Sukčiai aukas vilioja žadėdami neįprastai patrauklų atlygį ir priedus už tariamą darbą. Pagrindinis jų tikslas – įtraukti į neteisėtą veiklą kuo daugiau žmonių. Susigundžiusieji dosniais pasiūlymais gali tapti vadinamaisiais pinigų mulais – žmonėmis, kurie į savo banko sąskaitą gauna pinigus iš vienų asmenų ir perveda kitiems arba išgrynina ir perduoda sukčiams, dažnai už tai gaudamas užmokestį.
Kaip atpažinti klastą?
Svarbu kritiškai įvertinti tai, kas ir kaip žadama. Labai rimtai suabejoti reikia, kai pasiūlymas atrodo pernelyg geras, kad būtų tikras. Ir tada, kai darbą siūlantis privatus asmuo bendrauja neprofesionaliai ir tik internetu. Įtarimų turėtų sukelti neaiškiai apibrėžtos darbo funkcijos ir nenurodytas kontaktinis asmuo.
Teikiant netikrus darbo pasiūlymus būna paprašoma pateikti asmens duomenis (pvz., mokėjimo kortelių duomenis). Viena iš siūlomo darbo funkcijų yra susijusi su pinigų pervedimais. Norint įsidarbinti būtina susimokėti registracijos mokestį. Be to, daromas spaudimas nedelsiant priimti pasiūlymą.
Netikruose darbo skelbimuose uždarbis žadamas ir už „YouTube“ vaizdo įrašų peržiūrą bei patiktukų spaudimą. Už galimybę uždirbti daugiau prašoma susimokėti narystės mokestį. Iš siekiančiųjų gauti didesnį pelną gali būti paprašyta susimokėti papildomai. Sumokėjus minėtus mokesčius bendravimas gali būti staigiai nutrauktas.
Sukčiai gali ir toliau bandyti išvilioti pinigus teigdami, kad užduotys atliktos ne iki galo arba netinkamai, ir reikalaudami už tai papildomai sumokėti.
Nuotolinio darbo pasiūlymai dažniausiai siunčiami nepageidaujamais ar kenkėjiškais el. laiškais arba naudojantis įvairiomis interneto platformomis. Prašoma naudoti asmeninę banko sąskaitą pervedimams. Gali būti teigiama, kad pinigai skirti labdaros organizacijoms. Teikiant netikrą darbo pasiūlymą kviečiama tapti slaptais pirkėjais ir, surinkus lėšų, jas pervesti atitinkamam gavėjui. Taip pat žadami piniginiai priedai už kiekvieną atliktą pervedimą.
Dažnai pasiūlomos itin viliojančios galimybės pradėti verslą. Paprastai su auka pirmiausia susisiekiama el. paštu. Gali būti prašoma iš anksto sumokėti už verslo planus, pradinę medžiagą, programinę įrangą ir įtraukti kitus žmones į schemą. Garantuojamas darbas arba nuolatinės pajamos.
Būkite budrūs, jei kas nors už tam tikrą užmokestį jums siūlo priimti lėšas į banko sąskaitą ir pervesti jas kitam asmeniui arba išsiimti pinigus iš bankomato.
Kokios pasekmės?
Nusikaltėliai nuolat ieško būdų, kaip legalizuoti iš įmonių, iš privačių asmenų pasisavintus pinigus, ir dažnai naudojasi trečiaisiais asmenimis. Pinigų mulas nėra finansinių nusikaltimų organizatorius, tačiau padėdamas nusikaltėliams jis tampa sukčių bendrininku.
Leisdamas kitiems asmenims naudotis savo sąskaita žmogus rizikuoja prarasti asmeninius pinigus. Bankas tokį neapdairų elgesį laiko rizikingu, todėl gali atsisakyti vykdyti pinigines operacijas ar sandorius, nutraukti dalykinius santykius.
Pakliuvusiam į nusikaltėlių pinkles asmeniui gali grėsti teisinės pasekmės.
Kaip apsisaugoti?
Niekada niekam neatskleiskite informacijos apie savo banką, banko sąskaitas ir svarbiausia – prisijungimo prie interneto banko duomenų.
Nepriimkite tų darbo pasiūlymų, kurie tiesiogiai susiję su pinigų pervedimais per jūsų asmeninę sąskaitą. Būkite atsargūs, jei naujasis darbdavys skubina atlikti kokius nors veiksmus ar priimti sprendimą. Prieš atsiliepdami į darbo skelbimą išsamiau pasidomėkite darbą siūlančia įmone ir pačiu darbu. Pasikalbėkite ir pasitarkite su artimaisiais bei draugais.
Jeigu pakliuvote į sukčių pinkles, nedelsdami nutraukite bet kokį bendravimą su jais. Išsaugokite visą informaciją, tai yra kontaktinius duomenis ir susirašinėjimą su tariamu darbdaviu.
Kuo skubiau susisiekite su savo banku („Luminor“ banko tel. +370 5 239 3444). Būtinai praneškite policijai apie įvykį. Tą galite padaryti portale ePolicija, paskambinę tel. 112 ar pateikę paraišką artimiausiame policijos komisariate.
Sukčius galima sustabdyti tik viešinant jų naudojamus metodus. Patys apsišarvuokite žiniomis, informuokite savo draugus bei artimuosius apie sukčiavimo būdus ir apie tai, kaip juos atpažinti.
Pagal „Luminor“ banko inf.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.