Toma BIRŠTONĖ
Dauguma žmonių, pradėdami kurti savo naujus namus ir norėdami atrasti sau labiausiai priimtiną stilių, peržiūri begalę interjerų pavyzdžių socialinėse medijose, žurnaluose. Deja, dažnai žmonės nesusimąsto, kad tai, kas patinka, nebūtinai gali tikti jų aplinkoje. Būtent apie tai šis interviu su interjero dizainere Irma ŽILINSKAITE.
– Sakykite, kokios interjero tendencijos vyrauja šiais metais?
– Apskritai stengiuosi užsakovams per daug nepasakoti apie tendencijas ir nerekomenduoju prie jų prisirišti. Jos keičiasi kasmet. Bet ar kiekvienais metais perdažome namų sienas?
Džiugu, kad iš mados neišeina natūralios, žemiškos spalvos, padedančios nurimti ir į savo jaukią kasdienybę įtraukti gamtos akcentų. Pastebėjau, kad klientai vėl pradeda vertinti senovinius, antikvarinius baldus. Mano nuomone, žmogus namus turi įsirengti pagal tai, kas jam prie širdies.
– Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant būstą, kad vėliau jį įsirengiant kiltų kuo mažiau problemų?
– Paguosti negaliu, nes problemų dažniausiai kyla visuomet, bet jas išsprendžia gera komanda: statybininkai, santechnikai, elektrikai ir apdailos specialistai.
– Patarkite, koks turėtų būti pirmasis žingsnis kuriant interjerą?
– Daugumai atrodo, kad svarbiausia – sienų spalvos ar kitos detalės, bet didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas projektavimui. Klientams visuomet akcentuoju, jog šis etapas – pats svarbiausias. Būstą visuomet suprojektuoju iki milimetrų. Čia negali būti jokių paklaidų.
Labai svarbu yra funkcionalus sienų išplanavimas. Baldus bei spalvas galima bet kada pakeisti, bet sienų juk nepastumsi. Šie niuansai ir lemia, kaip patogiai gyvensite savo namuose.
– Įsirengiant būstą galima ir sutaupyti, bet kur taupyti nevertėtų?
– Taupyti nereikėtų tokioms detalėms, kurios namuose tarnaus ne vienus metus. Pavyzdžiui, santechnikai, elektros instaliacijai, virtuvės stalviršiams, grindims. Nekokybiškos statybinės medžiagos ar nekvalifikuoti meistrai, kurių darbas kainuoja pigiau, gali pridaryti daug nuostolių.
– Sakoma, jog šykštus moka du kartus…
– Dažniausiai. Mano praktikoje nemažai tokių istorijų. Viena iš paskutiniųjų buvo tokia: klientai pasisamdė pigesnį santechniką, jis atliko numatytus darbus, bet vėliau nuvažiavus į objektą radau verkiančią moterį ir už galvos susiėmusį vyrą. Kitas meistras taisė klaidas, o šeimai tai atsiėjo nemažai pinigų. Patariu žmonėms kalbėtis su darbininkais ir atidžiai išanalizuoti sąmatą.
– Patarkite, kaip sėkmingai įsirengti nedidelį būstą?
– Užsakovai mėgsta ateiti su nuotraukomis iš „Pinterest“ ar kitų programėlių ir prašo sukurti analogišką stilių mažame bute. Bet jie neįvertina to, jog kuriant viską pagal paveikslėlį, galbūt neatsidarys durys, langas, komodos stalčius ar kils kitų bėdų.
Patarčiau kreiptis į specialistą, kuris padėtų viską suprojektuoti. Aišku, ne visi gali sau tai leisti. Internete yra puikių programėlių, kurių pagalba taip pat galima suplanuoti erdves.
Turėjau klientų, kurie iš kartono darėsi maketus ir viską susiprojektavo patys.
Teko dirbti su vienu įdomiu projektu. Įrenginėjau vieno kambario butą, kurio dydis buvo apie 30 kvadratinių metrų. Po rekonstrukcijos butas turėjo atskirą miegamąjį, virtuvę ir svetainę. O paslaptis ta, kad ten, kur buvo virtuvė, įrengėme atskirą miegamojo zoną, o buvusioje svetainėje įrengėme virtuvę ir svetainę. Butas yra minimalus, bet jame yra viskas, ko reikia.
Man patinka tokie iššūkiai. Viską renku lyg dėlionės detales. Nieko nėra neįmanomo – reikia tik dirbti.
– Ko gali tikėtis klientas, paprašęs Jūsų konsultacijos?
– Susitikimo metu aptariami svarbiausi užsakovui rūpimi klausimai: nuo išplanavimo iki spalvų parinkimo. Užsakovo pageidavimu, konsultuoju ir prekybos vietose, padedu parinkti spalvinius derinius, apdailos medžiagas.
– Kurti gyvenamąją aplinką svetimiems, nepažįstamiems žmonėms – nelengva užduotis. Nežinote jų pomėgių, gyvenimo būdo. Kaip pavyksta atrasti bendrą sprendimą?
– Viskas prasideda nuo pokalbio. Pradžioje išklausau kliento lūkesčius. Apsilankiusi objekte matau, ar pavyks įgyvendinti jo norus, ar ne. Visuomet argumentuotai stengiuosi viską paaiškinti. Nesu kategoriška, gerbiu kliento nuomonę, galbūt dėl to visuomet randame kompromisą.
Buvę atvejų, kai ateina susipykę sutuoktiniai, kurie nesutaria dėl būsto įrengimo. Išklausau abi puses, o tuomet interjerą kuriu remdamasi abiejų nuomonėmis: viena detalė vieno, kita – kito. Galutiniu rezultatu dažniausiai būna patenkintos abi pusės.
– Kartais žmonės statybinių medžiagų, apdailos detalių vyksta pirkti į Lenkiją. Ar ten jos žymiai pigesnės?
– Nepasakyčiau. Maždaug prieš penkerius metus klientai dažnai vykdavo į Lenkiją ieškoti pigesnių prekių, bet pastaraisiais metais situacija pasikeitė. Kainos ir kokybės santykis nėra geras. Daug statybinių medžiagų bei interjero detalių Lietuvoje yra kokybiškos, o jų kaina prieinama.
– Kas yra Jūsų klientai?
– Prieš devynerius metus, kai tik atsidariau saloną, priėmiau visus užsakymus. Turėjau klientų iš Vilniaus, Kauno ir kitų miestų, bet dabar galiu sau leisti atsirinkti, su kuo noriu dirbti.
Šiuo metu pagrindiniai mano klientai – vietiniai žmonės. Man taip yra patogiau: objektai – vietoje, galiu į juos dažnai nuvažiuoti. Klientams taip pat patogu bet kada užsukti ir pasitarti.
– Kokie svarbiausi užsakovų poreikiai?
– Dažniausiai klientams svarbi bendra būsto estetika. Jie nori paprastų, jaukių, šiltų namų. Pas daugelį vyrauja modernus minimalizmas arba skandinaviškas stilius. O rinkdamiesi baldus žmonės ieško funkcionalumo.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.