Tapkime draugais!

Šakių cirkas: entuziazmas neblėsta dešimtmečius

Paskelbė:

Paskelbta:


Toma BIRŠTONĖ

Kelias progas į vieną šventę sujungusi Šakių cirko mokykla žiūrovams padovanojo įspūdingą teatralizuotą renginį, kuriame svečių akis džiugino artistų meistriškumas.

Gausu įvairių triukų

Stebuklinga cirko erdve pavirtusiame Šakių kultūros centre paskutinį balandžio penktadienį vyko išskirtinė šventė. Tąkart kelias progas – Pasaulinę cirko dieną, veiklos dvidešimtmetį bei Šakių cirko mokyklos įkūrimo dešimtmetį – minėję cirko artistai, jų treneriai bei mokyklos vadovė Itana Januševičienė džiaugėsi susirinkusiųjų plojimais, parodytu dėmesiu.

Išskirtinį reginį žiūrovams dovanoję cirko artistai surengė teatralizuotą pasaką „Kelias į namus“. Dešimtys vaikų bei jaunuolių publiką žavėjo įvairiais cirko pasirodymais: žongliravimo, ekvilibristikos, akrobatikos, plastikos, oro gimnastikos individualiais bei grupiniais numeriais.

Į sceną žengusi trenerė Erika Šeflerienė, vyresnioji cirko mokyklos įkūrėjų Raimondo ir Itanos Januševičių dukra, parodė trumpą numerį su dresuotais pudeliais.

Vakaro kulminacija tapo Januševičių dueto pasirodymas. Į sceną jiedu įvažiavo motociklu. Ne vieną dešimtmetį scenoje praleidusi cirko siela Itana kartu su dukra Erika pademonstravo numerį su ugnimi.

Kad šventė būtų dar gražesnė, į pagalbą pasitelkti profesionalūs aktoriai. Renginį režisavo ir vedė Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė Inesa Paliulytė, dainomis jį papuošė dainininkė ir aktorė Neringa Nekrašiūtė, šokių elementais rūpinosi choreografė Laura Saunorienė.

Garbingų svečių delegacija

Po šventinio pasirodymo artistus, jų vadovus sveikino Šakių rajono savivaldybės meras R. Januševičius. Prieš pasukdamas į politiką jis pats kelis dešimtmečius praleido cirke. Vyriškis anuomet demonstravo pasirodymus su lėkštėmis, išugdė ne vieną cirko artistų kartą.

„Vaikai mano, jūs darote nuostabius dalykus! Iš visos širdies apkabinu ir sveikinu. Didžiuokitės, kad esate cirko bendruomenės nariai“, – kalbėjo R. Januševičius, kurį patį po padėkos skubėjo sveikinti ir apkabinti buvusios cirko artistės.

Šventėje buvo ir daugiau padėkos žodžių bei dovanų. Į sceną lipo Seimo nariai Giedrius Surplys, Irena Haase, Šakių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas, jo pavaduotoja Eglė Plančiūnienė, Šakių kultūros centro direktorius Mindaugas Kriaučiūnas, Marijampolės kultūros centro vadovė Aistė Bakaitė-Stanaitienė, buvę cirko artistai bei kiti. Originaliu sveikinimu nustebino kolegės iš „Baltijos cirko“, į sceną įriedėjusios vienaračiais.

Į Šakius atvyko ir svečių iš užsienio – Monte Karlo cirko tarptautinės federacijos direktorė, Italijos ir Ispanijos tarptautinio masto cirko prodiuseris bei Pasaulio cirko mokyklų aljanso nariai iš Las Vegaso, Maltos, Italijos ir Monte Karlo. Beje, nuo praėjusių metų šakiečiai taip pat prisijungė prie Pasaulio cirko mokyklų aljanso.

Kitą dieną cirko žmonės kibo į darbus. Jų laukė trijų dienų meistriškumo kursai, kuriuos vedė užsienio delegacijos nariai.

Pradžia nebuvo lengva

Šakių cirko mokykla, kaip kultūros centro padalinys, buvo įkurta 2014 metais cirko artistų I. ir R. Januševičių iniciatyva.

Itana ir Raimondas pasakojo, kad juos suvedė cirko tradicijos. Būdami vaikai abu ėmė lankyti cirko būrelį, o sulaukę šešiolikos pradėjo dirbti, kitaip sakant, gastroliuoti su cirko trupe po įvairias pasaulio šalis. Kai kolektyvas iširo, Januševičiai pradėjo dirbti kaip nepriklausomi artistai.

