Dangyra APANAVIČIENĖ
Paežerių dvaro rūmai jau ateinančią vasarą paskęs rožių žieduose. Prie rožynų įkūrimo kviečiami prisidėti visi norintieji – verslo įmonės, bendruomenės, pavieniai žmonės.
Dar praeitą vasarą Odeta Riklienė, vos pradėjusi vadovauti Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centrui-muziejui, prasitarė, kad viena iš jos svajonių – dvaro sodybą papuošti rožėmis. Juk senovės dvaruose, pilyse dominuojanti gėlė ir buvo rožė – tobulumo, prabangos, gero gyvenimo simbolis.
Remiantis istoriniais šaltiniais Paežerių dvare seniau taip pat žydėjo rožės. Taigi jau šį lapkritį įstaigos vadovės sumanymas bus įgyvendintas – Suvalkijos perlu vadinamų Paežerių dvaro rūmų prieigose bus pasodinta daugiau nei pusė tūkstančio įvairių rūšių rožių kerų.
– Visi galvoja, kad geriausia rožes sodinti pavasarį, bet tai yra klaidinga nuomonė. Į iš anksto tinkamai paruoštą dirvą vėlyvą rudenį pasodintos rožės turi laiko adaptuotis žiemos sąlygomis, sustiprėti ir jau pavasarį, vasarą atsiskleisti visu gražumu, – sakė O. Riklienė, pati savo namuose auginanti per šimtą rūšių rožių.
Ji pasakojo, kad iš viso rūmų aplinkoje bus pasodinta 550 rožių. Iš Belgijos parvežtus krūmelius planuojama pasodinti pirmoje lapkričio pusėje. Iškart po Vėlinių įstaigos kolektyvas, padedamas rėmėjų, kibs į darbus: iškas duobes, į jas supils su perpuvusiu arklių mėšlu sumaišytas žemes, o jau paruošę dirvą augalams į talką kvies draugus, bičiulius ir visi kartu krūmelius pasodins.
Į talką planuoja atvykti ir jai vadovauti mokslininkai selekcininkai Dovilė ir Mindaugas Rylos, kurie patys po atviru dangumi augina aukščiausios kokybės rožių kolekciją. Jų sukurti rožynai žydi Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sode, Pažaislio vienuolyno vidiniuose kiemeliuose, šalia Tiškevičių rūmų Palangoje, kituose dvaruose.
Botanikai viso projekto metu konsultuoja ir Paežerių dvaro rožyno sumanytojus, patarė, kaip ką daryti, parinko rožių veisles, užsakė sodinukus.
Prie rūmų bus pasodintas ne vienas rožynas, juose dominuos rožinė spalva, nuo ryškių tonų pereinanti į vis švelnesnius.
– Prie įėjimo į dvaro sodybą augs paprastesnės rožės, o ežero pusėje aplinką puoš itin prabangios – rožės princesės, – pasakojo idėjos iniciatorė O. Riklienė. – Ten vyksta renginiai, būriuojasi žmonės, taigi visas grožis bus labiau sutelktas būtent toje rūmų pusėje.
Direktorė sakė, kad dvaro rožės yra svaiginančio aromato senovinės rožės. Jos augdavo visų dvarų rožynuose, taigi šių kvapnių gėlių bus pasodinta ir prie Paežerių dvaro rūmų.
– Istorinės rožės yra labai gražios, bet, skirtingai nei kitos, žydi tik vieną kartą – liepos mėnesį. Mes jas komponuosime su kitomis rūšimis. Tarp modernių rožių bus įkomponuota ir smulkiažiedžių, aukštesnes derinsime su žemesnėmis, svyrančiomis, kad augalai vienas kito neužgožtų, o labiau papildytų ir harmoningai tarpusavyje derėtų, – būsimą vaizdą piešė O. Riklienė. Ji užsiminė, kad liepos 20 d. dvare planuojama surengti rožių festivalį. Lietuvos kultūros tarybai jau ruošiamas projektas dėl renginio finansavimo, tačiau net ir negavus lėšų rožių šventė Paežerių dvare, pasak direktorės, vis tiek vyks, tik galbūt kiek mažesne apimtimi.
Rožyno įrengimas, suprantama, nėra pigus reikalas. Kainuoja ne tik sodinukai – tam reikalinga, kaip minėta, tinkamai paruošti dirvą, atlikti kitus darbus. Visa tai gali kainuoti apie 10 tūkst. eurų. Projektą finansuoti sutiko gražias iniciatyvas įgyvendinantis Vilkaviškio miesto laikrodžio paramos fondas, telkiantis verslo įmonių, bendruomenių, pavienių gyventojų lėšas.
Taigi visi kviečiami prisidėti ir prie šio ilgalaikio, ne tik Paežerių dvarą, bet ir Vilkaviškio rajoną reprezentuosiančio projekto. Skiriamas lėšas prašoma pervesti į Vilkaviškio miesto laikrodžio paramos fondo (įmonės kodas 305725379) sąskaitą LT60 7181 0000 0870 0443, nurodant pervedimo paskirtį „Parama rožyno atkūrimui“.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.