Andrius GRYGELAITIS
Pilviškių seniūnijoje ūkininkaujantis Juozas Žilinskas šiuo metu didžiąją dalį savo valdų yra išnuomojęs kitiems žemdirbiams. Deja, ne su visais nuomininkais vyrui pavyksta rasti bendrą kalbą.
Paprašė pakelti kainą
Jurkšų II kaime gyvenantis J. Žilinskas valdo apie 60 ha žemės. Kiek mažiau nei pusę šių plotų – 28 ha – vyras ne vienus metus nuomojo Klausučių seniūnijos ūkininkui Irmantui Mačiuliui. Pastarasis už hektarą mokėdavo po 163 eurus. Abu vyrai puikiai sutarė, sąžiningai vykdydavo savo įsipareigojimus.
Viskas pasikeitė kiek daugiau nei prieš pusantrų metų, kai J. Žilinskas paprašė šiek tiek padidinti nuomos kainą.
„Sužinojau, kad dauguma kitų žemes nuomojančių ūkininkų gauna po 220–250 eurų už hektarą. Užsiminiau, kad ir aš norėčiau gauti šiek tiek daugiau. Deja, man buvo atsakyta, kad tai neįmanoma. Perspėjau, kad tuomet teks nutraukti žemės nuomos sutartį“, – pokalbį prisiminė J. Žilinskas.
Supratęs, kad susitarti nepavyks, Jurkšų II kaimo gyventojas palaukė, kol I. Mačiulis nusiims derlių, o tuomet savo valdas išnuomojo kitam ūkininkui, gyvenančiam Pilviškių seniūnijoje. Pastarasis sutiko už hektarą kasmet mokėti po 220 eurų.
Atsisakė mokėti
J. Žilinskas pasakojo, kad naujasis nuomininkas netgi buvo pasiryžęs mokėti po 250 eurų už hektarą, tačiau jis pats šios sumos atsisakė.
„Didelių turtų iš to nesusikrausiu. Tiesiog norėjau būti sąžiningas prieš save ir prieš tą nuomininką, kuris man ir taip daug padeda ūkyje“, – sakė pašnekovas.
Perleidęs žemes kitam ūkininkui J. Žilinskas tikėjosi, kad I. Mačiulis netrukus grąžins likusią skolą – 4 560 eurų. Įprastai šie pinigai būdavo pervedami kiekvienų metų pabaigoje. Deja, šįkart viskas susiklostė kiek kitaip. Juozas pasakojo, jog sutartą dieną skolos nesulaukė, todėl apie tai viešai parašė feisbuko socialiniame tinkle. Pasirodžius šiam įrašui I. Mačiulis sumokėjo tik dalį pinigų – 2 287 eurus.
„Likusią sumą man buvo pasiūlyta atgauti iš naujo nuomininko, kuris užarė I. Mačiulio šiaudus, iš kurių jis, neva, ketino gaminti biokurą“, – prisiminė J. Žilinskas.
Jis teigė niekada į teisėsaugą dėl to nesikreipęs, o pirmiausia mėginęs gražiai susitarti. Kai to padaryti nepavyko, vyras kreipėsi į žurnalistus. Paklaustas, kodėl taip ilgai delsė, mat aprašyta istorija vyko 2022-ųjų pabaigoje, Jurkšų II kaimo gyventojas teigė dar slapčia vylęsis, kad I. Mačiulis apsigalvos ir grąžins pinigus. Be to, tarp abiejų pusių dar nebuvo oficialiai nutraukta žemės nuomos sutartis, tad J. Žilinskas iš pradžių norėjo sutvarkyti visus formalumus.
Sumokėjo pinigus
Situaciją pakomentuoti paprašytas I. Mačiulis neneigė, kad J. Žilinsko pasakojimas – teisingas. Vyro teigimu, likusios pinigų sumos – 2 273 eurų – jis nemokėjo specialiai, mat buvęs žemių nuomininkas nepranešęs aparė Irmanto nukultų rapsų šiaudus, iš kurių šis ketino gaminti granules.
„Nepykstu, kad nutraukė nuomos sutartį. Viskas gerai – kiekvienas žmogus juk nori daugiau uždirbti, tad ir J. Žilinsko siekis visiškai suprantamas. Pikta tik dėl to, kad netrukus po javapjūtės atvykęs susirinkti savo šiaudų, jų neradau. Man jų išties reikėjo. Nesumokėta pinigų suma nebuvo „nukabinta iš oro“. Kreipiausi į teisininkus, kurie, pagal tam tikrą metodiką apskaičiavo preliminarią šių šiaudų vertę. Tiek pinigų ir pasilikau sau“, – pasakojo I. Mačiulis.
Visgi jaunas vyras pripažino nenorintis konfliktuoti su žmogumi ir gadintis savo reputacijos, todėl po žurnalistų skambučio nedelsdamas sumokėjo J. Žilinskui likusią skolos dalį. Tą patvirtino ir pastarasis ūkininkas.
Akivaizdu, kad nesumokėdamas dalies pinigų I. Mačiulis turėjo savų argumentų. Greičiausiai ir J. Žilinskas pagrįstai reikalavo sumokėti jam priklausančius pinigus. Bet gal ir jis šioje situacijoje galėjo pasielgti kitaip bei leisti I. Mačiuliui nuo laukų surinkti šiaudus? Kita vertus, svarbu, kad abi pusės susitaikė ir išsprendė savo nesutarimus.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.