Tapkime draugais!

Į „Aukso vainiką“ pretenduos dvi Vilkaviškio krašto kūrėjos

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė MIČIULIENĖ

Didžiuojamės savo krašto tautodailininkais. Sūduvos regioninėje liaudies meno parodoje-konkurse „Aukso vainikas“ įvertinti keturi mūsų rajono kūrėjai, o iš trijų nugalėtojų net dvi – Vilkaviškio krašto atstovės.

Iš mūsų krašto –keturi tautodailininkai

Konkursas „Aukso vainikas“ šiemet rengiamas jau septynioliktą kartą.

Tarp 37 visos Marijampolės apskrities kūrėjų, pateikusių savo darbus liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ regioninei atrankai, išrinktos trys pirmosios vietos. Komisija konkursui pateiktus darbus vertino ir atrinko trijose kategorijose – vaizduojamoji, taikomoji dailės ir kryždirbystė. Net dvi iš jų pelnė vilkaviškietės: prijuosčių audėja Janina Blažukienė ir karpinių kūrėja Odeta Luišytė, šiuo metu gyvenanti Nyderlanduose. Trečias regioninio turo nugalėtojas – medžio drožėjas, koplytstulpių meistras Andrius Bieliukas iš Šakių rajono.

Džiugu, jog autoritetinga komisija įvertino ir daugiau mūsų rajono žmonių. Tarp antrosios vietos laimėtojų pateko pripažintas kryždirbystės puoselėtojas Raimundas Blažaitis iš Alvito, kuris prieš penkerius metus yra pelnęs ir pagrindinį šio konkurso apdovanojimą – vainikuotas aukso vainiku.

Šiemet nutarta įteikti ir keletą specialiųjų prizų. Vienas iš jų buvo skirtas šio konkurso debiutantei audėjai Gretai Jakimavičiūtei. Merginą audimo meno išmokė J. Blažukienė.

Karpo nuo paauglystės

Visi trys pirmosiomis vietomis įvertinti tautodailininkai savo darbus pristatys konkurso finaliniame etape sausio 6-ąją, per Tris Karalius. Kadangi šiemet minime Sūduvos metus, baigiamajam renginiui pasirinktas Šakių rajone esantis Gelgaudiškio dvaras.

Pirmąja vieta vaizduojamosios dailės kategorijoje įvertinta iš Antupių kaimo (Gižų sen.) kilusi O. Luišytė jau treti metai gyvena užsienyje, tačiau neužmiršta nei savo gimtojo krašto, nei karpinių. Kai pavyksta atitrūkti nuo darbų rutinos, Odeta vis prisėda karpyti dar vieną unikalų savo darbą, kuriame dėliojasi lietuviškų kryžių, angelų, gyvybės medžio ornamentai.

Popieriaus karpytojų „Sėjinis“ klubui mergina priklauso jau dešimt metų – nuo tada, kai jis buvo įkurtas. Unikaliu karpinių menu O. Luišytė susidomėjo dar besimokydama Gižų Kazimiero Baršausko mokykloje, karpyti pradėjo būdama 14 metų. Darbams ją įkvėpė mokytoja Virginija Armanavičienė, kuri ir dabar pasirūpino, kad merginos darbai būtų eksponuojami „Aukso vainiko“ konkurse.

„Odetos darbai yra dalyvavę ne viename konkurse, jos karpinių yra ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Odeta turi unikalų, išskirtinį braižą, jos darbai puikūs. „Aukso vainike“ esame dalyvavusios ir užėmusios prizines vietas, bet pirmoji vieta šiame konkurse kol kas yra aukščiausias mūsų rajono karpytojų įvertinimas“, – kalbėjo meilę karpiniams O. Luišytei įskiepijusi V. Armanavičienė.

Tikslas – sujungti praeitį su dabartimi

Taikomosios dailės atstovės prijuosčių audėjos vilkaviškietės Janinos Blažukienės darbai yra sulaukę ne vieno aukšto įvertinimo. Regioninėje „Aukso vainiko“ parodoje pirmąją vietą audėja užima jau penktą kartą, o respublikiniame ture du kartus yra užėmusi trečiąsias ir vieną kartą – antrąją vietą.

Šiemet J. Blažukienei, anot jos pačios, teko atlaikyti net penkias parodas: audėjos suvalkietiškos prijuostės buvo eksponuojamos Seimo rūmuose, Vilniaus etninės kultūros centre, Kauno tautinės kultūros centre, Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje ir Lekėčių mėlynių festivalyje. Kai kurios parodos dubliavosi ir teko priausti daugiau prijuosčių, todėl šįkart rengdama ekspoziciją „Aukso vainiko“ parodai tautodailininkė turėjo iš ko pasirinkti.

Tačiau labiausiai meistrės širdį džiugina ne jos pačios pasiekimai, o tai, kad audimo meno pavyksta įkvėpti jaunąją kartą.

„Didžiausią pasididžiavimą kelia jaunimas. Džiaugiuosi Gretos, taip pat dukros Editos Šūmakarienės darbais, labai smagu, kad ir visi mano anūkai bando austi. Atvažiavę prašo siūlus susukti, prisukti šeivas, mėgina sėsti prie staklių. O mano pačios tikslas – atrasti harmoniją tarp tautinio audinio autentikos ir jo pritaikymo šioms dienoms. Norisi, kad jis būdų dėvimas šiais laikais ir sietųsi su praeitimi“, – kalbėjo J. Blažukienė.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content