Andrius GRYGELAITIS
Jau nuo ateinančio pavasario šalies ugdymo įstaigose turėtų būti vedamos pamokos, kurių pagrindinis tikslas bus ugdyti jaunuolių patriotines savybes bei suformuoti jiems išgyvenimo bet kokiomis sąlygomis įgūdžius.
Karas paspartino procesą
Mokslo metų pabaigoje dešimtyje šalies mokyklų vyko bandomieji pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursai. Jų metu vaikai mokėsi suteikti pirmąją medicininę pagalbą, susipažino su šaudybos ir ginkluotės pagrindais, klausė paskaitų pilietiškumo temomis, atliko įvairias išgyvenimo gamtoje užduotis.
Tarp dešimties šalies mokyklų, kuriose vyko šie bandomieji kursai, pateko ir Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija. Be jau išvardintų veiklų, šios įstaigos devintų klasių mokiniai taip pat leidosi į du žygius: po Kybartų miestą bei į Virbalio piliakalnį.
Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursus inicijavo Krašto apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Planuojama, kad tokio pobūdžio pamokos jau nuo ateinančių metų pavasario turėtų būti vedamos visiems šalies 5–10 klasių mokiniams. Numatoma, jog trijų dienų trukmės kursai bus privalomi ir organizuojami kasmet, o kas dvejus metus mokiniai dalyvaus pakartotiniuose mokymuose bei turės baigti tris mokymo ciklus (5–6 kl., 7–8 kl., 9–10 kl.). Svarstoma, kad dalyvavimas šioje programoje greičiausiai taps privaloma sąlyga norint gauti pagrindinio ugdymo pasiekimų pažymėjimą.
„Per bandomuosius mokymus siekėme išsiaiškinti, kas vaikus žavi labiausiai bei ko galbūt visai jiems nereikia. Apie tokio pobūdžio kursus mokyklose buvo kalbama jau kurį laiką, tačiau, be abejo, karas Ukrainoje įvykius šiek tiek paspartino. Šių kursų idėja gal net kiek panaši į sovietmečiu buvusias karinio rengimo pamokas. Norime jaunuoliams ugdyti patriotinius jausmus bei kartu pristatyti kariuomenės ir sukarintų organizacijų veiklą. Svarbu, kad vaikai žinotų, koks yra piliečių vaidmuo valstybės gyvenime, augime ir, žinoma, gynyboje“, – sakė Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vado pavaduotojas Laurynas Bernotas.
Įdomu tai, kad Lietuvoje vykusiais bandomaisiais kursais domėjosi ne tik šalies, bet ir užsienio žurnalistai. Reportažus parengė nepriklausoma Baltarusijos televizija „Belsat TV“, Vokietijos ARD kanalas.
Susidomėjimas auga
Bandomųjų kursų organizavimu visoje šalyje rūpinosi Šaulių sąjunga. Mokymus taip pat vedė atsargos bei profesinės karo tarnybos kariai, civilinės saugos specialistai, ugniagesiai. Paklaustas, kodėl viena iš mokyklų buvo pasirinkta Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija, L. Bernotas neslėpė, jog tai iš dalies susiję ir su savanaudiškomis paskatomis. Anot jo, įvairiose Marijampolės regiono mokyklose veikia jaunųjų šaulių būreliai, tačiau Kybartuose jų kol kas dar nėra.
„Galbūt taip sudominsime vaikus ir jie nuspręs prisijungti prie mūsų organizacijos. Šaulių sąjunga vykdo pakopinę jaunųjų šaulių ugdymo programą. Mūsų organizuojami pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursai yra parengti pirmosios pakopos pagrindu“, – kalbėjo L. Bernotas.
Anot jo, pastaraisiais mėnesiais susidomėjimas Šaulių sąjunga itin išaugo. Nuo karo Ukrainoje pradžios didžiosiose Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos rinktinėse prie organizacijos prisijungė tūkstančiai naujų narių. Suvalkijos rinktinė tokio didelio naujokų antplūdžio gal nesulaukė, tačiau jų skaičiai vis tiek pastebimai išaugo.
„Iš tikrųjų Lietuvos šaulių sąjungos atgimimu reikėtų laikyti 2014-uosius metus, kuomet Ukraina buvo užpulta pirmąjį kartą. Nuo tų metų prie mūsų organizacijos kasmet prisijungia vis daugiau narių“, – teigė pašnekovas.
Galima ir be ginklo
Nors dažniausiai į Šaulių sąjungą stoja jaunesni žmonės, tačiau, L. Bernoto teigimu, netrūksta ir vyresnių asmenų, norinčių priklausyti šiai organizacijai. Naujokams iš pradžių rekomenduojama išklausyti bazinius šaulių kursus, kitus mokymus.
„Daugelis klaidingai mano, kad visi šauliai privalo mokėti šaudyti. Turime narių, kurie nenori imti ginklų į rankas. Juk esame visuomeninė organizacija. Tai reiškia, kad turime įvairių veiklų: dalyvaujame „Maisto banko“ bei pilietinėse akcijose, organizuojame jaunimo stovyklas, padedame vietinėms savivaldybėms ar kitoms įstaigoms. Esame sukarinta organizacija, todėl bendradarbiaujame su Lietuvos kariuomene, policija, ugniagesių ir medikų tarnybomis. Narių veikla priklauso nuo jų pačių. Visada atsižvelgiame į žmonių poreikius“, – pabrėžė Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vado pavaduotojas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.