Svarbi sveikatos sistemos dalis, pirmas pasirinkimas pasitarti sveikatos klausimais, greičiausia pagalba susirgus ar pajautus pirmus ligos simptomus – tokius žodžius dažniausiai sakome ir žinome apie vaistininkus. Vis dėl to, dar gajus mitas, kad vaistininkas esą tik parduoda vaistus ir retas žino, kokias kompetencijas iš tiesų turi jų kasdienis sveikatos. Rugsėjo 25-ąją minima Tarptautinė vaistininkų diena ir jos proga kviečiame praplėsti savo žinias apie farmacijos profesionalo profesiją ir nepamiršti pasveikinti savo vaistininkų!
Kvalifikacijos kėlimas ir norint pratęsti licenciją
Buvusi vaistininkė, o dabar „Eurovaistinės“ farmacinės veiklos vadovė Eglė Laskauskaitė pasakoja, kad kiekvienas vaistininkas nuolat atnaujinta savo žinias ir kas penkmetį pratęsia savo licenciją.
„Kiekvienas vaistininkas savo sveikatos žinias atnaujina periodiškai, o mokymai trunka kelias dienas. Jų metu vaistininkai susitinka su gydytojais, klauso universiteto lektorių paskaitų, naujausias žinias apie vaistus jiems suteikia ir vaistų gamintojai. Dažniausios temos mokymų metu yra naujausi gydymų būdai, vaistų inovacijos, simptomų atpažinimas“, – pasakoja E. Laskauskaitė.
Vaistininkai yra baigę pirmosios pagalbos kursą
Nuo 2023 metų įsigalios reikalavimas, kad kiekvienas vaistininkas privalo gebėti suteikti pirmąją pagalbą, todėl jau šiemet dauguma vaistinių tinklo darbuotojų dalyvavo pirmosios pagalbos mokymuose ir turi šią kompetenciją.
„Studijų metų vaistininkai, žinoma, yra mokomi pirmosios pagalbos įgūdžių ir ne kartą vaistinėse pasitaiko situacijų, kur jų prireikia, tačiau naujas reikalavimas įpareigoja tas žinias nuolat atnaujinti ir prisiminti praktiškai“, – sako vaistininkė.
Savo studijose vaistininkai studijuoja 7 rūšių chemijas
Farmacijos studijose daug dėmesio skiriama vaistų sudėtims, veikliosioms medžiagoms, vaistų formoms, todėl vaistininkai turi išties geras chemijos žinias.
„Studijuodami farmaciją mokomės net 7 rūšių chemijos t. y bendroji ir neorganinė chemija, organinė chemija, fizikinė chemija, biologinė chemija, farmacinė chemija, analizinė chemija, vaistų chemija“, – kalbėjo E. Laskauskaitė.
Prisiminusi studijas Eglė taip pat pastebėjo, kad ne daug kas žino, kad vaistininkai yra įsigilinę į vaistinių preparatų veikliųjų medžiagų veikimą, turėjo farmakologiją, farmakoterapijos modulius.
Praktikuojasi gamindami vaistus
Atlikti savo praktiką būsimi farmacijos specialistai privalo dvejose srityse: visuomenės vaistinėje bei gamybinėje.
„Vaisinėse dirbantys ir klientus aptarnaujantys vaistininkai visi yra prisilietę ir prie vaistų gamybos. Praktika gamybinėje vaistinėje reiškia, kad vaistininkai turi žinių, kaip sąveikauja skirtingos veiksliosios medžiagos, kaip veikia skirtingose vaistų formose: tabletėse, geliuose, tirpaluose ir pan. Kartais savo tiriamajam darbui atlikti vaistininkai net pasirenka prisidėti kuriant naujas vaistų formas arba tobulinti jau esamas vaistų formas“, – pasakoja „Eurovaistinės“ atstovė.
Vaistinių tinkle vaistininkai ne tik konsultuoja klientus
Eglė Laskauskaitė sako, kad farmacijos išsilavinimą turintis žmogus vaistinių tinkle gali save realizuoti skirtingose srityse: „Vyrauja stereotipas, kad vaistininko darbas apsiriboja veikla vaistinėje. Farmacininko išsilavinimą turintys žmonės veikia įvairiose vaistinių tinklo srityse, pvz. gali būti atsakingi už farmacinę paslaugą didmenose, kur rūpinasi, kad visi vaistai būtų laikomi tinkamomis sąlygomis ir tiekiami rinkai vadovaujantis teisės aktų reikalavimais. Taip pat administracijoje, kur yra atsakingi už farmacinės veiklos įstatyminę pusę. Vaistininkai dažnai tampa ir komandų ar regionų vadovais“.
Skiepijantis vaistininkas – turi papildomą kvalifikaciją
Jei vaistininkas jus skiepija – vadinasi jis yra baigęs specialius kursus ir įgijęs išplėstinės praktikos vaistininko kvalifikaciją. Būtent ši vaistininkų kvalifikacija leidžia vaistinių tinklams plėtoti skiepijimo paslaugą.
„Per pandemiją vaistinės suskubo prisidėti prie efektyvesnės vakcinacijos ir pradėjo skiepyti. Ne daug kas žino, kad dėl to vaistininkai taip pat papildomai mokėsi ir įgijo papildomas licencijas. Šiuo metu vaistinės jau skiepija nuo gripo, erkinio encefalito, pneumokoko, o išplėstinės praktikos vaistininkų „Eurovaistinės“ tinkle daugėja kasmet“, – pasakojo vaistininkė.
Vaistininkų atmintis ir asmeniniai receptai
Eglė šypsosi, kad prie labai rimtų faktų galime pridėti ir tuos, kuriuos tenka nugristi vaistinėse.
„Pacientai vaistinėse dažnai stebisi, kad vaistininkas mintinai žino, kuriame stalčiuje ir koks vaistas padėtas arba kokios veikliosios medžiagos yra skirtingų prekės ženklų vaistuose. Iš tiesų, vaistininkai tą žino! Galbūt profesijos bruožas yra turėti puikią atmintį“, – juokauja farmacinės veiklos vadovė.
Ji taip pat sako, kad patys vaistininkai irgi gydosi vaistais ir turi puikių asmeninių receptų peršalimui, apsinuodijimui ir kitiems netikėtai užklumpantiems negalavimams.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.