Tapkime draugais!

Pacientus gąsdinantis tyrimas vilkaviškiečiams diskomforto nekels

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Ligoninė jau kelios savaitės teikia naują paslaugą – atlieka kolonoskopijas. Per bene labiausiai pacientus gąsdinantį tyrimą mūsų rajono gydymo įstaigos pacientai diskomforto nejus – jis bus atliekamas su narkoze.

Brangus pirkinys

Vilkaviškio ligoninės vadovas Linas Blažaitis sakė siekiantis, kad mūsų rajono gyventojai gautų kuo daugiau paslaugų ir jos būtų arčiau namų. Ypač aktualu, kad žmonės galėtų pasinaudoti valstybės kompensuojamomis onkologinių ligų prevencinėmis programomis, duodančiomis puikių rezultatų.

Tačiau reikia pripažinti, kad nesant paslaugos vietoje pacientai neprisiruošia nuvykti prevenciškai pasitikrinti, atidėlioja vizitą pas gydytoją, o tai kartais turi skaudžių pasekmių.

Dėl šios priežasties prieš penkerius metus ankstyvai krūties vėžio diagnostikai ligoninė įsigijo mamografą. Anot L. Blažaičio, šis pirkinys labai pasiteisino – moterys nebeatidėlioja vizito pas gydytojus ir vyksta pasitikrinti. Statistika liudija, kad prevenciškai besitikrinančių mūsų rajono moterų skaičius, lyginant su 2018 metais, išaugo keliskart.

„Galiu drąsiai teigti, kad mamografo dėka išgelbėta ne vienos moters gyvybė – krūties vėžys diagnozuotas ankstyvoje stadijoje, tad gydymas buvo sėkmingas“, – kalbėjo ligoninės vadovas.

Naujasis ligoninės pirkinys – kolonoskopas – skirtas storosios žarnos ligoms diagnozuoti. Juo bus tikrinami ir storosios žarnos vėžio prevencijos programos pacientai. Ši programa skirta 50–74 metų amžiaus žmonėms. Jiems kartą per 2 metus atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas išduoda siuntimą kolonoskopijai. Šis tyrimas leidžia patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę.

Daugiau nei pusantro šimto tūkstančių eurų atsiėjusi kolonoskopijoms ir kitoms endoskopinėms procedūroms skirta aparatūra – naujos kartos, puikios vaizdo raiškos ir kokybės. Su tokia įranga medikams dirbti paprasčiau, patikimesnė ligų diagnostika. Turint šiuolaikiškiausią įrangą nesunku rasti aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie sutiktų dirbti provincijoje.

Šalinami polipai

Vilkaviškio ligoninėje nuo gegužės 3 d. dirba naujas gydytojas – iš Kauno kolonoskopijų atlikti atvykstantis endoskopuotojas Remigijus Šakalys. Jam talkina vietinės bendrosios praktikos slaugytojos Alina Norkeliūnienė bei Žaneta Tamošiūnienė.

R. Šakalys gyrė puikias darbo sąlygas, jaukiai įrengtas naujas patalpas, kurios patogios tiek medikams, tiek pacientams. Medikas džiaugėsi, kad naujos kartos aparatūra turi labai daug galimybių. Kolonoskopijos metu galima ne tik apžiūrėti storąją žarną, bet ir apie 10 cm plonųjų žarnų. Tyrimo metu stebima, ar nėra patologinių pakitimų storajame žarnyne – uždegimų, polipų, navikų, vėžinių darinių. Esant reikalui imama biopsija.

Gydytojas R. Šakalys pasakojo, kad tyrimo metu rasti maži, iki 10 mm, polipai pašalinami iš karto, mat moderni įranga leidžia atlikti operacines procedūras elektrochirurginiu instrumentu ar polipektomine kilpa. Esant reikalui endoskopiniais priedais galima suleisti vaistus, kad žaizda nekraujuotų. Jei randamas didesnis polipas, paimama biopsija. Histologinis mėginys siunčiamas ištirti. Paaiškėjus, kad polipas nepiktybinis, jis šalinamas pakartotinės procedūros metu.

Nors kolonoskopijas specialistas atliko dar tik keliolikai rajono pacientų, jau pasitaikė ir išskirtinių atvejų – vienos pacientės storojoje žarnoje aptiktas net 5 cm polipas. Per dieną gydytojas gali priimti 6–8 pacientus, mat naujos kartos endoskopas dirba specialiu režimu – po kiekvienos procedūros apie 30 minučių automatiškai dezinfekuojasi, jo personalui nereikia plauti rankomis.

Svarbu pasiruošti

Kadangi kolonoskopijos metu pacientai paprastai jaučia diskomfortą, mūsų ligoninėje nutarta jas atlikti nejautroje. Tad drauge su endoskopuotoju ir jo padėjėjomis dirba ir anesteziologų komanda. Po trumpalaikės narkozės pacientai jaučiasi puikiai ir iškart gali vykti namo.

Pačios procedūros trukmė labiausiai priklauso nuo to, ar pacientas laikėsi šeimos gydytojo nurodymų ir gerai pasirengė kolonoskopijai – kokybiškai išvalė žarnyną. Jei žarnynas švarus, procedūra gali trukti vos 5–10 minučių, jei pasiruošta prastai, – procedūra užtrunka ilgiau, nukenčia jos kokybė, diagnostikos tikslumas.

Pasiruošimas kolonoskopijai vyksta keliais etapais.

Likus 5–10 parų iki tyrimo reikia nutraukti geležies preparatų, kraujo krešėjimą veikiančių vaistų vartojimą. Tiesa, kai kuriuos vaistus vartoti galima. Tikslią informaciją apie tai turi suteikti šeimos gydytojas, atsižvelgdamas į paciento ligos istoriją. Vaistų nuo kraujo spaudimo nutraukti nereikia.

Likus trims paroms iki kolonoskopijos pacientas turėtų valgyti lengvai virškinamą maistą, racione turėtų būti kuo mažiau skaidulų, patiekalų su grūdais, riešutais, įvairiomis sėklomis, sėlenomis, nes pastarosios kenkia endoskopui. Nereikėtų valgyti sunkiai virškinamo maisto, pavyzdžiui, grybų, svogūnų, pomidorų. Racione neturėtų būti spalvotų ir neskaidrių gėrimų.

Paskutinė para prieš procedūrą yra pati svarbiausia – per ją reikia suvartoti 4 litrus skysčio ir paskirtus vaistus. Paros prieš procedūrą rytą pacientas gali valgyti lengvus pusryčius, pavyzdžiui, jogurtą be priedų. Vėliau nieko valgyti negalima. Galima gerti tik specialius vaistus, padėsiančius išvalyti žarnyną, ir skaidrius skysčius – vandenį, sultinį be priedų, žolelių arbatą su medumi.

Storosios žarnos vėžys yra viena iš dažniausių vėžio rūšių Europoje, o dauguma atvejų išsivysto iš nepiktybinių polipų ar adenomų. Todėl labai svarbu tinkamai pasiruošti kolonoskopijai, kad gydytojas galėtų aptikti ikivėžinius darinius ir juos pašalinti. Nepašalintas polipas per maždaug 10 metų paprastai progresuoja į piktybinį naviką. Be to, piktybinį naviką būtina aptikti kuo anksčiau, nes geriausi onkologinių susirgimų gydymo rezultatai pasiekiami pirmosiomis ligos stadijomis.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content