Tapkime draugais!

Unikalusis „skautiškojo deimanto“ metodas – šimtametė neformalaus ugdymo sistema

Paskelbė:

Paskelbta:


Vilkaviškio „Gražinos“ skautų draugovė su partneriu Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centru įgyvendina projektą „Su skautais“, dalinai finansuojamą Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos NVO rėmimo programos lėšomis.

Šiuo projektu siekiame visuomenę informuoti apie skautų judėjimo principus ir istoriją. Parengtą ciklą sudarys trys straipsniai apie skautų judėjimo vertybes ir Vilkaviškio skautų istoriją skirtingais laikotarpiais.

Pasaulinio skautų judėjimo pradžia laikoma 1907 m. Brownsea saloje (Jungtinė Karalystė) surengta pirmoji bandomoji berniukų stovykla, kurios organizavimu rūpinosi Didžiosios Britanijos armijos karininkas Robertas Badenas-Pauelas (Robert Baden-Powell). Dirbdamas su kareiviais ir atlikdamas daug svarbių žygių, skautų judėjimo iniciatorius pastebėjo, kad svarbių uždavinių patikėjimas jaunuoliams duoda gerų rezultatų, o žvalgybos ir pastabumo mokymas daro teigiamos įtakos berniukų auklėjimui. Todėl kitais metais jis skautybės idėją paskelbė knygoje „Skautybės berniukams“, iš kurios ji žaibu apėmė visą pasaulį.

Skautų judėjimo pradininkas suprato, kad ir mergaitėms reikalingas skautų judėjimas, tad kartu su seserimi Agnese Smit Baden-Pauel (Agnes Smyth Baden-Powell) jie suorganizavo mergaičių skaučių judėjimą, kuris oficialiai įsteigtas 1910 m. Tais pačiais metais Robertas pasitraukė iš kariuomenės ir likusį savo gyvenimą paskyrė skautų veiklai.

Kuo ypatingas R. Badeno-Pauelo skautiškasis metodas? Tai unikalus metodinių elementų rinkinys, kuris padeda kurti kuo įvairesnes mokymosi galimybes siekiant visapusiško vaikų ir jaunimo ugdymo. Tai neformalaus ugdymo sistema, pagal kurią tobulinamos šešios individualybės sritys: būdo (charakterio), proto (kognityvinė), kūno (fizinė, sveikatos), bendrumo (socialinė), jausmų (emocinė) ir dvasios.

Unikalus skautiškasis metodas išreiškiamas keliais elementais.

• Veikla bendruomenėse – aktyvus įsipareigojimas ir atsakomybė būti aktyviu savo bendruomenėje ir pasaulyje.

• Mokymasis veikiant – veiklų metu kuriamos galimybės patiems viską išbandyti ir pajausti, tokiu būdu formuoti gilius, asmenį auginančius patyrimus.

• Gamta – tai pagrindinė mokymosi aplinka, skatinanti abipusį ryšį tarp asmens ir natūralaus pasaulio.

• Skilčių sistema – veikimas pastoviose grupelėse, komandinis darbas ir atsakomybė lavina tarpasmeninius ir lyderystės įgūdžius, kelia motyvaciją ir sukuria erdvę bendradarbiauti, mokytis kartu ir vieniems iš kitų.

• Asmeninis tobulėjimas – mokymosi kelionė, nukreipta į asmeninio iššūkio kėlimą, per naujas patirtis išeiti iš komforto į mokymosi zoną.

• Įžodis ir priesakai – skautų vertybės ir idealai, kuriais grindžiama visa veikla ir sąveika.

• Simbolinė struktūra – įvairiais simboliais lavinama vaizduotė, kūrybiškumas ir išradingumas, raginama tobulėti.

• Suaugusiųjų parama jaunimui veikiant – suaugusieji palaiko jaunus žmones asmeninio tobulėjimo kelyje, padeda išgyventi įvairias patirtis, rodo pavyzdį, kelia klausimus ir įgalina juos savarankiškai veikti.

Skautų šūkis Lietuvoje – „Dievui, Tėvynei, Artimui!“ – nurodo, kad skautai siekia ugdytis dorais, kilnios dvasios, tvirto būdo, sveikais, sąmoningais žmonėmis ir savo valstybei naudingais bei pilietiškais asmenimis.

Skautų judėjimas visame pasaulyje siekia kurti geresnį rytojų per vaikų ir jaunimo įvairiapusį ugdymą, išryškinant vertybes: atsakomybę, sąžiningumą, pilietiškumą, asmeninį tobulėjimą, darbą grupėje ir kitus elementus, o tam pasiekti rengiamos stovyklos, žygiai, iškylos, mokomasi išgyvenimo gamtoje ir lyderystės.

