Tapkime draugais!

Po vasaros atostogų – į mokyklų suolus

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Atėjęs ruduo visos šalies mokinius bei pedagogus tradiciškai pakvietė sugrįžti į ugdymo įstaigas. Penktadienį pirmasis naujų mokslo metų skambutis nuskambėjo kiek daugiau nei penkiems tūkstančiams mūsų rajono mokinių bei darželinukų.

Pirmieji rajone

Rugsėjo 1-ąją, minint Mokslo ir žinių dieną, pirmieji rajone į savo klases susirinko Sūdavos pagrindinės mokyklos mokiniai. Šiemet įstaigoje mokysis 140 vaikų – dešimčia mažiau nei praėjusiais mokslo metais. 28 iš jų bus ugdomi Klausučių skyriaus ikimokyklinio ugdymo grupėje. Šis darželinukų skaičius yra didžiausias, kokį gali turėti ugdymo įstaiga. Nors Klausučių skyriuje ugdymo sąlygos yra išties puikios, tačiau įstaigai trūksta erdvesnių patalpų.

Į Rugsėjo 1-osios šventę atėjusius sūdaviškius sveikino įstaigos direktorė Eglė Kociuvienė bei Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas. Pastarasis pasidžiaugė per vasarą mokykloje įvykusiais pokyčiais, informavo, kad Savivaldybė jau yra skyrusi 200 tūkst. eurų mokyklos pastato pamatų šiltinimui. Šiuo metu kaip tik yra paskelbtas rangos darbų konkursas.

Šventė buvo skirta visiems mokiniams, tačiau daugiausiai dėmesio sulaukė į Sūdavos pagrindinę mokyklą atėję devyni pirmokai, kuriuos artimiausius ketverius metus mokys pedagogė Alita Balčiūnienė. Jiems buvo įteikti atšvaitai, šviesą atspindinčios liemenės bei dėlionių žaidimai, skirta daugybė padrąsinančių kalbų.

Darbinga vasara

Praėjusi vasara mokyklos bendruomenei buvo kaip niekada darbinga. Po atostogų į ugdymo įstaigą sugrįžę mokiniai bei pedagogai dalį patalpų rado neatpažįstamai pasikeitusią. Dar praėjusiais mokslo metais įstaigos pradinukai buvo ugdomi netoliese pagrindinio mokyklos korpuso esančiame pastate, o nuo šio rudens visi mokiniai jau mokysis po vienu stogu.

Pastatas, kuriame buvo ugdomi pradinukai, kol kas liks tuščias, Savivaldybė turės nuspręsti, kaip jį panaudoti.

„Per vasarą mokykla išties labai pasikeitė. Nemažai mūsų ugdytinių, ypač tų, kurie baigia aštuntą klasę, persikelia į miesto mokyklas. Suprantu tuos, kurie išvyksta į gimnazijas, tačiau visiškai nepalaikau tų mokinių, kurie devintoje klasėje pereina į profesinio rengimo centrus. Juk ten amato pradedama mokytis tik vienuoliktoje klasėje, tai, kam skubėti? Išėję į miestą neretai tokie mokiniai pradeda „valkatauti“, jais jau nebesirūpinama taip, kaip kaimo mokykloje. Nekaltinu dėl to profesinio rengimo centrų. Čia – švietimo sistemos spragos. Tikiuosi, jog per vasarą mūsų mokykloje įvykę pokyčiai leis išlaikyti bent dalį išeiti pasiryžusių jaunuolių“, – vylėsi Sūdavos pagrindinės mokyklos direktorė Eglė Kociuvienė.

Tikisi kantrybės ir kūrybiškumo

Vasarą Sūdavos pagrindinėje mokykloje įvyko ir daugiau pokyčių. Įstaigoje pradėjo dirbti trys nauji pedagogai, dėstantys istoriją, chemiją ir informacines technologijas. Įstaigos vadovė pripažino, kad mokytojų trūkumo problema kasmet tampa vis opesnė, o privilioti naujų specialistų būna labai sunku.

„Turime mokytojų, kurie atvyksta iš Igliaukos, Antanavo ar Griškabūdžio. Buvome suradę Šakiuose gyvenančią psichologę, tačiau ji vėliau atsisakė važinėti pas mus. Pagrindinė to priežastis – niekas jai nekompensuoja kelionės išlaidų. Mokytojai mato, kad kitose savivaldybėse kelionės išlaidos kompensuojamos, tad pagrįstai tikisi, jog ir pas mus bus taip pat. Manau, tai neišvengiama, nes, priešingu atveju, ateityje mokytojų trūkumas bus dar didesnis. Apskritai, manau, kad ateityje bus privaloma dar daugiau dėmesio skirti mokytojų darbo vietų gerinimui. Pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybė šiemet ketina pedagogams skirti po 100 eurų kanceliarijos išlaidoms kompensuoti. Tikiuosi, jog kažkada ir mūsų pedagogai galės tuo pasidžiaugti“, – vylėsi E. Kociuvienė.

