Tapkime draugais!

Vilkaviškyje – pažangi naujovė: konteineriai panaudotam aliejui

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė MIČIULIENĖ

Nuo šiol vilkaviškiečiai gali naudotis nemokama paslauga, kuri Lietuvoje dar tik pradėta diegti. Vilkaviškis – vienas pirmųjų miestų, kurio gyventojams pasiūlytas patogus būdas atsikratyti panaudotu aliejumi.

Neužterš aplinkos

Vakar Vilkaviškyje ir Kybartuose buvo pastatyti trys dideli konteineriai, kurie pradžiugins švara ir ekologija besirūpinančius žmones.

Ryškūs geltoni konteineriai skirti aliejaus atliekoms, kurias gali atnešti gyventojai. Tokių atliekų susidaro kiekvienuose namuose ne tik kepant ar gruzdinant maistą, bet ir valgant silkę, tuną, džiovintus pomidorus ir kitus produktus, kurie paprastai iki vartojimo laikomi aliejuje.

Žmonės tokias riebalų atliekas dažniausiai pila į plautuvę, šiukšlių, komposto dėžę ar klozetą, tačiau visi supranta, jog toks sprendimas nėra geras. Tik mažuma seną aliejų supila į kokį nors indą, tačiau jį su visu turiniu galiausiai vis tiek išmeta į komunalinių atliekų konteinerį, kurio turinys nukeliauja į sąvartyną.

Paskaičiuota, kad kiekvienas Europos Sąjungos gyventojas per metus vidutiniškai sugeneruoja apie kilogramą maistinio aliejaus atliekų, tad įsivaizduokime, kokie kiekiai šių riebių teršalų patenka į aplinką.

Reakcija – teigiama

Sulaukusi UAB „Biomotorai“ atstovų pasiūlymo teikti nemokamą seno aliejaus surinkimo ir išvežimo paslaugą, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija į ekologiško pobūdžio naujovę pažiūrėjo labai pozityviai.

Pirmadienį pažiūrėti, kaip statomi naujieji konteineriai, atvyko patys savivaldybės atstovai – meras Algirdas Neiberka, administracijos direktorius Vitas Gavėnas ir vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.

„Smagu, kad esame pasirinkti vieni iš pirmųjų Lietuvoje. Kol kas rajone nutarėme pastatyti tris tokius konteinerius, bet jeigu jie pasiteisins, tinklą galima ir plėsti. Nei gyventojams, nei Savivaldybei tai nieko nekainuos, o nauda – didelė. Tai – ekologiškas sprendimas, nes tokiu būdu mažiname komunalinių atliekų kiekį. Be to, riebalai, patenkantys į kanalizaciją, tikrai kenkia valymo įrenginių darbui, todėl jis turėtų pagerėti“, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas ekologas D. Bunikis, kuris pats namuose jau sukaupęs panaudoto aliejaus atliekų ir iškart jų atvežė į ką tik pastatytą naują talpyklą.

Rūpinasi savo gimtine

UAB „Biomotorai“ jau 17 metų Lietuvoje vysto savo veiklą ir surenka aliejaus atliekas iš kavinių, restoranų, kitų viešojo maitinimo įstaigų ir maisto gamybos įmonių. Šiai bendrovei panaudotą kepimo aliejų atiduoda ir Vilkaviškio rajono įmonės.

Tačiau tokia paslauga gyventojams – visiška naujovė, kuri kol kas taikoma tik keliuose Lietuvos miestuose. O Vilkaviškis pirmose gretose atsidūrė dėl to, kad šiame mieste yra gimusi ir užaugusi „Biomotorų“ administravimo vadovė Aušrinė Karanauskienė, buvusi Bindokaitė. Moteriai rūpi, jog vietoj to, kad terštų vamzdynus ir gamtą, žmonės jos gimtinėje turėtų ekologišką alternatyvą saugiai atsikratyti riebia atlieka.

„Norėjau į miestą, kuriame pati augau, įdėti kažkokį indėlį. Smagu, kad savivaldybė priėmė mūsų pasiūlymą, nes naujovėms diegti reikia turėti ir noro, ir laiko. Nors įmonės mūsų paslauga naudojasi daug metų, bet jau senokai galvojome ir apie gyventojus: juk patys kepame maistą, valgome silkę ir tuną, tai žinome, kad panaudotų riebalų susidaro ir namuose“, – šypsojosi A. Karanauskienė.

Taps ekologiškais degalais

Sprendimą tokiu būdu iš gyventojų surinkti aliejų lietuvių bendrovė „parsivežė“ iš austrų, kurie šioje srityje jau turi dešimties metų patirtį.

„Mes patys tokius konteinerius atsigabenome dar tik šių metų pradžioje ir jau pastatėme Molėtuose, Zarasuose ir Joniškyje. Pastarajame po keleto savaičių jau yra pirmieji rezultatai. Džiaugiamės, kad žmonės paslauga naudojasi. Įdomu, kad kai kurie gyventojai panaudotų riebalų yra sukaupę iš seniau, nes atnešė supiltus į stiklinę tarą. Bet kadangi mes prašome aliejų pilti į plastikinius indus, žmonės savo stiklainius tvarkingai sustatė dėžutėje prie konteinerio. Matome, kad gyventojai tikrai labai sąmoningi ir gavę galimybę ja naudojasi“, – kalbėjo A. Karanauskienė.

Bendrovės transportas į Vilkaviškį atvyksta kas dvi savaites, nes tokiu grafiku surenka panaudotą aliejų iš kavinių ir maisto tvarkytojų. Tad kiekvienąkart atvykęs vairuotojas patikrins ir naujus geltonuosius konteinerius.

Kad gyventojams būtų patogiau, įmonės atstovai žada pristatyti ir piltuvėlių, per kuriuos patogiau supilti riebų turinį į tarą.

Ką pilti, o ko – ne

Į specialiuosius konteinerius galite mesti naudotą, pasibaigusio galiojimo, skonio savybes pakeitusį, neįprastą kvapą ar išvaizdą turintį aliejų, taip pat aliejų nuo silkės, tuno, šprotų, konservuotų saulėje džiovintų pomidorų, paprikų ir kt. Galima pilti ir gyvūninius riebalus.

Prašoma į konteinerį nepilti majonezo, kitų padažų, kosmetinio aliejaus, sintetinės ir mineralinės alyvos.

Naudotą kepimo aliejų, atvėsintą iki kambario temperatūros, reikia supilti į tuščią butelį nuo to paties aliejaus, švarų pieno, acto ar kitą plastikinį indą. Jį pripildę sandariai uždarykite ir meskite į specialiąją talpyklą.

Konteinerius panaudotam aliejui Vilkaviškyje rasite Kęstučio g. 8 (įvažiavimas iš Maironio gatvės) ir Nepriklausomybės g. 84 (priešais „Norfos“ prekybos centrą), o Kybartuose – Darvino g. 19.

Surinktą aliejų įmonė išveš į Vilnių, kur yra pagrindinė UAB „Biomotorų“ gamybinė bazė. Ten iš riebalų išvalomi trupiniai, vanduo, ir žaliava išvežama biodyzelino gamintojams.

Lietuvos degalinėse kiekviename dyzelio litre įmaišyta ne mažiau kaip 7 proc. biodyzelino. Iki 2030 m. Europos Sąjungos mastu šį skaičių siekiama padidinti iki 14 proc. Atskiras naudoto kepimo aliejaus surinkimas ir apdorojimas yra alternatyva iškastiniam kurui ir turi tiesioginę įtaką biodyzelino įprastame dyzeline kiekio didėjimui.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content