Eglė MIČIULIENĖ
Nauja Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka supaprastino pakrančių apsaugos juostų nustatymo procesą, bet padidino vandens telkinių apsaugą: juostų plotis daug kur bus didesnis nei iki šiol.
Pagal šlaito nuolydį
Praėjusią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasirašė įsakymą, patvirtinantį atnaujintą Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrantės apsaugos juostų nustatymo tvarką. Tikimasi, jog ji užtikrins efektyvesnę paviršinių vandens telkinių apsaugą nuo taršos, valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę ir kartu sumažins administracinę naštą žemės savininkams.
Naujos taisyklės įsigalios kitų metų sausio 1 dieną.
Šiuo metu minimalus apsauginės vandens juostos plotis yra 2, 5 metro. Manoma, jog toks ruožas yra per siauras, kad užtikrintų pakankamą vandens telkinių apsaugą nuo taršos.
Aplinkosaugininkų teigimu, iki šių metų pabaigos dar galiosiantis vandens apsaugos juostos pločio skaičiavimo mechanizmas – pernelyg sudėtingas, nes skaičiuojama atsižvelgiant į pakrantės šlaito buvimo faktą ir matuojant jo nuolydžio laipsnį. Todėl to paties vandens telkinio skirtingose pakrantės vietose apsaugos juosta gali būti nevienodo pločio: vienur 2, 5 m, kitur – jau 25 m. Norint ją nustatyti tiek žemės savininkams, tiek aplinkosaugininkams kiekvieną kartą reikia kreiptis į specialistus, kad šie atliktų individualius geodezinius matavimus.
Naujuoju metodu atsisakyta pakrantės juostos nustatymo pagal faktinę situaciją (matuojant šlaitą) ir pereinama prie fiksuoto dydžio pakrantės apsaugos juostų nustatymo.
Ne mažiau kaip 5 metrai
Marijampolės valdybos aplinkos apsaugos vyr. specialistas Nerijus Marcinkevičius paaiškino, jog pakrantės apsaugos juostos plotis priklausys nuo vandens telkinio dydžio (ilgio) ir nuo to, kurioje vietoje jis yra – mieste ar užmiestyje.
Naująja tvarka minimalus pakrantės apsaugos juostų plotis padidintas iki 5 metrų.
Tokio pločio apsaugos juosta numatyta prie pačių trumpiausių ir mažiausių vandens telkinių: 10 km ir trumpesnių upių, ežerų ir tvenkinių, kurių plotas – iki 10 ha, dirbtinių nepratekamų paviršinių vandens telkinių, kurių plotas – iki 2 ha.
Prie ilgesnių kaip 10 km, bet trumpesnių nei 100 km upių, prie ežerų ir tvenkinių, kurių plotas yra 10–200 ha, dirbtinių nepratekamų paviršinių vandens telkinių, kurių plotas – 2 ha ir daugiau, ir prie visų kanalų nuo sausio 1 d. bus skaičiuojama 10 m pločio pakrantės apsaugos juosta.
„Pavyzdžiui, mūsų Šeimenos upė yra 49 km ilgio, tad, pagal naują tvarką, jos apsauginės juostos plotis bus 10 metrų, tiek kaime, tiek mieste“, – aiškino N. Marcinkevičius.
Kai telkinys didesnis
Jeigu upės ilgis yra 100 km ir daugiau, o ežeras ar tvenkinys užima ne mažiau kaip 200 ha, bus atsižvelgiama dar ir į konkrečią vietą. Kai tokio dydžio tvenkinio ar upės pakrantė yra mieste, jo ribose apsauginė vandens juosta sieks 10 m, bet užmiestyje (kaime, laukuose ir pan.) – jau 30 m. Tiesa, jei užmiestyje upės plotis neviršys 5 m, tuose ruožuose pakrantės apsaugos juostos plotis taip pat susiaurės iki 10 m. Į šią kategoriją patenka šalia Vilkaviškio tyvuliuojantis Paežerių ežeras. Jo plotas yra beveik 400 ha, tad jo apsaugos juosta siekia 30 metrų.
Didžiausia – 100 m pakrantės apsaugos juosta nustatoma Kuršių marių rytinei pakrantei.
Įstatyme nebeliko anksčiau galiojusių išimčių, leidusių mieste nenustatyti pakrantės apsaugos juostos.
Dar viena naujovė – jei vandens telkinyje yra 3 ha ir mažesnio ploto sala, ji visa priskiriama paviršinio vandens telkinio pakrantės apsaugos juostai.
Taikomi apribojimai
Visi naujieji pakeitimai negalios tiems, kas jau turi patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus, statinių projektų sprendinius.
Priminsime, jog apsaugos juostą įstatymas apibrėžia kaip arčiausiai paviršinio vandens telkinio ribos esantį nustatyto pločio sausumos ruožą, kuriame užtikrinama visuomenės teisė naudotis vandens telkiniais, eiti jų pakrantėmis, sudaromos palankios sąlygos rekreacijai, tačiau ribojama ūkinė veikla, galinti neigiamai paveikti vandens telkinio ir jo pakrančių ekosistemų stabilumą, pakeisti pakrančių kraštovaizdį ir jo estetines vertybes.
Tokiame ruože draudžiama dirbti žemę, naudoti trąšas ir kitas chemines medžiagas, jeigu jos gali patekti į vandenį ir sukelti vandens ekosistemų pakenkimus, keisti kranto liniją, reljefą ir žemės paviršių, statyti įvairius statinius ir kt.
Visus apribojimus, susijusius su darbais vandens telkinių pakrantės apsaugos juostose, bei numatytas išimtis galima rasti Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 100-ajame straipsnyje.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.