Ji teigė šiais mokslo metais iš mokytojų besitikinti kantrybės ir kūrybiškumo, o iš tėvų – pakantumo bei susikalbėjimo.

Šventė miesto centre

Vilkaviškio moksleiviai šiemet, kaip ir pernai, po šv. Mišių Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedroje rinkosi į J. Basanavičiaus aikštę, kurioje jiems buvo surengta mokslo metų pradžios šventė. Ją vedė Vilkaviškio kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė Rūta Mikulytė.

Sveikinimo žodžius susirinkusiesiems tarė rajono meras Algirdas Neiberka, Seimo narys Algirdas Butkevičius bei Vilkaviškio dekanato dekanas Virginijus Gražulevičius. Pasveikinti savo mokinių buvo pakviesti ir visų Vilkaviškio ugdymo įstaigų vadovai bei Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Žydrė Žilinskienė.

Padrąsinti bendraamžius ir įkvėpti juos sėkmingiems naujiems mokslo metams ryžosi Lietuvos moksleivių sąjungos Vilkaviškio padalinio atstovės Viktorija Raulinaitytė bei Gustė Jasulaitytė.

Miesto centre vykusios šventės metu sveikinimo kalbas keitė Vilkaviškio jaunimo pučiamųjų instrumentų orkestro (vadovai – Saulius Mickevičius bei Sonata Jankienė) bei muzikos pedagogės Editos Linkevičienės vadovaujamų jaunųjų atlikėjų dovanoti kūriniai, taip pat Eglės Kaminskienės šiuolaikinių šokių kolektyvo „Fresko“ bei Žanetos Galinytės vadovaujamų Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos mažųjų šokėjų pasirodymai.

Pasibaigus koncertui visi išskubėjo į savo mokyklas, kur vaikus dar kartą sveikino ugdymo įstaigų vadovai, klasių auklėtojai. Surengtos pirmosios pamokos, mokiniai supažindinti su laukiančiomis naujovėmis bei iššūkiais.

Vadovų pasitarimas

Dar prieš mokslo metų pradžią rajono švietimo įstaigų vadovai rinkosi į Vilkaviškio sporto ir pramogų centre vykusį pasitarimą. Jo metu buvo aptarti praėjusių mokslo metų rezultatai, apžvelgti nuo šio rugsėjo laukiantys pokyčiai.

Ž. Žilinskienės teigimu, šiais mokslo metais švietimo bendruomenės laukia daug pokyčių. Įsigaliojo naujas mokinių lankomumo užtikrinimo tvarkos aprašas, atsirado nemažai pakitimų, susijusių su mokinių vertinimu, brandos egzaminais, STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerinio, menų ir matematinio ugdymo) organizavimu, ikimokykliniu ugdymu ir kt.

Susirinkusiems vadovams Ž. Žilinskienė pristatė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pasirinktą kryptį – socialinį teisingumą švietime. Pagal ją, visi mokiniai privalo turėti lygias galimybes gauti vienodą kokybišką švietimą ir jų pasiekimų skirtumai neturi priklausyti nuo socialinės, ekonominės, kultūrinės aplinkos, lyties, tautybės ar kitų išorinių aplinkybių.

Pasitarime dalyvavusius vadovus sveikino Savivaldybės meras A. Neiberka, vicemerė Daiva Riklienė bei administracijos direktorius V. Gavėnas. Jie neabejojo, kad mūsų rajono pedagogai išliks susitelkę ir puikiai susitvarkys su visais iššūkiais.

Laukiančios naujovės

Šiais mokslo metais rajono ugdymo įstaigas planuoja lankyti 5 057 vaikai – 93 mažiau nei pernai. Iš jų 1 248 eis į ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo grupes. Penktadienį pirmą kartą skambutį, kviečiantį į pamokas, išgirdo 317 rajono pirmokų.

Nuo šių mokslo metų vaikų ir pedagogų laukia nemažai pokyčių. Visų pirma, keičiasi brandos egzaminų sistema dabartiniams III klasės gimnazistams. Valstybinis egzaminas bus laikomas dalimis – III klasės gimnazistai pavasarį laikys tarpinius pasiekimų patikrinimus, kurių metu bus galima gauti iki 40 proc. galutinio egzamino vertinimo – to užtektų, kad egzaminas būtų išlaikytas. Numatoma, kad patikrinimus bus galima perlaikyti po metų, o į galutinį valstybinio brandos egzamino rezultatą bus įskaičiuotas aukštesnis tarpinio patikrinimo rezultatas.

Stiprinant matematikos mokymą III ir IV gimnazijos klasėse padidės šiai disciplinai skirtų pamokų skaičius – prisidės po pamoką.

Penktos, septintos ir devintos klasių mokiniams nuo šių mokslo metų atsiras nauja gyvenimo įgūdžių pamoka.

Pasikeitė ir praleistų pamokų pateisinimo tvarka.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content