Tapkime draugais!

Kaimynystėje – paukščių gripo virusas

Paskelbė:

Paskelbta:


Marijampolėje nustatytas paukščių gripo virusas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Marijampolės departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis informavo, jog neseniai ant pramoninio pastato stogo žmonės aptiko būrį nugaišusių rudagalvių kirų.

Apie radinį pranešta VMVT specialistams. Tyrimams buvo atrinkti 8 nugaišę paukščiai. Įtarimas pasitvirtino – paukščiai buvo užsikrėtę H5N1 potipio labai patogenišku paukščių gripo virusu.

Tai – pirmas šiais metais paukščių gripo atvejis laukinėje gamtoje Lietuvoje.

Rudagalviai kirai – dažniausia kirų rūšis Lietuvoje, jie labai imlūs šiam paukščių gripo potipiui. Todėl specialistai baiminasi, kad šių paukščių perėjimo vietose liga gali smarkiai išplisti.

Praėjusiais metais vienoje iš didžiausių rudagalvių kirų perėjimo vietų Krivėnų (Kauno raj.) tvenkinio saloje ir pakrantėse dėl paukščių gripo išgaišo beveik tūkstantis kirų.

Šio viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Kontaktas su laukiniais sparnuočiais yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių virusas patenka ir į naminių paukščių laikymo vietas.

G. Gvazdaitis priminė, kad prieš porą metų, 2021-aisiais, paukščių gripo židiniai buvo nustatyti ir mažuose ūkiuose: vienas iš jų – Vilkaviškio rajone, Lakštučių kaime, trys – Marijampolėje. Visus paukščius šeimininkams teko sunaikinti. Lakštučių kaimo gyventojai laikė 26 vištas, iš kurių gyvos liko tik 7, tačiau ir jas teko likviduoti, kad nekeltų pavojaus aplinkinėse sodybose laikomiems sparnuočiams.

Šia labai patogeniška liga sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Nuo ligos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai.

Šiemet nuo paukščių gripo jau nukentėjo ir naminių paukščių augintojas, kurio ūkyje Varėnos rajone išgaišo visi auginti naminiai paukščiai. Nuo paskutinio atvejo, kuomet virusas buvo patekęs į naminių paukščių ūkį, jau buvo praėję daugiau nei 2 metai.

Šiuo metu vyksta intensyvi laukinių sparnuočių migracija, todėl naminių paukščių augintojai privalo laikytis biologinio saugumo priemonių, kad virusas neišplistų į jų ūkius.

VMVT pataria saugotis, kad naminiai paukščiai nepatektų į atviras erdves, atvirus vandens telkinius, užkertant bet kokį kelią kontaktui su laukiniais sparnuočiais. Lesinti paukščius reikėtų tik uždarose patalpose, kad pašaras prie aptvarų nepritrauktų laukinių sparnuočių.

Patariama griežtai kontroliuoti transporto priemonių, žmonių ir įrangos patekimą į gyvūnų laikymo patalpas, jas nuolat valyti, dezinfekuoti priežiūros įrangą, laikytis higienos reikalavimų, dažnai keisti darbo rūbus ir batus.

Nereikėtų pirkti paukščių iš nepatvirtintų laikytojų.

Pastebėję, kad ūkyje serga ar gaišta paukščiai, tuoj pat praneškite apie tai VMVT arba privačiam veterinarijos gydytojui. Lygiai taip pat visų gyventojų prašoma būti budrių ir trumpuoju numeriu 1879 informuoti apie rastą laukinio vandens sparnuočio gaišeną.

„Santakos“ inf.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content