Eglė KVIESULAITIENĖ
Tragedija, kai kaimyninėje Marijampolėje apsinuodijęs narkotikais mirė paauglys, o dar trys pateko į ligoninę, nerimo pasėjo ir tarp mūsų rajono gyventojų. Ar tikrai narkotinės medžiagos yra taip lengvai prieinamos nepilnamečiams? Ar tikrai jauni žmonės jais masiškai svaiginasi?
Deda pastangas
Rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Kristina Siriūnienė neslėpė, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas, ypač tarp jaunimo, – sparčiai progresuojanti problema. Atliekant tyrimus jaunuoliai pareigūnams atvirai pasakoja, kad vakarėliai, kuriuose nebūtų svaiginimosi priemonių, šiais laikais sunkiai įsivaizduojami. Taigi tiek paauglius į vakarėlius leidžiantiems tėvams, tiek su narkotinių medžiagų platinimu kovojantiems pareigūnams yra apie ką susimąstyti.
Ypač didelę grėsmę kelia tai, kad išrandami nauji narkotikai, sukeliantys sunkius apsinuodijimus, iššaukiančius insultą, traukulius, širdies veiklos, sąmonės sutrikimus. Skaičiuojama, kad Europoje per savaitę vidutiniškai atsiranda po dvi naujas medžiagas, todėl iš jų sukeltų simptomų medikams sunku atpažinti, kas atsitiko pacientui. Mūsų rajone tokių sunkių apsinuodijimų kol kas nepasitaikė, tačiau buvo atvejų, kai medikams teko pagalbą teikti kanapėmis apsinuodijusiems ar elektroninių cigarečių parūkiusiems nepilnamečiams.
Kaip sakė K. Siriūnienė, policija deda labai daug pastangų, kad užkirstų kelią narkotikų platinimui mūsų rajone.
– Turiu pasidžiaugti, kad pareigūnai, atskleisdami su narkotikais susijusius nusikaltimus, dirba labai motyvuotai ir profesionaliai. Patys renka, taip pat tikrina gautą žvalgybinio pobūdžio informaciją. Šia linkme mūsų rajone darbo dar tikrai yra nemažai. Kovoti su šiuo negatyviu reiškiniu mums kartais padeda Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato specializuoti padaliniai. Būtume dėkingi, jei prie mūsų kovos labiau prisidėtų ir bendruomenės nariai, – kalbėjo rajono policijos komisariato padalinio vadovė.
Išardė tinklą
Neseniai baigtas nuo 2022 metų rudens užtrukęs ikiteisminis tyrimas, kurio metu atskleistas psichotropines ir narkotines medžiagas Kybartuose platinusių asmenų tinklas. Tyrimas buvo ypač didelės apimties ir labai sudėtingas. Jis jau perduotas teismui.
Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai panaudojo plataus spektro slaptus tyrimo veiksmus, atliko aibę kratų įtariamųjų namuose bei susibūrimo vietose. Policininkams ieškoti narkotikų padėjo pasienio tarnybos kinologai su šunimis. Operacijos buvo slaptos, apie įtariamųjų sulaikymus ar rastus narkotikus viešai neskelbta, kad nebūtų pakenkta plataus masto tyrimui.
Į teismą perduoti 5 asmenys, kaltinami už atskiras, tęstines nusikalstamas veikas – narkotikų platinimą. Tyrimo metu rasta ir paimta 1,601 kg kanapių (vadinamosios žolės), 3,2 g kokaino, pinigai, gauti už narkotikų realizavimą, nustatyta ir apklausta daugiau kaip 20 su byla susijusių asmenų, tarp kurių yra ir nepilnamečių. Jie narkotines medžiagas įsigijo iš platinimu kaltinamų asmenų.
Žmogiškai gaila
Apmaudu tai, kad visi platintojai ir iš jų narkotikus pirkę asmenys – labai jauno amžiaus, nepilnamečiai ar vos sulaukę pilnametystės. Baisu pagalvoti, kad kai kurie iš jų narkotikus vartoja jau 3–4 metus. Pradėję nuo kanapių vėliau pereina prie stipresnių kvaišalų – amfetamino, kokaino, ekstazy ir kt., o „žolę“ vartoja jau tik prieš miegą, kad galėtų nors kiek pailsėti, nes dėl svaiginimosi narkotikais išsivysto ilgalaikė nemiga.
