Eglė KVIESULAITIENĖ
Kelis kartus išaugusios sąskaitos už elektrą sveikatos priežiūros įstaigų vadovus verčia sukti galvas, kur galima sutaupyti. Prieš akis – šildymo sezonas, kuris taip pat gerokai patuštins pinigines. Visgi medikai ramina, kad pacientai nenukentės.
Kainų nekelia
Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovė Danguolė Almonaitienė sakė galinti pasidžiaugti nebent tuo, kad ne taip seniai ant įstaigos stogo buvo įrengta saulės fotovoltinė elektrinė, kuri pagamina dalį poliklinikai reikalingos energijos ir taip padeda bent kiek sumažinti išlaidas.
– Lyginant su pernai metais išlaidos padidėjo 50 proc., bet susidarėme planą ir bandome visaip taupyti, – kalbėjo Vilkaviškio PSPC direktorė. – Peržiūrėjome šviestuvus, pakeitėme taupesnes lemputes, tačiau tai nesudaro reikšmingos išlaidų dalies. Elektros energija reikalinga medicininei įrangai, kurios mes negalime išjungti.
D. Almonaitienė kalbėjo, kad jokio papildomo finansavimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ar kitų šaltinių negavo, paslaugų įkainių niekas nepakėlė, tad tenka verstis iš to, ką turi. Poliklinika su nerimu laukia šildymo sezono pradžios, nes išlaidos energijai dar labiau išaugs.
Kol kas poliklinika neketina kelti mokamų paslaugų, tyrimų kainų, nes nenorėtų finansinės naštos perkrauti ant savo pacientų pečių.
Laužo nesusikurs
Sudėtinga situacija ir su Vilkaviškio PSPC priklausančia greitosios pagalbos tarnyba, mat pabrangus degalams transporto išlaidos labai padidėjo. Tačiau taupyti ir nevykti į kai kuriuos mažiau reikšmingus iškvietimus medikai negali, todėl vertinant finansus dirba „į minusą“.
– Greitosios medicinos pagalbos asociacija kreipėsi į Vyriausybę su prašymu įvertinti situaciją, tačiau jokio atsakymo kol kas negavo, – kalbėjo D. Almonaitienė.
Geru gyvenimu negali pasigirti ne tik valstybinės, bet ir privačios gydymo įstaigos. UAB „Vilkaviškio šeimos klinika“ vadovė Rimanta Sruoginienė nerimauja, kad laukia sunki žiema. Klinikos patalpos šildomos tik elektra ir nėra jokios kitos alternatyvos, tad išlaidos bus tikrai didelės.
– Laužiuko ant grindų nesusikursime, – juokavo klinikos vadovė. – Bandome taupyti, gyvename „prieblandos zonoje“. Nežinau, kaip išgyvensime šią žiemą, nes šaltuoju metų laiku ir taip sulaukdavome didžiulių sąskaitų už elektrą. O kas bus šį sezoną, kai elektra keliskart pabrango, net sunku įsivaizduoti.
Lemputės nepadės
Nors SAM žiniasklaidoje pristatė pagalbos planą ligoninėms – sako komunaliniams mokesčiams šiemet skyrusi papildomus 17 mln. eurų, Vilkaviškio ligoninės vadovas Linas Blažaitis tvirtino, jog gydymo įstaigos jokių pinigų nesulaukė ir netiki sulauksiančios. Jis pripažino, kad sausio mėnesį buvo padidinta sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertė, tačiau tai niekuo nesusiję su energetikos krize, mat metų pradžioje jos numatyti niekas negalėjo. Tie pinigai buvo skirti medikų atlyginimams kelti.
– Mūsų didžiausia bėda yra ta, kad pagrindinis ligoninės pastatas – nerenovuotas, todėl per kiauras sienas mes švaistome savo išteklius. Visgi tikimės, kad ši problema netolimoje ateityje bus išspręsta, – kalbėjo ligoninės direktorius.