Bėgant metams šeima nusprendė grįžti į gimtinę ir atiduoti duoklę Šakiams. Mažametę dukrą Eriką auginusi pora pagalvojo, kad jai būtų smagu lankyti cirko būrelį, bet kaprizinga mergaitė nenorėjo, jog šio meno ją mokytų tėvai. Visgi Šakiuose taip ir neatsirado norinčiųjų dirbti su vaikais, todėl to ėmėsi Januševičių duetas.

Pasak pašnekovų, veiklos pradžia nebuvo lengva. Buvo laikas, kai jiems teko dirbti be atlygio. Tačiau bėgant metams situacija pradėjo keistis. Pirmaisiais metais užsiėmimus lankė apie 20 vaikų, dabar jų – virš 60. Į treniruotes skuba ne tik šakiečiai. Atvyksta vaikų ir jaunimo iš Jurbarko, Kauno, Raseinių.

Šlovės minutė kiekvienam

Šakių cirko mokyklos įkūrėjai pasakojo, kad vaikai, lankantys cirką, yra suskirstyti į tris grupės. Jauniausioje grupėje, kurią treneriai vadina „Varliukais“, yra vaikų, kurie sulaukę vos ketverių. Cirko užsiėmimus daugiausia lanko mergaitės. Pasak I. Januševičienės, „Varliukų“ grupėje dar būna ir berniukų, bet vėliau jie pereina į kitas sportines veiklas.

Į cirko užsiėmimus atėję vaikai išbando viską – pradeda paprasta akrobatika, o baigia oro gimnastika. Kai išmėgina kelias veiklas, tada renkasi tai, kas labiau prie širdies. Pasak Itanos, šiai veiklai reikia daug užsispyrimo – treniruotės vyksta dažnai, o kai artėja konkursai ar festivaliai, paaukoti tenka ir savaitgalius. Vis tik progresas, net ir intensyviai treniruojantis, nėra matomas iškart. Reikia dvejų – ketverių metų, kad mažieji cirko artistai galėtų pasirodyti scenoje, todėl kantrybės laukti užtenka ne visiems.

Pasak I. Januševičienės, vadovai deda daug pastangų, kad cirką lankantiems vaikams nekainuotų kelionės, koncertiniai kostiumai, o treneriai mažuosius artistus stengiasi motyvuoti veždamiesi į pasirodymus, įtraukia kuo daugiau vaikų į masinius numerius, kad kiekvienam tektų bent kelios minutės šlovės.

Surasti trenerių nėra paprasta

Nors norinčiųjų lankyti Šakių cirko mokyklą netrūksta, situacija su treneriais – kiek sudėtingesnė. Be pačios Itanos bei jos dukros Erikos, Šakiuose dirba dar du treneriai – kaunietė Giedrė Dzindzelėtaitė ir Anatolie Nacolaevo. Šio akrobatikos trenerio atsiradimas Šakiuose – romantiška istorija. Iš Rumunijos atvykęs gastrolių ir įsižiūrėjęs šakietę, jis pasiliko Lietuvoje. Po kurio laiko pavyko vyrą įkalbėti dirbti cirko mokykloje.

Pasak I. Januševičienės, esamų trenerių nepakanka. Specialistė norėtų, kad Šakiuose darbuotųsi teatro, kūno valdymo specialistas, klasikinio baleto pedagogas, praverstų ir kostiumų siuvimo meistras bei dailidė-stalius.

Visgi I. Januševičienė pasidžiaugė, kad baigę mokslus ir įgiję specialybę buvę auklėtiniai renkasi cirko trenerio darbą ir dirba savarankiškai su vaikais. Panašu, kad ir jauniausioji Januševičių dukra Medeina seks tėvų pėdomis. Pasak mamos, jaunėlė tiesiog dievina cirką ir mėgaujasi tuo, ką jame daro.

Januševičiai didžiuojasi, kad šiandien Šakių cirkas gali pasidžiaugti visavertiškomis programomis, kasmet rengia tradicinį tarptautinį festivalį „Cirko žiburiai“. Jie turi gerų žinių vilkaviškiečiams, kurie neranda galimybių nuvykti į kitus miestus ir pasigėrėti cirko artistų programa. Proga ją pamatyti jau artimiausiu metu atsiras Paežerių dvare, kur bus rodomas teatralizuotas spektaklis „Pelenės pasaka“.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content