– Žiūri į tokį jaunuolį ir pirmiausia tau jo žmogiškai gaila, nes supranti, kad žmogui reikia pagalbos – gydyti priklausomybę, – kalbėjo K. Siriūnienė. – Dažniausiai nuo priklausomybės kenčiantys labai jauni žmonės kilę iš socialiai pažeidžiamo sluoksnio, nesuvokia tokio gyvenimo būdo pasekmių. Dėl ilgalaikio narkotikų vartojimo jaunuoliai nebesugeba sukaupti dėmesio, yra labai nervingi, nepajėgia išlaikyti nuolatinio darbo.
K. Sirūnienė pabrėžė, kad atskleista nusikalstama veika labai reikšminga pačiai Kybartų bendruomenei, kuri, sulaikius nusikaltėlius, gali jaustis saugesnė. Be to, išaiškinti su narkotikais susiję nusikaltimai, kai sulaikomi iš nusikalstamos veiklos lobę asmenys, kelia žmonių pasitikėjimą policijos pareigūnais.
Tačiau policijos padalinio vadovė neslėpė, jog narkotikų platinimo mastais Kybartai nebuvo išskirtiniai – visose rajono vietovėse tai pakankamai opi problema.
Perdavė teismui
Per tris šių metų ketvirčius sulaikyta 13 žmonių, kurie sistemingai platino įvairias narkotines medžiagas. Kai kurių iš šių tyrimų bylos jau perduotos teismui. Beje, didžioji dalis narkotikus platinusių asmenų yra mūsų rajono gyventojai. Tačiau neretai tyrimo gijos rajono pareigūnus nuveda į Marijampolę ar Kauną. Šiuose miestuose vilkaviškiečiams pareigūnams teko sulaikyti ne vieną įtariamąjį.
Anot Kristinos Siriūnienės, sulaikydami kauniečius nusikaltėlius mūsų rajono pareigūnai išgirdo klausimą „Kur tas Vilkaviškis apskritai randasi?“ Narkotikų platintojai negalėjo patikėti, kad jų nusikalstamą veiklą atskleidė „kažkokio“ Vilkaviškio policija. Taigi laikinosios sostinės gyventojai turėjo progą pabuvoti Vilkaviškyje ir sužinoti, kaip atrodo mūsų miesto policijos komisariatas.
Per tris šių metų ketvirčius iš platintojų paimta 85 dozės (85 g) amfetamino, 1 660 dozių (1,660 kg) „žolės“, 19 ekstazy MDMA tablečių, 3,2 g kokaino, taip pat haliucinogeninių grybų.
Nemažai „žolės“ dozių paimta iš vartotojų. Kanapių suktines pareigūnai dažniausiai atsitiktinai aptinka sustabdę automobiliuose nuobodžiaujančius jaunuolius. Patikrinę įtartinai apdujusių vyrukų daiktus policininkai dažnai randa paketėlių su kanapėmis.
Nelikite abejingi
Nagrinėdama narkotikų platintojų kontingentą K. Siriūnienė pastebėjo, jog dažniausiai tuo užsiima jauni žmonės, patys intensyviai vartojantys narkotines medžiagas. Tačiau pareigūnę šokiravo, kai viename tyrime susidūrė su visai kitokiu platintojo tipažu – subrendusiu, socialiai tvarkingą šeimą turinčiu vyru, auginančiu du mokyklinio amžiaus vaikus.
– Labai norėjau jo paklausti, ar pats pagalvoja apie tai, jog jo vaikai taip pat iš tokių asmenų gali pirkti ir vartoti narkotikus. Ar jis to tikrai norėtų? – atviravo pareigūnė pasidžiaugusi, kad šiemet jos kolegoms jau pasisekė atskleisti nemažai narkotinių medžiagų platintojų.
Rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė K. Siriūnienė prašė rajono gyventojų neužsimerkti prieš šią dabartinės visuomenės rykštę – sužinoję, kad jūsų aplinkoje platinami narkotikai, būtinai praneškite policijai per epolicija.lt portalą ar paskambinę telefonu 112.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.