Eglė KVIESULAITIENĖ
Žinia apie Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio metu įvykusį incidentą pasiekė Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. Tačiau etikos sargai vilkaviškiečius pribloškusiu akibrokštu nesusidomėjo. Motyvas – skundas anoniminis, o viešai pateikta informacija – tik nuomonė.
Liko vaizdo įraše
„Santakoje“ rašėme, kad per kovo 26 d. vykusią tiesioginę Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio transliaciją žurnalistai sulaukė skaitytojų skambučių. Žmonės stebėjosi ne tik dėl atviros konfrontacijos tarp Vilkaviškio ligoninės vadovo Lino Blažaičio ir Tarybos nario Vladimiro Jelisejevo, bet ir po balsavimo įvykusios atomazgos.
– Ar jūs matėte, kokį gestą Tarybos narys parodė ligoninės vadovui? Argi galima politikui nusileisti iki tokio lygio, kad rodytum vidurinįjį pirštą? – klausė komiteto posėdį stebėję žmonės.
Atidžiai peržiūrėję posėdžio transliacijos įrašą susisiekėme tiek su Tarybos nariu V. Jelisejevu, tiek su Vilkaviškio ligoninės vadovu L. Blažaičiu.
V. Jelisejevas tvirtino jokio nepadoraus gesto nerodęs, nebent pasitrynęs akį. Vėliau prisiminė rankoje laikęs mobiliojo telefono rašiklį, kuris, matyt, ir tapęs nepagrįstų įtarimų priežastimi.
Žurnalistams pateiktas politiko paaiškinimas L. Blažaičiui sukėlė šypseną. Vilkaviškio ligoninės vadovas tvirtino jam skirtą nepadorų gestą matęs ne įraše, o savo akimis. Tuo metu, kai jau ėjo salės durų link ir dar kartą atsigręžė į oponentą, šis kyštelėjęs vidurinįjį pirštą.
Nors, be V. Jelisejevo ir L. Blažaičio, posėdyje dalyvavo dar bent 10 politikų ir Savivaldybės specialistų, jie tvirtino nieko įtartino nepastebėję, nes baigus nagrinėti su Vilkaviškio ligonine susijusį sprendimo projektą ir L. Blažaičiui pasukus durų link, visi suskubo gilintis į būsimo klausimo medžiagą. Sėdėjusieji arčiau V. Jelisejevo tvirtino matę, kaip posėdžio metu politikas rankoje laikęs mobiliojo telefono rašiklį, tačiau pripažino, kad jis nei spalva, nei diametru nepriminė piršto. Tad transliaciją stebėję žmonės vargiai juos galėjo supainioti.
Net tie, kurie nematė tiesioginės Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio transliacijos, išgirdę apie jo metu įvykusį skandalingą incidentą, rajono Savivaldybės interneto svetainėje peržiūrėjo vaizdo įrašą. Žurnalistams skambinę žmonės tvirtino, jog jiems nekilę abejonių, ką politikas rodė savo oponentui.
Pranešė anonimiškai
Netrukus žinia apie Vilkaviškio savivaldybės posėdžių salėje įvykusį incidentą pasiekė Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK).
Kaip „Santaką“ informavo komisijos Tyrimų skyriaus vedėja Areta Miškinienė, buvo gautas anoniminis pranešimas, kuriame konkretūs duomenys, kokiais veiksmais ar pasisakymais Savivaldybės tarybos narys galbūt pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatas, nenurodyti. Pateikta tik nuoroda į Vilkaviškio savivaldybės interneto svetainėje paskelbtą 2024 m. kovo 26 d. Savivaldybės tarybos Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio įrašą ir prašoma įvertinti Tarybos nario elgesio atitiktį Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintiems principams.
Kadangi VTEK teisės aktais neįgaliota vertinti savivaldybių tarybų narių elgesio atitikties Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatoms, nuspręsta pranešimą perduoti pagal kompetenciją nagrinėti Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijai.
Visgi mūsų rajono politikų etikos sargai vertinti situacijos nesivargino. Nors Etikos komisija susideda iš 7 narių, tarp kurių yra politikų, valdininkų, visuomenės atstovų, argumentas, jog anoniminiai skundai netiriami, jiems pasirodė pakankamai pagrįstas.
Pasigedo pretenzijų
Etikos komisijos pirmininkė, rajono Tarybos narė, teisininkė Edita Gaubienė tvirtino, kad jos vadovaujama komisija rėmėsi Valstybės politikų elgesio kodekso 7 straipsnio nuostata, kad anoniminiai skundai nenagrinėjami.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tame pačiame 7 straipsnyje nurodyta, jog politiko elgesio tyrimas komisijoje pradedamas ne tik dėl skundo, bet ir tuo atveju, kai visuomenės informavimo priemonėse yra paskelbta pagrįsta informacija apie valstybės politiko galimai padarytą pažeidimą.
Rajono etikos sargams „Santakoje“ paskelbtas straipsnis „Intriguojanti posėdžio atomazga sukėlė reakcijų bangą“ (Nr. 24, 2024-04-05) pasirodė labiau žurnalistų nuomonė nei faktai. Pagrįsta informacija Etikos komisija nelaiko ir viešai prieinamo posėdžio vaizdo įrašo. Anot E. Gaubienės, jei į Etikos komisiją būtų kreipęsis nepadoriu gestu įžeistas L. Blažaitis, tyrimas neabejotinai būtų pradėtas, tačiau akivaizdu, kad ligoninės vadovas jokių pretenzijų neturi.
Etikos komisijos pirmininkė patikino, kad tyrimas nebus pradėtas ir dėl kito neseniai į skandalą įsivėlusio politiko Algido Karaliaus elgesio, mat tai, kas nutiko „Senukų“ prekybos centre, – privatus žmogaus gyvenimas. Juolab kad administracinę teiseną policija nutraukė neįžvelgusi tyčinių veiksmų, taigi nėra jokio pagrindo prašyti politiko pasiaiškinti.
Vertinti nepriskirta
Po Etikos komisijos Damoklo kardu kol kas papuolė tik vienas šios kadencijos politikas, socialdemokratas Vitalius Šidiškis, socialiniuose tinkluose dalijęsis nekorektiško turinio žinutėmis, vaizdeliais ir nešvankiais juokeliais. Tąkart Etikos komisija tyrimą pradėjo pagal „Santakoje“ paskelbtą informaciją. Tyrimas vėliau buvo nutrauktas, nes Tarybos narys prisipažino pasielgęs neetiškai, nesuderinamai su savo pareigomis ir dėl to viešai atsiprašė.
E. Gaubienė sakė, kad sprendimas atsisakyti pradėti tyrimą dėl skundo apie Tarybos nario V. Jelisejevo elgesį išsiųstas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, kuri ir priims galutinį verdiktą.
Visgi panašu, kad rajono etikos sargai prie šio klausimo nebegrįš – VTEK Tyrimų skyriaus vedėja A. Miškinienė „Santaką“ patikino, kad jų tarnybai nepriskirta vertinti, ar pagrįstai Vilkaviškio politikų etikos sargai atsisakė pradėti tyrimą.
Nebent atsirastų pilietis ar institucija, kuri į Etikos komisiją kreiptųsi neanonimiškai…
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.