Klaipėdoje lankytojams atidarytas vilkaviškiečių krikštytas ir mūsų krašto žmonėms puikiai pažįstamas karinis laivas „Sūduvis“. Atitarnavęs laivynui, prišvartuotas Danės upėje jis tapo muziejumi. Nors dėl vietos laivui buvo diskutuojama ne vienus metus, kai kurie klaipėdiečiai mano, kad miesto centras – ne vieta senam laivui. Problemą nagrinėjo Klaipėdos laikraštis „Vakarų ekspresas“.
Anoniminė peticija
Praėjusią savaitę internetinėje platformoje pradėti rinkti parašai dėl liepos pradžioje į švartavimo vietą prie Pilies tilto atplukdyto laivo iškėlimo. Kas yra šios iniciatyvos autorius, nežinia, mat peticijos autorystės skiltyje nurodoma, kad ją sukūrė „Klaipėdos miesto gyventojai“.
Anoniminėje peticijoje, adresuotoje Klaipėdos miesto savivaldybei, teigiama, kad „Sūduvis“ dabar užstoja upės panoramą nuo Pilies tilto link Biržos tilto, gadina vaizdą šalia esančių daugiabučių gyventojams. Teigiama, kad gyventojai negalėjo dalyvauti diskusijose renkant vietą kariniam laivui.
„Sūduvio“ prišvartavimas pačiame miesto centre peticijoje įvardytas „apgailėtinu žingsniu architektūrine, viešųjų ryšių prasme ir socialine įtaka miestiečių mentalitetui“. Taip pat išsakoma mintis, kad „ypač dabar, Rusijos karo su Ukraina akivaizdoje, kai yra reali grėsmė Lietuvai, įkurdinti miesto senamiestyje karinį laivą, kaip dirgiklį galimai gresiančioms atakoms, yra pats blogiausias sprendimas, koks gali būti.“
Kai kurie peticiją pasirašiusieji dramatiškai teigia, kad laivas-muziejus „užstoja pusę miesto“, kiti jį įvardija kaip „metalo laužą“.
Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas komentavo, kad diskusijos nėra tikslingos, nes sprendimas jau priimtas, o laivas – prišvartuotas jam pritaikytoje krantinėje. „Klausimas, ar laikas kalbėti apie perkėlimą, jeigu tokį veiksmą apskritai vertintume kaip tam tikrą pradžią, kada viskas įrengta, kada paruošta krantinė ir kada „Sūduvis“ stovi vietoje. Pirmiausia paklausčiau, o ką tada daryti, kur kelti, nes kitų vietų praktiškai nelabai ir yra. Kitą vietą, jei ir surastume po dvejus ar trejus metus trunkančios diskusijos, ją vėl reikės iš naujo įrengti. Nežinau, ar kas nors galėtų tam ryžtis. Atsargiai žiūrėčiau į tokį siūlymą“, – sakė meras.
Jo nuomone, sunku būtų rasti vietą, kuriai pritartų visi šimtu procentų Klaipėdos gyventojai. O ši vieta pasirinkta įvertinus įvairias aplinkybes, Karinių jūrų pajėgų, Jūrų muziejaus ir miesto pozicijas.
Per dvejus diskusijų metus darbo grupei, rinkusiai vietą laivui, buvo pasiūlyta daug įvairių vietų – nuo Smiltynės, laivų kapinių iki Jūrų muziejaus, Danės ir Žiemos uosto, „Memelio miesto“ ir kt.
Jūrinės istorijos dalis
Išskirtinis medinio korpuso karinis laivas „Sūduvis“ 20 metų tarnavo Karinių jūrų pajėgų flotilėje. Jo uždavinys buvo ieškoti minų Baltijos jūroje ir jas sunaikinti. Tarnybą baigęs „Sūduvis“ buvo perduotas Lietuvos jūrų muziejui.
Muziejaus Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Nina Puteikienė taip pat teigė, kad diskusijų laikas jau praėjo.
„Dvejus metus tiek muziejus, tiek savivalda buvo skyrusi diskusijai dėl vietos ir buvo pasirinkta šita vieta – tada buvo laikas peticijoms ir pareiškimams“, – sakė N. Puteikienė. Pašnekovės teigimu, keista, kad dabar protestuojama tik prieš buvusį karinį laivą.
„Niekas neprotestavo prieš „Antaną Smetoną“, kai jis stovėdavo vienoje ar kitoje Danės vietoje, taip pat ir už Biržos tilto. Tarpukariu Lietuva priiminėjo įvairius karo laivus, kurie atplaukdavo su misijomis, taip pat čia stovėdavo. Galima daryti išvadą, kad tarpukariu buvome labiau jūrinė valstybė ir labiau suvokėme savo istorijos jūrinį dėmenį nei dabar. Viena iš muziejaus misijų yra išsaugoti, eksponuoti ir skleisti žinią apie visą laivybos istoriją. Turime Kuršių marių žvejų laivus, turime sovietmečio „Dubingius“ – kodėl dėl jų niekas neprotestuoja? Mes rodome ir kitą svarbią Lietuvos jūrinės istorijos dalį – karo laivą-muziejų „Sūduvis“ – ir labai džiaugiamės, kad mūsų kolekcija pasipildė“, – komentavo N. Puteikienė.
„Sūduvis“ lankytojams bus atvertas šiandien, 15 val. Nuo liepos 30 d. jį bus galima lankyti trečiadieniais–šeštadieniais, nuo 12 val. iki 19 val., sekmadieniais – iki 17 val. Nuo rugsėjo iki birželio laivas-muziejus bus atviras trečiadieniais–penktadieniais, nuo 10 val. iki 17 val., savaitgaliais – nuo 12 val. iki 17 val.
Virginija KESMINĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.