Eglė MIČIULIENĖ
Savaitės pradžioje Vilkaviškyje lankėsi delegacija iš Turkijos, Tiurkelio (Türkeli) savivaldybės. Atsinaujinančiais energijos ištekliais besidomintys turkai su mūsų savivaldybe pasirašė partnerystės sutartį.
Trumpa pirmoji pažintis
Vilkaviškio rajono savivaldybė partnerio teisėmis su Tiurkelio savivaldybe dalyvaus tarptautiniame projekte „Didesnis vietos pramonės ir žemės ūkio prisitaikymas prie klimato kaitos“.
Į Vilkaviškį atvyko Tiurkelio savivaldybės meras, vicemeras, tarybos nariai, projekto koordinatorius bei du Akademikų sąjungos asociacijos nariai.
Vilkaviškio rajono savivaldybės salėje vicemeras Joris Juškauskas projekto partneriams pristatė rajoną, papasakojo apie įdomiausius mūsų krašto istorinius, architektūrinius ir gamtinius objektus, kultūrinį gyvenimą, verslą, bendravimą su kitomis šalimis. Sportu aktyviai besidomintis vicemeras paglostė turkų širdis pagirdamas lietuvio Šarūno Jasikevičiaus vadovaujamą turkų „Fenerbahče“ krepšinio komandą bei apgailestaudamas dėl šios pralaimėjimo Eurolygos pusfinalyje.
Turkų delegacijos atstovas, projekto koordinatorius Enes Yaman savo ruožtu trumpai papasakojo apie Sinopą, kurio provincijoje yra Tiurkelio savivaldybė. Sinopas yra gražiame Juodosios jūros regione, garsėja savo architektūra ir gamta. Žiemą jame gyvena apie 20 tūkst. žmonių, bet vasarą suvažiuoja apie 60–70 tūkst. gyventojų.
Po pokalbio pramonės, darnaus vystymo ir žemės ūkio prisitaikymo prie klimato kaitos didinimo klausimais Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas, Türkeli savivaldybės meras Veysel Sahin bei Akademikų asociacijos prezidentas prof. dr. Ismail Sahin pasirašė Ketinimų protokolą dėl bendro savivaldybių projekto vykdymo.
Atsinaujinančios energijos pavyzdžiai
Projektas, dėl kurio susibičiuliavo Vilkaviškio ir Tiurkelio savivaldybės, įgyvendinamas pagal Turkijos ir ES valstybių miestų susigiminiavimo programą. Jo pagrindas – bendradarbiavimas renkantis žaliąjį kursą ir siekiant tvarios plėtros bei mažinant klimato kaitą.
Tad iškart po susitikimo savivaldybėje delegacija, lydima J. Juškausko bei Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjos Jurgos Grigaliūnaitės-Milovanov, išvyko semtis žaliosios patirties į ledų gamybos įmonę „Art Glacio“ bei Vilkaviškio ligoninę.
Pastarosios direktorius Linas Blažaitis pristatė šiuo metu vykdomus projektus, pademonstravo, kaip ligoninė panaudoja atsinaujinančius išteklius elektros ir šilumos energijai išgauti. Ant ligoninės pastatų stogų įrengtos 3 saulės elektrinės, kurių bendra galia siekia 130 kW. Visas ligoninėje naudojamas vanduo, įskaitant Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje esančio baseino vandenį, šildomas pasinaudojant saulės energija, o šilumos siurbliai šildo pastatus.
„Art Glacio“ vadovas Arūnas Simutis taip pat papasakojo, kaip jų įmonėje panaudojami atsinaujinančios energijos ištekliai, kiek sutaupoma ir kiek tai turi įtakos įmonės veiklai. Turkams parodytas ir ledų gamybos procesas. Svečiams buvo įdomu išgirsti, kad „Art Glacio“ kaip tik šiuo metu pradeda savo produkcijos eksportą į Turkiją, ir net perskaityti turkų kalba etiketėse surašytą tekstą.
Delegacija užsuko ir į autobusų stotį, kur ne tik įrengta fotovoltinė elektrinė, bet ir naudojami geoterminiai vandenys. Tą pačią dieną svečiai aplankė ir Paežerių dvarą bei Virbalio vartų bendruomenę.
„Jau esame tie, iš kurių galima mokytis“
Išvykę iš Vilkaviškio turkai susitiko su partneriais iš Kauno technologijos universiteto, kur diskutavo žaliosios energijos temomis, o antradienį vilkaviškiečiai jiems suorganizavo ekskursiją Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje.
„Džiaugiamės užmegztais ryšiais – tai suteikia galimybę daugiau sužinoti apie kitos šalies viešąjį valdymą, įmonių veiklą, atrasti naujų įvairių bendradarbiavimo sričių su Turkijos savivaldybėmis bei institucijomis. Galbūt naujų partnerystės ryšių su Turkija užmegs ir verslas. Tačiau labai smagu ir tai, kad mes jau esame tie, iš kurių galima ir norima mokytis. Tiurkeli savivaldybė dar tik rengia atsinaujinančios energijos išteklių strategiją, kurią mes jau turime parengę, nors Turkijoje saulėtų valandų būna maždaug dvigubai daugiau nei Lietuvoje, – sakė J. Grigaliūnaitė-Milovanov. – Pas mus yra viešųjų ir privačių pastatų, kurie naudoja žaliąją energiją. Žinoma, mums paprasčiau, nes ES ir mūsų valstybės politika orientuota į žaliąjį kursą. Turkai to dar neturi, todėl jie ir atvyko pasisemti patirties dėl atsinaujinančios energijos išteklių pramonėje ir viešuosiuose pastatuose“.
Patys turkai viešnage liko labai patenkinti ir dėkojo vilkaviškiečiams už puikiai suorganizuotą naudingą bei įdomų vizitą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.