Įdomiai praleisti savaitgalį, palaikyti Lietuvos motorlaivių federacijos komandą ir jos lenktynininką bei trenerį Edgarą Riabko į Augustavą (Lenkija) prigužėjo daugybė lietuvių, tarp jų – ir vilkaviškiečių.
Liepos 22–24 dienomis čia vyko UIM (Union Internationale Motoautomatique, liet. k. – Tarptautinė vandens motosporto sąjunga) F2 motorlaivių pasaulio čempionatas.
Šią sporto rūšį galima palyginti su gerai žinomomis „Formulės 1“ automobilių varžybomis. F2 motorlaiviai žaibiškai įsibėgėja iki 100 km/h, daro 90 laipsnių posūkius lėkdami 140 km/h greičiu, kartais atsidurdami vos per kelis centimetrus vienas nuo kito. Jų variklių galingumas – 200 arklio jėgų.
Galingi motorlaiviai yra pagaminti iš lengvo anglies pluošto. Pilotai mažutėje laivo kabinoje sėdi tarsi kapsulėje. Lenktyniauja jie ne ant asfalto, t. y. kieto pagrindo, o vandenyje, kuris nuolat juda, todėl motorlaivio valdymo sąlygos dažnai keičiasi. Žiūrovams tai – tik į naudą, nes lenktynės vyksta dideliuose vandens telkiniuose, gražioje gamtoje.
Augustave, prie Necko ežero, išdygusiame palapinių miestelyje įsikūrė per dvi dešimtis sportininkų su savo komandomis.
Lenktynėse gausiausiai dalyvavo sportininkai iš Europos: be šeimininkų lenkų, varžėsi lenktynininkai iš Vokietijos, Prancūzijos, Norvegijos, Monako, Slovakijos, Portugalijos, Švedijos, Latvijos, Jungtinės Karalystės ir, kaip minėta, Lietuvos. Be europiečių, buvo trys lenktynininkai iš JAE ir sportininkas iš JAV.
Pirmas dvi dienas vyko pasiruošimas finalinėms lenktynėms, laisva praktika ir atrankiniai plaukimai. Pasižiūrėti buvo į ką dar iki prasidedant varžyboms: galingais unikalaus ir įstabaus dizaino motorlaiviais žiūrovai galėjo pasigrožėti iš arti, pabendrauti su jų pilotais. Laivai į vandenį buvo nuleidžiami kranais, rikiavosi prie krantinės.
Deja, finalinių lenktynių dieną dėl didelio vėjo direktoratui teko ne tik porai valandų atidėti varžybų pradžią, bet ir pakeisti trasą. Kantriausieji liko stebėti rungtynių ir nenusivylė. Motorlaiviai išsirikiavio vienas paskui kitą ratu (pagal atrankiniuose plaukimuose surinktų taškų skaičių) ir teisėjai davus ženklą tarsi kulkos šovė į priekį. Laivai ne plaukė, o tarsi paukščiai skriejo virš ežero tik sraigtais vos liesdami vandens paviršių. Jie galynėjosi ne tik vienas su kitu, bet rungėsi ir su bangomis bei vėju. Iš pradžių atrodė, jog varžybų rezultatas iš anksto nulemtas – praėjusio sezono pasaulio čempionas Al Quemzi iš JAE, startavęs priekyje, iš karto užsitikrino lyderio poziciją ir pamažu didino persvarą palikdamas už nugaros savo varžovus.
Bet staiga – koks netikėtumas! Įpusėjus lenktynėms stengdamas išvengti potencialiai fatališko susidūrimo su lenkų sportininko pilotuojamu motorlaiviu, kuris netikėtai užkirto kelią lenkti, daugkartinis čempionas buvo priverstas griebtis rizikingo manevro, laivas keliskart apsisuko ir… liko be stogo. Neįtikėtina! Pilotas dar porą ratų tęsė kovą, tačiau greitai buvo priverstas palikti trasą ir grįžti į krantinę (varžybų greičio matavimo prietaisai nebegalėjo identifikuoti jo laivo).
Finišo nepasiekė dar du lenktynių dalyviai: vienas motorlaivis apvirto, o kitas užsidegė dar per apšilimą. Man, stovėjusiai netoli ugniagesių posto, irgi teko pauostyti dūmų ir gerai papustyti padus, kad pabėgčiau nuo miltelių, kuriais gesino liepsnas, debesies.
Žodžiu, emocijos liejosi per kraštus. Kerėjo įstabus ežero ir vakaro grožis: bangų mūša, vakaro saulės nutvieksti purslai, laivų elegancija, kvapą gniaužiantis pilotų meistriškumas bei drąsa. Aplink supo šypsenos, spindinčios žiūrovų akys, suaugusiųjų klegesys ir vaikų čiauškėjimas. Viskas susiliejo į vieną įspūdingą reginį ir sukūrė tikros šventės atmosferą. Neįtikėtina ir tai, kad renginys buvo nemokamas.
O triumfavo vokiečių komanda: pergalės vėliavėlė plevėsavo vokiečio Stefan Hagin rankose. Jam atiteko Lenkijos „Grand Prix“. Antrąją vietą užėmė sportininkas iš JAE Mansoor Al Mansoori, o trečiąją – norvegas Tobias Munthe-Kaas. Lietuvos atstovas Edgaras Riabko, Augustave startavęs dešimtoje pozicijoje, tarp dvidešimties dalyvių varžybas baigė septintas.
F2 pasaulio čempionato kovas šią vasarą dar yra šansas pamatyti ir Lietuvoje. Rugpjūčio 12–14 dienomis sportininkai dėl Lietuvos „Grand Prix“ lenktyniaus Kupiškyje. Po trečiojo ir ketvirtojo etapų, įvyksiančių rudenį Portugalijoje, paaiškės 2022 m. sezono UIM F2 pasaulio čempionas.
Rita MITKUTĖ-MADDOCK
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.