Didžiojoje Britanijoje gimęs ir greitai išplitęs pasaulio skautų judėjimas įrodė, koks naudingas ir reikšmingas neformalusis ugdymas gamtoje. Ypač tai aktualu jaunų žmonių gyvenime, kai įgūdžiai ir charakteris tik formuojasi, kartu su bendraminčiais mokomasi iš supančios aplinkos ir artimiausių pavyzdžių – visuomenės lyderių, mokytojų ir draugų.

Pasaulio skautų organizacijų judėjimo 2018 m. atliktas tyrimas rodo, kad 14–17 metų skautai turi geresnius įgūdžius nei tokio paties amžiaus jaunuoliai neskautai, gyvenantys toje pačioje aplinkoje ir tokiomis pačiomis gyvenimo sąlygomis. Tyrime dalyvavę skautai buvo labiau pasitikintys savimi, aukštesnės savivertės, turėjo stipresnius tarpasmeninio bendravimo gebėjimus. Jaunuoliai nurodė, kad jų, kaip atsakingų piliečių, elgesiui įtakos turėjo būtent skautiška veikla.

Tačiau kompetencijos ir asmeninės savybės, kurias mes ugdome, įgyjamos ne per vieną žygį ar stovyklą – tai tęstinis procesas, kuriame rezultatų siekiame žingsnis po žingsnio. O kaip judėjimas prisidėjo prie kiekvieno asmeninio tobulėjimo, išsakė Vilkaviškio skautai, skautiškoje veikloje dalyvavę skirtingu laikotarpiu.

Laura Brazytė: „Man skautai davė be galo daug. Įgijau būrį draugų, kurie žengė koja kojon su manimi per visus iššūkius. Gavau neįkainojamų pamokų, išmokau naujų įgūdžių, tokių, kaip darbo su jaunimu ir suaugusiaisiais, žmogiškųjų išteklių valdymo, įmonių valdymo ir pan. Skautiška veikla sustiprino mano vertybinį pamatą. Skautai mane padarė tokią, kokia esu dabar.“

Simas Paškauskas: „Beveik dėl visko, ką dabar turiu, vienaip ar kitaip turiu būti dėkingas skautams. Skautai – tai didelis bendraminčių draugų ratas, tai geriausi jaunystės prisiminimai, vieta, kur galėjau užsiimti tuo, kuo mėgau užsiimti. Skautaudamas įgijau komunikacijos ir vadovavimo gebėjimų, įvairių kompetencijų, pasitikėjimo savimi.“

Nomeda Bepirštytė, viena iš skautų judėjimo atkūrimo Vilkaviškyje iniciatorių: „Skautai išmokė visada, į kokią situaciją bepatekčiau, rinktis tiesos, gėrio, kaip BP (R. Badenas-Pauelas – aut. past.) sakė, „šviesiąją gyvenimo pusę“. Nebijoti imtis naujų veiklų, juk daug ką išbandėme žaisdami, stovyklaudami, kurdami sueigas, tad dabar ir gyvenime niekas nebaisu.“

Justė Kazakevičiūtė: „Skautų veikla ugdo kūrybiškumą, kūrybinį mąstymą, gebėjimą išsisukti nestandartinėse situacijose. Tarp skautų surandame draugų visam gyvenimui, o ne vienai dienai. Man ši veikla padėjo įveikti baimes, sudarė sąlygas atsiverti ir ugdytis visapusiškai. Skautiškus įgūdžius, patirtis nešiojuosi iki šiol ir tikiu, kad tai man padeda kasdienėje veikloje.“

Kad skautų veikla yra naudinga bei ugdo asmenybę, pritarė ir šiuo metu aktyviai skautaujantys jaunuoliai.

„Kai pradėjau lankyti skautus, aš bijodavau išreikšti save, bet laikui bėgant išmokau nebijoti ir daryti tai, kas, manau, yra gerai. Aš išmokau, kaip išgyventi gamtoje, pažinau naujų žmonių ir aplankiau daug neregėtų Lietuvos vietų“, – pasakojo Paulius Rodriguez Guzevičius.

Jam antrino ir Izabelė Kinderytė: „Man skautai – kaip šeima, kurioje tobulėju, daug išmokstu bei įveikiu iššūkius. Smagu skautauti ir būti ten, kur jaučiuosi savimi.“



• Pasaulyje šiuo metu yra per 54 mln. skautų ir skaučių.

• Per visą judėjimo laikotarpį skautais yra buvę per 580 mln. žmonių.


Eglė BUDRYTĖ-VILBIKĖ

Vilkaviškio skautų vadovė

(Bus daugiau)

Užsk. 2331

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content