Pilviškių „Santakos“ gimnazijos septyni mokiniai kartu su anglų kalbos mokytoja dalyvavo „Erasmus+“ projekto „Žalioji spinta“ (angl. „From Waste to Wear: Building Skills for a Greener Wardrobe!“ Green Wardrobe) jaunimo programoje Kipre.
Tarptautiniuose jaunimo mainuose dalyvavo atstovai iš septynių valstybių: Kipro, Graikijos, Bulgarijos, Vengrijos, Šiaurės Makedonijos, Lenkijos ir Lietuvos.
Projekto „Žalioji spinta“ tema yra ypač aktuali, nes greitosios mados poveikis jauniems žmonėms kelia didelį susirūpinimą. Greitosios mados industrija turi stiprų poveikį jaunimo pasaulėžiūros bei įpročių formavimui(si) per socialinius tinklus, reklamą ir nuomonės formuotojus. Tai skatina vartotojiškumo ir disponavimo kultūrą, todėl daugelis jaunuolių jaučia spaudimą nuolat atnaujinti savo drabužių spintas ir neatsilikti nuo naujausių tendencijų.
Per didelis vartojimas turi milžinišką poveikį ne tik mus supančiai aplinkai, bet ir vis labiau aštrėjančioms socialinėms problemoms. Greitosios mados pramonė priklauso nuo žemą atlyginimą gaunančių darbuotojų tose šalyse, kuriose darbo apsauga yra silpna. Dažnai dirbantiesiems sudaromos prastos darbo sąlygos, skiriamos ilgos darbo valandos, už kurias mokamas mažas atlyginimas. Kitaip sakant, tai darbuotojų išnaudojimas, ypač keliantis nerimo jaunuoliams, kurie dažnai yra tokio pat amžiaus, kaip greitosios mados pramonės darbuotojai. Tokios mados poveikis jauniems žmonėms akcentuoja ne tik aplinkos taršą ir socialinį išnaudojimą, bet ir netvaraus bei dažnai perteklinio vartojimo skatinimą.
Užsiėmimuose, kurie Kipre vyko kovo 19–27 dienomis, septyni projekto dalyviai iš Pilviškių „Santakos“ gimnazijos klausė paskaitų bei diskutavo apie mūsų įpročių poveikį klimato kaitai, aiškinosi, kiek vandens ir energijos sunaudojama rūbų gamyboje, koks yra kiekvieno CO2 pėdsakas, kur keliauja mūsų nebenaudojami rūbai ir kitos aprangos detalės.
Projekto dalyviai dalinosi gerosiomis patirtimis iš savo šalių. Per praktinius užsiėmimus moksleiviai atliko praeivių apklausas, nedidelius tyrimus, rengė videoreportažus, mokėsi, kaip susiūti, sulopyti, sutvarkyti suplyšusį rūbą ar papildant žaismingomis detalėmis pailginti jau atsibodusio drabužio gyvenimą.
Veiklos „Žaliojoje spintoje“ ne tik praplėtė akiratį, pagilino žinias bei jaunų žmonių sąmoningumą, bet ir tapo gražia naujų draugysčių pradžia.
Ina KIRVELAITIENĖ
Pilviškių „Santakos“ gimnazijos anglų kalbos mokytoja
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.