Tapkime draugais!

Lapiniai kopūstai – neseniai išpopuliarėjusi daržovė: kodėl tai supermaistas?

Paskelbė:

Paskelbta:


Nors lapiniai kopūstai, dar vadiname kale, šiuolaikinėje kulinarijoje išpopuliarėjo ganėtinai neseniai, jų panaudojimo istorija maisto gamyboje siekia dar senovės laikus. Lapiniai kopūstai pradėti auginti rytinėje Viduržemio jūros dalyje ir Mažojoje Azijoje daugiau kaip prieš 2000 metų. Senovės graikai ir romėnai juos naudojo kaip pagrindinius maisto produktus savo mitybos racione. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šie kopūstai turtingi vitaminais A, C ir K, o juose esančios skaidulos padeda užtikrinti gerą virškinimo sistemos veiklą. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva taip pat teigia, kad lapiniai kopūstai – universali daržovė, paįvairinanti daugybę patiekalų: troškinius, salotas ar glotnučius. Jei dar sunku apsispręsti, ką pasigaminti iš šios daržovės, išmėginkite vegetariškos lazanijos receptą.

Viena maistingiausių kopūstų rūšių

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė akcentuoja, kad lapiniai kopūstai turi daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, būtinų gerai žmogaus savijautai.

„Šiuose kopūstuose gausu vitaminų A, C ir K, kurie palaiko odos gyvybingumą, imuninės sistemos veiklą ir kaulų sveikatą. Taip pat juose esantys mineralai, įskaitant kalcį, magnį ir kalį, padeda palaikyti širdies sveikatą, raumenų funkciją. Vienas iš išskirtinių šių kopūstų bruožų – įspūdinga antioksidantų gausa: juose randama beta karoteno, flavonoidų ir kvercetino, kurie padeda kovoti su oksidaciniu stresu ir lėtiniu uždegimu. Tai savo ruožtu gali turėti įtakos lėtinių ligų (įskaitant tam tikrų rūšių vėžį, širdies ir kraujagyslių ligas) rizikos mažinimui“, – sako E. Gavelienė.

Lapiniai kopūstai yra ir puikus maistinių skaidulų šaltinis. „Šios medžiagos skatina žarnyno sveikatą, palaikydamos jame naudingas bakterijas. Taip pat suteikiamas ilgesnis sotumo jausmas, todėl šių kopūstų įtraukimas į sveikatai palankią mitybą gali padėti žmonėms, kontroliuojantiems kūno masę. Dar reikėtų nepamiršti, kad didelis liuteino ir zeaksantino kiekis, esantis lapiniuose kopūstuose, gali padėti išsaugoti regėjimą senstant, nes šie junginiai siejami su mažesne geltonosios dėmės degeneracijos rizika“, – teigia gydytoja dietologė.

Kulinarijoje galima naudoti įvairiai, bet tinka ne visiems

Gydytoja dietologė E. Gavelienė sako, kad nors lapinius kopūstus kulinarijoje galima panaudoti įvairiai, pavyzdžiui, salotų, glotnučių ar troškinių gamyboje, vis dėlto, reikėtų atsižvelgti į savo sveikatos poreikius.

„Verta žinoti, kad didelis vitamino K kiekis lapiniuose kopūstuose gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, ypač kraują skystinančiais. Sergantiems inkstų ligomis, lapinių kopūstų reiktų saikingiau vartoti dėl juose esančio didelio mineralo kalio kiekio, bei oksalatų. Reikėtų turėti mintyje, kad lapiniuose kopūstuose, kaip ir kitose kryžmažiedžių daržovėse, pavyzdžiui, brokoliuose ir briuseliniuose kopūstuose, yra junginių, vadinamų goitrogenais. Šie junginiai gali trikdyti skydliaukės veiklą, nes slopina jodo pasisavinimą. Nors kopūstų virimas gali sumažinti goitrogenų kiekį, sergantiems skydliaukės sutrikimais, ypač hipotireoze, vertėtų juos vartoti saikingai“, – primena gydytoja.

Beje, nors ir retai, kai kuriems asmenims gali pasireikšti alerginės reakcijos dėl kopūstų ar kitų kryžmažiedžių daržovių. Jei pajaučiami tokie simptomai kaip niežulys, patinimas ar pasunkėjęs kvėpavimas, reikėtų kreiptis į gydytoją“, – perspėja dr. E. Gavelienė.

Kviečiame dažniau skanauti lapinių kopūstų ir iš jų pasigaminti nuostabaus skonio vegetarišką lazaniją.

RECEPTAS

Vegetariška lazanija

Lazanijai reikės:

300 g lapinių kopūstų, jau su pašalintais sumedėjusiais stiebais ir susmulkintais lapais;

1 v. š. alyvuogių aliejaus – alyvuogių išspaudų aliejus;

400 g porų, perpjautų išilgai per pusę, nuplautų ir supjaustytų;

1 skiltelės česnako, susmulkintos;

350 g rikotos sūrio – rikotos sūris „FORMAGIA“;

150 ml daržovių sultinio;

1 v. š. pesto padažo – krapų PESTO padažas;

250 g šviežios lazanijos makaronų (apie 8 vnt. lazanijos lakštų);

30 g smulkiai sutarkuoto parmezano sūrio.

Gaminimo eiga:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C.
  2. Įmeskite lapinius kopūstus į verdantį pasūdytą vandenį ir virkite 5 minutes. Išvirus kopūstams, juos gerai nusausinkite.
  3. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir suberkite porus su žiupsneliu druskos. Kepkite 8–10 minučių arba kol porai suminkštės.
  4. Į porus suberkite česnaką ir pakepinkite 2 minutes. 4 valgomuosius šaukštus rikotos atidėkite, o likusią dalį įmaišykite į porus su kopūstais. Viską gerai išmaišykite, tada įpilkite tiek daržovių sultinio, kad būtų šiek tiek padažo, bet ne per daug skysčio. Nukelkite keptuvę nuo ugnies.
  5. Į aliejumi ištepto maždaug 18 x 25 cm dydžio kepimo indo dugną supilkite 1/4 padažo.
  6. Ant viršaus uždėkite 1 valgomąjį šaukštą pesto ir 2 lazanijos lakštus. Pakartokite sluoksniavimą 3 kartus.
  7. Sumaišykite likusią rikotą su dar vienu šlakeliu daržovių sultinio ir užtepkite ant viršutinio sluoksnio.
  8. Pabarstykite parmezano ir kepkite 20 minučių, kol paviršius apskrus.

Skanaus!

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content