynų, kolegų, kitų asmenų, institucijų.
Socialiai pažeidžiamiems
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sistemos tikslas žmogaus teisių kontekste – suteikti valstybės paramą žmonėms, negalintiems realizuoti savo teisių į teisminę gynybą dėl socialinės padėties. Svarbu, kad kiekvienas asmuo turėtų galimybę lygiai ir vienodai siekti teisingumo baudžiamosiose, civilinėse ir administracinėse bylose, o kartu būtų informuotas ir apie tai, kaip ginčus galima spręsti nesikreipiant į teismą.
Kiekvienas iš mūsų gali susidurti su įvairiomis teisinėmis problemomis, tačiau ne visi turi finansines galimybes pasinaudoti privačiomis advokatų paslaugomis, todėl verta apgalvoti, ar visais atvejais būtina kreiptis į teismą. Valstybės garantuojama ir apmokama antrine teisine pagalba gali pasinaudoti mažesnes pajamas gaunantys asmenys, kuriems reikalinga pagalba ginant pažeistas teises ir teisėtus interesus teisme. Alternatyva teisminiam procesui yra vis labiau populiarėjantis mediacijos procesas, kurio metu pirmiausia siekiama susitarti taikiu būdu.
Keli skirtumai
Neretai kyla klausimas, kokie yra skirtumai tarp antrinės teisinės pagalbos ir mediacijos bei kokie jų privalumai.
Antrinė teisinė pagalba – tai procesinių dokumentų rengimas ir asmenų atstovavimas tiek ikiteisminiuose, tiek teismo procesuose. Antrinė teisinė pagalba taip pat apima ir atleidimą nuo žyminio mokesčio bei kitų bylinėjimosi išlaidų. Tačiau pralaimėjus bylą valstybė neapmoka laimėjusios šalies bylinėjimosi išlaidų.
Mediacija – tai ginčų sprendimo procedūra, kurios metu vienas ar keli mediatoriai padeda ginčo šalims taikiai spręsti ginčą, taip išvengiant kitos ginčo šalies patirtų bylinėjimosi išlaidų atlyginimo. Valstybės užtikrinama neteisminė mediacija galima dėl tokio ginčo, dėl kurio pagal įstatymus leidžiama sudaryti taikos sutartį, pavyzdžiui: sprendžiant nesutarimus su bendraturčiu dėl naudojimosi bendromis patalpomis ar turtu; kitas asmuo negrąžina skolos ar daikto; siekiama padarytos žalos atlyginimo; sprendžiant ginčus su kaimynu dėl žemės sklypo ribų ir pan.
Privalu pateikti dokumentus
Asmenys, kuriems reikalinga advokato pagalba rengiant procesinius dokumentus teismui ar atstovaujant bylose arba valstybės užtikrinama neteisminė mediacija civiliniuose ginčuose, gali kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą ir jos teritorinius padalinius.
Prieš kreipiantis dėl antrinės teisinės pagalbos ir mediacijos paslaugų teikimo civiliniuose ginčuose asmenims rekomenduojama pasinaudoti teise į nemokamą pirminę teisinę pagalbą, kuri teikiama šalies savivaldybėse.
Antrinės teisinės pagalbos ar valstybės užtikrinamos mediacijos paslaugų teikimo civiliniuose ginčuose tvarka nėra sudėtinga. Asmenys, pageidaujantys gauti antrinę teisinę pagalbą ar valstybės lėšomis kompensuojamas mediacijos paslaugas, turi pateikti nustatytos formos prašymą bei dokumentus, įrodančius teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, o pageidaujant mediacijos paslaugos – pateikti ir kitos ginčo šalies sutikimą.
Galite konsultuotis
Kaip ir kasmet, minint Žmogaus teisių dieną Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba tęsia tradiciją ir gruodžio 10 d. gyventojams bus nemokamai teikiamos teisinės konsultacijos. Konsultacijas mūsų rajone teiks mediatorės Kristina Sopromadzė (13 val. – 14.30 val., tel. 8 688 26 288) ir Justina Valentienė (13.30 val. – 15 val., tel. 8 629 47 333).
Baudžiamosios teisės klausimais konsultuos Kauno apygardos advokatės Rasa Kalkauskienė (11 val. – 12.30 val., tel. 8 700 00 186), Angelė Fominienė (13 val. – 16.45 val., tel. 8 700 00 185) ir Regina Atkočaitienė (13 val. – 16.45 val., tel. 8 700 00 185).
Civilinės ir administracinės teisės klausimais konsultuos advokatai Jaroslav Los (8 val. – 16.45 val., tel. 8 700 00 184), Kristina Mikolaitė (8 val. – 16.45 val., tel. 8 700 00 184) ir Juzefa Brinevičienė (11 val. – 15 val., tel. 8 700 00 182).
Antrinę teisinę pagalbą teiks teisininkai Eglė Butkutė (8 val. – 16.45 val., tel. 8 700 00 201), Ofelija Gontarskytė (8 val. – 12 val., tel. 8 700 00 188) ir Martynas Kvederavičius (13 val. – 15 val., tel. 8 700 35 540).
Visi, kuriems reikalingos nemokamos teisinės konsultacijos, šiandien gali pasinaudoti tokia galimybe.
Pagal pranešimą spaudai
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.