Tapkime draugais!

Kaip veikia biodujų jėgainės: priduodi atliekas iš ūkio – pasiimi organinės kilmės trąšas

Paskelbė:

Paskelbta:


Lietuviška įmonė „Green Genius“ jau beveik dešimtmetį kviečia ūkininkus bendradarbiauti – tiekti ūkiuose liekančias bioskaidžias atliekas ir naudoti biodujų jėgainėse iš jų pagaminamas organinės kilmės trąšas. Ūkininkas Saulius Stirna, netoli Elektrėnų vystantis 700 hektarų javų ūkį, savo apylinkėse buvo pirmasis žemdirbys, pradėjęs tokį bendradarbiavimą. Jis džiaugiasi, kad tausoja savo žemę, nealina dirvožemio, neturi rūpesčių dėl blogų kvapų, o visa sistema – itin paprasta ir patogi.


Ūkininkams apsimokanti partnerystė


„Aš nuolat domiuosi naujovėmis ir ieškau, ką galėčiau pritaikyti savo ūkyje. Užsienyje jau seniai mačiau tokius ūkininkų ir verslo bendradarbiavimo pavyzdžius, o dabar pats jau daugiau nei penkmetį bendradarbiauju su „Green Genius“. Vežame savo ūkio bioatliekas, pavyzdžiui, skaldytus grūdus, žolę, kukurūzų silosą, perdirbti, o jėgainėje iš jų pagamintas trąšas naudojame visiems savo laukams tręšti“, – pasakoja S. Stirna.

Pasak ūkininko, bendradarbiauti su „Green Genius“ apsimoka – nereikia sukti galvos dėl ūkyje susikaupusių organinių atliekų tvarkymo, trąšų gavimo procesas patogus ir paprastas, o pačios trąšos – kokybiškos. „Mes visus metus į specialią „Green Genius“ aikštelę vežame ūkio organines atliekas – užtenka paskambinti, ir gali vežti. O kai mums reikia trąšų, susideriname laiką, ir trąšas atveža tiesiai į ūkį. Trąšos kokybiškos – tausoja dirvožemį, jo nealina ir nerūgština. Man patinka toks greitis ir betarpiškumas. Gerai, kad „Green Genius“ prisitaiko prie mūsų poreikių ir sudaro lanksčias sąlygas atvežti atliekas“, – sako jis.


Dabar tvarumo nori ir reikalauja visi


S. Stirna pažymi, kad ūkininkai aktyviai ieško būdų mažinti neigiamą poveikį aplinkai, kadangi to reikalauja nacionaliniai ir ES teisės aktai, o ir vartotojai nuolat ieško tvaresnių sprendimų. Bendradarbiavimas su biodujų jėgainėmis padeda ūkininkams saugoti aplinką ir didinti produktų patrauklumą.

„Nors visuomenėje kartais manoma kitaip, bet mums, ūkininkams, labai rūpi tvarumo klausimai, svarbu, kaip gyvens mūsų vaikai. Ūkiai, tiekdami biodujų jėgainėms organines atliekas, suka žiedinės ekonomikos ratą. Aš pats džiaugiuosi, jog mano ūkis yra žiedinės ekonomikos dalis – prisidedu prie ekologijos, klimato kaitos mažinimo“, – sako S. Stirna.


Perdirba net tešlą, o sąvartynų ir mėšlo dujos virsta energija


„Green Genius“ biodujų jėgainėse perdirbamos įvairios organinės atliekos – parduoti netinkamos daržovės, pasibaigusio galiojimo maistas, ūkių pašarų gamybos likučiai, pieninių išrūgos, kai kurie kritę gyvūnai ar skerdyklų liekanos ir net tokios maisto pramonės atliekos, kaip tešla.

„Organinės atliekos biodujų jėgainėse sutvarkomos tvariai, laikantis visų numatytų atliekų tvarkymo ir perdirbimo taisyklių, todėl ūkiams ir kitoms organizacijoms nebereikia rūpintis jų tvarkymo klausimais. Be to, atliekas naudodami kaip žaliavą minimalizuojame jų poveikį gamtai ir kuriame vertę turinčius produktus: jėgainėse pagamintą šilumos energiją naudoja šalimais esantys ūkiai, o elektra perduodama į bendrą šalies elektros tinklą“, – pasakoja Arvydas Noreika, „Green Genius“ Žaliavų skyriaus vadovas.


Be ūkininkų nebūtų ir biodujų jėgainių


Nuo pirmosios Lietuvoje biodujų jėgainės atidarymo praėjo beveik dešimtmetis, per kurį „Green Genius“ sukūrė tvirtą bendradarbiavimo su ūkininkais modelį. „Biodujų energetika – labai svarbi atsinaujinančios energijos sritis, nes esame ūkininkų šalis, pas mus stipri maisto pramonė, ir joje susidarančias atliekas reikia moderniai sutvarkyti, sukuriant naudą gyventojams ir visai šaliai“, – sako A. Noreika.

Lietuvoje žemės ūkis generuoja iki 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o Europos Sąjungoje šis vidurkis – kone perpus mažesnis. Tad Lietuvoje pas ūkininkus susidarančių atliekų taip pat yra daugiau. Todėl „Green Genius“ jau 18 metų įgyvendina biodujų, saulės, vėjo ir žaliojo vandenilio projektus Lietuvoje ir užsienio šalyse. Šiuo metu įmonė vysto virš 2 GW projektų portfelį 8 Europos šalyse – Ispanijoje, Italijoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir kitur.

Užsk. 825

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content