Toma BIRŠTONĖ
Tobulėjant technologijoms, žmonių skaitmeninė veikla tampa vis įvairesnė. Internetas leidžia pažinti pasaulį, bendrauti, užmegzti ryšius bei palengvina daugybę kasdienių dalykų. Tačiau jis kupinas ir pavojų. Apie grėsmes moksleiviams ir senjorams pasakojo Vilkaviškyje viešėję Ryšių ir reguliavimo tarnybos specialistai.
Susitiko su moksleiviais
Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) spalį pradėjo projektą, kuriuo ragina Lietuvos bendruomenes aktyviai įsitraukti bei didinti skaitmeninio raštingumo įgūdžius. Tarnybos ekspertai keliauja po Lietuvą, teikia konsultacijas, padeda žmonėms atpažinti dezinformaciją ir apsiginti nuo kibernetinių sukčių.
Kasdien augant kibernetinėms grėsmėms būtina su žmonėmis kalbėtis apie pavojus internete. Juk gyventojai vis daugiau laiko praleidžia internete, naudojasi socialiniais tinklais.
Pirmąjį susitikimą RRT specialistai surengė su Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos šeštokais. Paskaitoje moksleiviams buvo pasakojama, kokie pavojai slypi socialiniuose tinkluose, kaip susikurti saugų slaptažodį ir kaip saugiai naudotis internetu.
Daugiau raidžių ir kitų simbolių
Labai svarbios yra taisyklės, padedančios apsisaugoti nuo kibernetinių sukčių, kurie dažniausiai taikosi vieno – pasisavinti duomenis. Sukčiai siunčia elektroninius laiškus ar žinutes, siekdami išgauti konfidencialią informaciją, pavyzdžiui, vartotojo slaptažodžius ar kitus duomenis. Primygtinai rekomenduojama į įtartinus laiškus nereaguoti, jų neatidaryti ir nespausti jokių nuorodų. Labai svarbu socialiniuose tinkluose neskelbti savo gimimo datos, gyvenamosios vietos adreso, stengtis kuo mažiau viešinti asmeninių nuotraukų bei nepriimti nepažįstamų žmonių į draugus.
Pasak informacinių technologijų ir ryšių saugumo specialisto Donato Tijušo, patyčios internete yra, ko gero, viena iš didžiausių problemų, su kuriomis susiduria paaugliai ir vaikai. Tokioje situacijoje svarbiausia netylėti, apie netinkamą turinį, viešus bei žeidžiančius komentarus pranešti socialinių tinklų administracijai arba interneto svetainei svarusinternetas.lt.
Specialistas akcentavo, kad paaugliai dažnai susiduria su vagystėmis – nugvelbiamos kompiuterinių žaidimų paskyros arba įsibraunama į socialinio tinklo profilį. Viena iš dažniausių priežasčių – silpni slaptažodžiai. D. Tijušas rekomendavo naudoti 8 ir daugiau simbolių, kombinaciją kurti iš mažųjų ir didžiųjų raidžių, įtraukti skaitmenų, o vengti reikėtų savo vardo, gimimo datos ar bet kokios kitos asmeninės informacijos, taip pat klaviatūros mygtukų išdėstymu paremtų sekų ir nekurti tokių slaptažodžių kaip VardenisPavardenis123. Lektorius akcentavo, kad svarbu nenaudoti to paties slaptažodžio keliose platformose.
Virtuali erdvė tapo kone kiekvieno mokinio kasdienybe – ten jie mokosi, ieško informacijos ir pramogauja. Vis dėlto labai svarbu, kad vaikai netaptų priklausomi nuo interneto. Specialistas akcentavo, jog jeigu kyla nuolatinis noras naršyti, nelieka laiko kitoms veikloms, o dėl to atsiranda nuovargis, miego trūkumas ar kitų emocinių sutrikimų, reikia skubiai imtis priemonių, riboti naudojimąsi internetu.
Niekam atskleisti negalima
Antroji paskaita vyko Vilkaviškio kultūros centre. Čia RRT komandos laukė Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentai. Specialistai paaiškino susirinkusiesiems, kaip neišeinant iš namų pateikti prašymą, skundą ar užsiregistruoti pas gydytojus.
Skaitmeninių paslaugų reguliavimo grupės vyresnysis ekspertas Žygimantas Zabarskas papasakojo, kuo skiriasi elektroninis parašas nuo kvalifikuoto elektroninio parašo, pamokė, kaip reikia juos naudoti. Paskaitoje senjorams taip pat ne kartą buvo akcentuota, kad niekam negalima atskleisti tapatybę patvirtinančio kodo.
Tarpininkauja ir padeda
Teisės ir vartotojų teisių apsaugos grupės vyr. specialistė Evelina Abraitytė papasakojo, kaip RRT gali padėti gyventojams išspręsti problemas, susijusias su ryšio, pašto paslaugų tiekėjais.
RRT siekia padėti šalims kuo greičiau mažiausiomis sąnaudomis taikiai išspręsti kilusį ginčą ir išvengti jo nagrinėjimo ne teismo tvarka ar teisme. Kitaip sakant, RRT tarpininkauja. Šio proceso metu priimamas privalomas sprendimas, kurio pralaimėjusi pusė turi paisyti.
„Į mus kreipėsi moteris, kuri gavo padidintą sąskaitą už telefoną. Pasak klientės, ryšio operatorių atstovai jos neinformavo, kad telefono sąskaita bus padidinta. Operatorius teigė priešingai. Mums pavyko įrodyti, kad moteris teisi, nes telefoninių įrašų ar kitos įrodančios medžiagos ryšio operatoriai neturėjo. Jie privalėjo apmokėti moteriai patirtas išlaidas“, – pavyzdį pateikė E. Abraitytė.
RRT teikiama tarpininkavimo paslauga yra nemokama. Ginčą išnagrinėti specialistai turi per 90 dienų, tačiau tiek laiko paprastai nereikia, viskas vyksta daug greičiau.
Padėjo pasikeisti telefono numerius
Paskaitoje kalbėta ir apie telefonų numerių pokyčius. Kaip sakė lektoriai, mums įprastas skaitmuo 8 – sovietinis palikimas, kurio planuojama pamažu atsisakyti. Nors iki 2025 m. galėsime naudoti įprastus lietuviškus numerius, tačiau jau dabar naudinga ugdytis naujus įpročius. Pavyzdžiui, numerius į telefono adresų knygą vesti su tarptautiniu šalies kodu +370.
Naujovės diegimas vyksta trimis etapais. Per pirmąjį, nuo 2023 m. kovo 1 d. iki 2024 m. vasario 29 d., vyko pasiruošimas, ir vartotojai pokyčių dar nepastebėjo. Per antrąjį etapą, nuo 2024 m. kovo 1 d. iki 2025 m. vasario 28 d., pradėjo veikti nacionalinis prefiksas 0, tiesa, vis dar veiks ir tarpmiestinis prefiksas 8. Per paskutinį etapą, nuo 2025 m. kovo 1 d., tarpmiestinis prefiksas 8 nustos veikti, tad vietoje jo būtinai reikės naudoti nacionalinį prefiksą 0 arba tarptautinį Lietuvos kodą +370.
Specialistai TAU lankytojams parodė, kokią programėlę reikia parsisiųsti iš „Google Play“ parduotuvės, kaip ją įsidiegti savo išmaniajame telefone ir daugumai paskaitos dalyvių padėjo pasikeisti telefono numerius.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.