Tapkime draugais!

Žmonės su negalia – veiklūs ir naudingi

Paskelbė:

Paskelbta:


Kiekvienas esame unikalus, tačiau visi turime panašumų: norime gyventi orų bei visavertį gyvenimą, realizuoti save. Žmonės, turintys proto ar psichikos negalią, tokių galimybių randa socialinėse dirbtuvėse bei Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje.

Vykdant institucinės globos pertvarką ir Kybartuose įsikūrus socialinėms dirbtuvėms „Kybartų skanėstai“ net penki grupinio gyvenimo namų gyventojai tapo jų lankytojais. Dirbtuvėse grupinio gyvenimo namų gyventojai atlieka realias darbo užduotis, mokosi kepti nesudėtingus konditerinius gaminius, ruošti puošimo elementus, naudotis technologiniais įrenginiais.

Gyventojai pripažįsta, kad pradžia nebuvo lengva. Juk reikėjo išmokti daug naujų dalykų, planuoti laiką, priprasti prie darbo rutinos, laikytis disciplinos, taisyklių, jausti atsakomybę už save ir už šalia esantįjį. Socialinėse dirbtuvėse ugdomi ne tik darbiniai, bet ir higienos, bendravimo bei psichosocialiniai įgūdžiai. Gyventojams tai yra puiki galimybė savarankiškai kurti savo ateitį, stiprinti pasitikėjimą savimi ir savo gebėjimais, pasijusti reikalingais bei naudingais bendruomenės nariais, o ateityje galbūt įsitvirtinti ir darbo rinkoje. Kalbantis su gyventojais matyti, kad jiems patinka lankyti socialines dirbtuves, žmonės džiaugiasi, jog turi galimybę vykdyti darbinę veiklą ir mokytis gaminti.

Nadežda sakė: , , Man patinka su visais bendrauti. Lankydamasi socialinėse dirbtuvėse išmokau gaminti ir suformuoti įvairių rūšių bandeles. Aišku, dar reikia darbuotojų pagalbos, bet aš labai stengiuosi. O taip pat gaunu atlygį, todėl galiu pataupyti ir nusipirkti reikiamą daiktą. Svajoju, kad ateityje susirasiu panašų darbą ir galėsiu dirbti.“

Ne tik Nadežda džiaugėsi savo darbu. Aistei ir Agnei taip pat labai patinka jų darbas. Jos džiaugėsi išmokusios daug naujų dalykų, o ypač patinka kepti kibinus. Aistė pridūrė, kad ji mėgsta ne tik gaminti, bet ir pardavinėti bandeles. „Ypač smagu, kai klientai padėkoja ir pagiria, kad iškepam skanias bandeles“, – sakė mergina.

Kiekvienas socialinėse dirbtuvėse dirbantis žmogus kas mėnesį gauna 38 eurų stipendiją. Nors atlygis kuklus, tačiau savarankiškai uždirbti pinigai suteikia daugiau laisvės ir motyvuoja dirbti. Visi gyventojai, lankantys socialines dirbtuves, pritaria, kad jie ne tik ugdosi darbinius įgūdžius, bet ir turi puikią galimybę susitikti su draugais, atrasti naujų bendraminčių, bendrauti, mokytis elgtis visuomenėje. Akivaizdu, kad socialinės dirbtuvės daro teigiamos įtakos žmonių su intelekto negalia gyvenimui. Tačiau jos nemažiau svarbios ir žmonėms be negalios. Tai galimybė bendrauti, artimiau pažinti, geriau suprasti ir priimti gal kiek kitokį žmogų.

Kol vieni grupinio gyvenimo namų gyventojai socialinėse dirbtuvėse mokosi gaminti, ugdo bendravimo įgūdžius ir įgauna savarankiškumo, kiti užsiima bendruomeniška veikla Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje. Jie čia maloniai leidžia laiką, daro įvairius darbelius, užsiima menine veikla, švenčia gimtadienius, vyksta į ekskursijas, dalyvauja įvairiuose renginiuose ir iniciatyvose.

Grupinio gyvenimo namų gyventojai Nerijus ir Mantas vienbalsiai sakė, kad Vilkaviškio sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje lankytis labai smagu ir įdomu. Nerijus dar pridūrė: „Čia šilta aplinka ir malonus bendravimas, o tu visada esi laukiamas. Bendrijoje užsiimame įvairiais darbeliais. Jeigu nesiseka, šalia esantis žmogus padeda. Būna labai linksmi gimtadieniai, padainuojame, vieni kitus pasveikiname. Namuose kartais pabosta, o čia atėjęs pakeiti aplinką, pasikalbi.“

Kita bendrijos narė Vida džiaugėsi galimybe dainuoti. Ansamblio „Radastėlė“ narė sakė, kad į bendriją ateina padainuoti, pabendrauti, pasijuokti. Moteris kalbėjo apie nuostabų bendrystės jausmą, supratingumą, galimybę dalintis patirtimi, o tai, jos manymu, ypač svarbu negalios paliestiems žmonėms.

Tai tik maža dalis Didvyžių socialinės globos namų grupinio gyvenimo namų padalinio gyventojų įspūdžių ir pasidalijimų. Daugybę jų girdime kasdien ir džiaugiamės, kad šie žmonės gali savarankiškiau ir drąsiau eiti per gyvenimą. Malonu stebėti jų tobulėjimą, klausytis svajonių ir ateities planų bei matyti besididžiuojančias savimi ir smalsias jų akis.

Dar maloniau jausti, kad visuomenė vis labiau priima negalios paliestus asmenis, nori juos pažinti, o šių žmonių dalyvavimas įvairiose miesto bendruomenės veiklose padeda mažinti stigmas ir atskirtį.

Ramunė BRAZAUSKIENĖ

Socialinė darbuotoja

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content