Tapkime draugais!

Išrinkime Metų žodį ir Metų posakį

Paskelbė:

Paskelbta:


Esame kviečiami dalyvauti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose. Iš visuomenės pasiūlytų 50 žodžių ir 50 posakių komisija sudarė balsavimo dešimtukus. Rinkimų rezultatai bus paskelbti vasario 21-ąją – Tarptautinę gimtosios kalbos dieną.

Pretendentai į Metų žodį

Apgręžti (apsukti atgal), atmaina (žodis, minėtas dėl naujų koronaviruso atmainų atsiradimo), basakojės (protesto judėjimas „Basos mamos“), išcvirkinimas (Petro Cvirkos paminklo pašalinimas iš Vilniaus skvero), koncertina (spiralinė spygliuota viela), maršas („Didysis šeimos gynimo maršas“ ir iš jo kilęs protesto judėjimas), migrantai (žmonės, judantys iš vienos šalies į kitą), skiepas (preparatas, skirtas imunitetui sudaryti; to preparato dozė), Taivanas (pavadinimas, minėtas dėl situacijos, susijusios su Taivaniečių atstovybės steigimu), trąšos (žodis, minėtas dėl baltarusiškų trąšų tranzito peripetijų).

Pretendentai į Metų posakį

„Antraščių visuomenė“ (apie žiniasklaidos skaitytojus, skaitančius tik antraštes); „Avansas įkrito automatiškai“ (baltarusiškų trąšų tranzito peripetijos); „Dėl ko šiandien riesimės?“ (apie visuomenės susipriešinimą), „Ėjo vaikučiai į mokyklėlę: „Teams, teams, teams, Zoom, zoom, zoom, į mokyklėlę!“ (apie nuotolinį ugdymą); galimybių pasas (2021 metais įvestas dokumentas); „Kaip po skiepo?“ (dažnas klausimas pokalbiuose); „Mirsime kaip laisvi žmonės“ (skiepų priešininkų atsisakymas skiepytis); „Ne laiškais problemos sprendžiamos“ (Prezidento reakcija į dalies ES šalių vadovų laišką dėl LGBTQ ir asmenų teisių); „Prieš komunikuojant reikia turėti, ką komunikuoti“ (apie Vyriausybės komunikavimą); „vėliavų karas“ (Vilniaus perėjų dažymas vaivorykštės ir Lietuvos trispalvės spalvomis).

Renka internautai ir komisija

Balsuojant dėl Metų žodžio dar nebuvo atvejo, kad internautai ir komisija išrinktų tą patį žodį.

Metų žodžiu ankstesniuose ketveriuose rinkimuose visuomenė yra išrinkusi žodžius švaistuomenė (švaistyti linkusi visuomenė, 2017 m.), veryganas (kas aktyviai palaiko alkoholio ribojimus ir apskritai visą sveikatos ministro politiką, 2018 m.), gaisras (2019 m.).

Komisijos išrinkti Metų žodžiai buvo nuošliauža (2017 m.), šimtmetis (2018 m.), trinkelizacija (2019 m.).

Metų posakiu visuomenės ir komisijos rinkimuose yra tapusios frazės „Laikausi kaip Gedimino kalnas!“ (2017 m.), „Mes dzūkai – ne paspirtukai!“ (2019 m.).

Visuomenė 2018 m. Metų posakiu išrinko „Viešpatie, te Lietuva būna vilties švyturiu!“, o komisija – „Vaikų teises iškviesiu!“

Pernai pasiūlytų žodžių sąraše buvo itin daug naujadarų, tad komisija nutarė išrinkti dar ir Metų naujadarą. Daugiausiai balsų atiteko žodžiui iškištanosis. Antrą vietą užėmė kaukmetis (kaukių dėvėjimo metas), trečią – kauknešys (kas pandemijos pradžioje vežė kaukes iš Kinijos).

Įvardijami reiškiniai, sujudinę visuomenę

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus organizuoja Lietuvių kalbos draugija, Lietuvių kalbos institutas ir portalas Alfa.lt. Pirmieji rinkimai Lietuvoje buvo surengti 2017 m.

Ne viena tauta kasmet renka metų žodžius, taikliausiai įvardijančius konkrečiam laikotarpiui būdingus reiškinius. 1971 m. šią tradiciją pradėjo vokiečiai, vėliau – prancūzai, britai, australai, amerikiečiai, olandai, vengrai, lenkai, latviai ir kiti.

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai vieniems yra žaidimas, pramoga, kiti juos mato kaip visuomenės kalbinio švietimo įrankį. Jų vertė ypač išryškėja tada, kai pradedami lyginti įvairių metų ir įvairių šalių Metų žodžiai ir Metų posakiai, kai tampa akivaizdu, kaip taikliai jie perteikia aktualius gyvenimo reiškinius ir kokie kūrybiški yra kalbos vartotojai – žodžių ir posakių kūrėjai.

Balsuokime – ir paaiškės, kokį ženklą 2021-ieji paliko mūsų kalboje.

Pagal spaudą

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content