Eglė MIČIULIENĖ
Trečiadienį Jono Basanavičiaus gimtinė pakvietė lankytojus pasigrožėti apšviestu šimtmečius skaičiuojančiu kaštonu bei pirmuosius pamatyti dokumentinį reprezentacinį filmą, skirtą Tautinio atgimimo ąžuolynui.
Tautinėmis spalvomis
Artėjant Kalėdoms miestuose viena po kitos nušvinta eglės. Tuo tarpu Jono Basanavičiaus gimtinės lankytojų akis spalvomis pradžiugino ne eglė, o kaštonas. Ne be reikalo – jau rašėme, kad įspūdingas plačiašakis Basanavičynės senolis buvo išrinktas 2023-iųjų Lietuvos metų medžiu, o kitąmet Lietuvai atstovaus Europos metų medžio rinkimo konkurse.
Gruodžio 6-osios vakare visi atvykusieji į Tautos patriarcho sodybą, besivaišindami šeimininkų paruoštu karštu gėrimu, stebėjo, kaip gražuolis kaštonas nušvito tautinės vėliavos spalvomis: geltona, žalia ir raudona.
Apšvietimą J. Basanavičiaus sodybos kaštonui sukūrė vilkaviškiečiams iš kitų projektų jau žinomas šviesų dailininkas Valdas Latonas.
Spalvų žaismą ant senojo medžio šakų vakarais lankytojai galės pamatyti iki vasario vidurio.
Į rėmus nespraudė
Po iškilmingo kaštono apšvietimo Jono Basanavičiaus gimtinės vedėja Rūta Vasiliauskienė visus pakvietė į trumpametražio filmo „Ožkabalių ąžuolynas“ (rež. Rimantas Oičenka, Audrius Antanavičius) peržiūrą.
„Turime nuostabų ąžuolyną, dėl to galime pasakoti ne tik Lietuvos ar pasaulio istoriją, bet ir kalbėti apie mums labai rūpimus gamtos išsaugojimo klausimus“, – kalbėjo muziejaus vadovė.
Dokumentiniame kūrinyje, skirtame artėjančiam Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno 35-mečiui, atskirais epizodais prisiliečiama prie Lietuvos tautinio atgimimo pradžios, Ąžuolyno užgimimo 1989 m., stabtelima prie unikalios Basanavičynės gamtos. Savo prisiminimais dalijasi kalbinamas Ąžuolyno sumanytojas bei sodinimo iniciatorius inžinierius Vitalius Stepulis, jo žmona architektė Vitalija Stepulienė.
Nors „Ožkabalių ąžuolynas“ – užsakomasis projektas, R. Vasiliauskienė sakė, kad filmo kūrėjų nespraudė į jokius rėmus, neaptarinėjo scenarijų, tad rezultatas patiems buvo šiokia tokia staigmena.
„Ekspozicija skirta jaunam, nuolat skubančiam žmogui, tad tikimės, kad medžių šlamėjimas, pasakojimas apie tritoną, kiti filmo epizodai pavilios nueiti į Ąžuolyną ir ten atrasti savas istorijas“, – kalbėjo R. Vasiliauskienė.
Po filmo peržiūros ji pakvietė visus į seklyčią padiskutuoti su pačiais „Ožkabalių ąžuolyno“ kūrėjais, o vėliau diskusijas pratęsti prie svetingų šeimininkių paruoštų vaišių užsigardžiuojant gilių kava.
Pamatė savaip
Seklyčioje kino kritikės Santos Lingevičiūtės kalbinamas režisierius R. Oičenka sakė kūrybos metu nemažai laiko praleidęs Basanavičynėje, tad dabar čia besijaučiantis kaip namuose. Autorius papasakojo apie filmo kūrimo aplinkybes, apie tai, kaip rinkosi medžiagą, kaip neieškojo muzikos garso takeliui, leisdamas filme gyvai alsuoti gamtai. Atspirties tašku R. Oičenka teigė pasirinkęs pokalbį su prof. Vytautu Landsbergiu, o tai nulėmė filmo istorinę patriotinę kryptį.
Tiems, kas tikisi plačiau išgirsti apie Ąžuolyno iniciatorius, projektuotojus ir sodintojus, informacijos reikės pasiieškoti archyvuose – filme apie tai plačiau nekalbama. Dėl to pastabų turėjo dabartinis Tautinio atgimimo ąžuolyno draugijos pirmininkas, kraštovaizdžio architektas Alvydas Mituzas, pasigedęs medžiagos apie Ąžuolyno idėjos autorius, projektuotoją Romualdą Survilą.
„Jei sukūrėme Basanavičynę, tai turime suteikti jai visą turinį, o to nepadarysi dviem žodžiais. Turime padaryti, kad visas „užtaisas“, koks jis čia gali būti, visapusiškai dirbtų per įveiklinimą, per darbus, kuriuos dar turime atlikti“, – kalbėjo A. Mituzas.
Tuo tarpu muziejaus vedėja R. Vasiliauskienė pabrėžė, kad tai, kas jau nuveikta šiandien, – tik pusiaukelė, kiek dar norima padaryti Ąžuolyne. Pavasarį ekspozicija pasipildys nuotraukomis ir vaizdo medžiaga.
„Ožkabalių ąžuolyną“ specialiai įrengtoje kino salėje galės pamatyti visi Basanavičynės lankytojai: jis papildys muziejaus ekspoziciją „Kalbantys ąžuolai“, finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos.
Trumpametražį filmą „Ožkabalių ąžuolynas“ galime tikėtis išvysti ir didesnėse scenose: autoriai savo kūrinį jau perdavė „Kino pavasario“ trumpametražių filmų programai.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.