Tačiau šiandien, anot L. Blažaičio, manyti, kad išjunginėjant lemputes galima sutaupyti daug lėšų, naivu. Žinoma, šioje srityje medikai labai stengiasi. Nepaisant to, kad visur susuktos energiją taupančios lemputės, personalas kruopščiai stebi, kad jos ar kiti prietaisai be reikalo nebūtų įjungti. Skyrių koridoriuose dega tik kas kelintas šviestuvas, tačiau šviesos visiškai pakanka.
– Kad ir kaip taupytume, deja, daugiausiai elektros ligoninėje sunaudoja tikrai ne lemputės, o medicininė įranga, kuri privalo veikti kiaurą parą. Negalime išjungti rentgeno, kompiuterinio tomografo, deguonies aparatų, sustabdyti laboratorijos, sterilizacinės darbo ir kt., – kalbėjo L. Blažaitis.
Uždarė baseiną
Kita vertus, ligoninės vadovas Linas Blažaitis didžiuojasi, kad jo vadovaujama įstaiga buvo energijos išteklių taupymo pradininkė – 2014 metais įdiegė pirmuosius atsinaujinančios energijos sprendinius. Dabar saulės baterijos stovi kone ant visų ligoninės pastatų stogų ir tikimasi, kad jų bus dar daugiau. Palyginus elektros sąnaudas su tų laikų, kai ligoninė neturėjo saulės fotovoltinių elektrinių, kolektorių, šilumos siurblių, akivaizdu, jog dabar jos sunaudojimas sumažėjo daugiau nei 50 proc.
Vasaros mėnesiais dienos metu saulės fotovoltinė elektrinė visiškai patenkina ligoninės elektros poreikius, tačiau naktimis energiją tenka imti iš bendro tinklo. Žiemą saulės elektrinės pagamina kur kas mažiau elektros energijos, tad labai didelę dalį tenka imti iš bendrų tinklų.
Tai puikiai iliustruoja skaičiai. Pavyzdžiui, šių metų sausį ligoninė iš bendrų tinklų paėmė 73 tūkst. kWh elektros energijos, o liepą ir rugpjūtį – tik 19 tūkst. kWh.
Fotovoltinės saulės elektrinės, anot L. Blažaičio, – jokia naujiena, ir jas šiais laikais turi daugelis sveikatos priežiūros įstaigų. Tačiau mūsų rajono ligoninė didžiuojasi saulės kolektoriais, kurie trečdalį metų ligoninę visiškai aprūpina karštu vandeniu, įskaitant ir visų vandens procedūrų, baseino poreikius.
Deja, besibaigiant saulėtajam sezonui nuo šios savaitės mankštos baseine nebevyks, jis išleidžiamas ir uždaromas žiemos sezonui. Dėl iškilusių elektros kainų baseino šildymas žiemą neštų didžiulius nuostolius, tad tokias procedūras pamėgusiems pacientams teks palaukti kito saulėtojo sezono.
Atsisakė siurblių
Tiesa, kitos vandens procedūros, kurioms reikia mažesnio šilto vandens kiekio, – povandeninis masažas, perlinė vonia, šarko dušas, – veiks ir žiemos sezono metu.
Liūdniausia tai, kad prieš savaitę teko išjungti šilumos siurblius. Šie įrenginiai labai palengvindavo finansinę naštą šildymo sezono metu. Deja, šiluminę energiją iš aplinkos generuojantys siurbliai varomi elektra, o iškilus jos kainoms taip gaminti šiluminę energiją nebeapsimoka.
– Su nerimu laukiame šildymo sezono, nes dar nežinome, kokią kainą pateiks Vilkaviškio šilumos tinklai. Tada ir spręsime, ką labiau apsimoka rinktis, – kalbėjo L. Blažaitis.
Vilkaviškio ligoninės vadovas pažadėjo: kad ir koks sunkmetis lauktų, gydymo įstaiga neužsidarys – pacientus gydys.
– Galbūt palatose bus kiek vėsiau, tačiau higienos normų reikalavimų bus laikomasi. Tikrai kažkaip išgyvensime, – nuramino medikas.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.