Tapkime draugais!

Kaip kovoti su vasaros kaitra? Konsultuoja šeimos gydytoja

Paskelbė:

Paskelbta:


Vasaros kaitra yra natūralus reiškinys, tačiau kai ji tampa pernelyg intensyvi – gali kelti pavojų žmonių sveikatai ir gerovei. Svarbu yra sukurti savo kūnui tokį klimatą, kuris atitiktų jo poreikius. Tai padės išvengti tiek fizinių, tiek psichologinių problemų.

Plačiau apie karščio įtaką sveikatai pasakoja šeimos gydytoja Rasa.

Kodėl reikia bijoti didelio karščio?

Dėl kaitros gali kilti karščio smūgis. Tai rimčiausia karščio sukeliama sveikatos problema, kuri gali iššaukti net pažeidimą ar mirtį. Karščio smūgio simptomai: staigus aukštas karščiavimas, žmogus nustoja prakaituoti, atsiranda sumišimas, traukuliai ir netenkama sąmonės. Medikė teigia, kad karštomis dienomis taip pat kyla ir dehidratacijos tikimybė. „Karštas oras gali sukelti gausų prakaitavimą, o tai gali iššaukti dehidrataciją. Aišku, jei nevartojate pakankamai skysčių. Dehidratacijos simptomai: troškulys, sausa burna, galvos skausmas, svaigimas ir nuovargis“, – pasakoja medikė.

Dėl karšto oro gali kilti įvairios kvėpavimo problemos. Karštas ir drėgnas oras gali apsunkinti kvėpavimą, ypač žmonėms, kurie serga kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip astma. Galiausiai, karštas oras gali sukelti nudegimus, bėrimus ir niežulį.

Kaip atsigaivinti karštą dieną?

Svarbiausia taisyklė yra karštomis dienomis būti vėsiose patalpose. Rasa teigia, kad šiuo metu mobilūs kondicionieriai yra beveik visur, tad tikrai nebus sunku rasti patalpą, kurioje yra optimalus vėsos lygis. „Jei įmanoma, karščiausią dienos dalį praleiskite kondicionieriuje vėsinamose patalpose, pavyzdžiui, bibliotekose, prekybos centruose ar kino teatruose. O jeigu esate namuose ir neturite oro kondicionieriaus – tuomet būtinai vėdinkite patalpas. Anksti ryte ir vėlai vakare atidarykite langus ir duris, kad į patalpas patektų vėsus oras. Naudokite ventiliatorius, kad oras cirkuliuotų“, – pataria Rasa.

Reguliariai lyskite į vėsų dušą ar vonią. Taip pat galite apšlakstyti save vėsiu vandeniu arba uždėti ant kaktos ir riešų šaltus kompresus. „Visgi, nereikia persistengti. Labai šaltas dušas nėra geras pasirinkimas, kadangi gali kilti sąnarių skausmai“, – nurodo Rasa.

Gerkite daug vandens, net jei nejaučiate troškulio. Venkite saldžių gėrimų ir alkoholio, nes jie skatina dehidrataciją. Būtinai karštomis dienomis rinkitės lengvus patiekalus, kuriuose gausu vaisių ir daržovių. Venkite greito, riebalingo maisto, kuris gali jus apsunkinti. Galiausiai, dėvėkite laisvus, šviesios spalvos drabužius, kurie pagaminti iš natūralių kvėpuojančių audinių, tokių kaip medvilnė ar linas.

Rūpinkitės ne tik savimi, tačiau ir kitais

Rasa primena, kad labai karštomis dienomis daugiau dėmesio reikia skirti vaikams bei senyvo amžiaus asmenims, net gyvūnams. „Vyresnio amžiaus žmonės gali labiau jausti karščio poveikį. Reguliariai juos tikrinkite. Įsitikinkite, jog jie geria pakankamai skysčių ir yra vėsūs. Net trumpam laikui nepalikite vaikų ar augintinių automobiliuose, nes karštis automobilyje gali pakilti labai greitai ir kelti pavojų gyvybei“, – konkretizuoja medikė.

Karštomis dienomis venkite intensyvaus fizinio aktyvumo, ypač vidurdienį. Jei privalote dirbti lauke – darykite dažnas pertraukas vėsioje vietoje. Rekomenduokite ir kitiems susilaikyti nuo rimtų darbų, projektų.

„Karščio smūgis yra rimta medicininė būklė, kuri gali pasireikšti šiais simptomais: staigus karščiavimas, sausa oda, silpnumas, sumišimas, traukuliai ir sąmonės praradimas. Jei įtariate, kad jūs ar kas nors kitas patiria karščio smūgį – nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos“, – pasakoja Rasa.

Oro kondicionieriai – būtini

Jeigu šildymo sistemos daugeliui žmonių suprantamos kaip būtinos, tai oro kondicionieriai aptariami labai įvairiai. Faktas, kad klimatas šiltėja, tad reikia įsigyti įrangą, kuri leidžia namuose jaustis puikiai visus metus.

Renkantis oro kondicionierių savo namams ar butui – svarbu apsvarstyti kelis veiksnius: patalpų dydį, biudžetą ir asmeninius poreikius. Tiek mobilieji, tiek stacionarūs oro kondicionieriai turi savo privalumų ir trūkumų, todėl svarbu pasirinkti tinkamiausią jūsų situacijai.

Vis daugiau žmonių vietoje stacionarių sistemų renkasi mobilius oro kondicionierius. Jie suteikia daugiau laisvumo. Mobilūs oro kondicionieriai yra lengvai transportuojami ir gali būti naudojami bet kurioje patalpoje (turinčioje lango angą). Patogu tai, kad nereikia specialių įgūdžių ar įrankių norint juos sumontuoti. Tiesiog pastatykite kondicionierių prie lango, pritvirtinkite išmetimo žarną ir įjunkite į maitinimo lizdą. Galiausiai, mobilūs oro kondicionieriai paprastai yra pigesni nei stacionarūs modeliai. Tai atveria jų įsigijimo galimybes.

Renkantis įrangą geriausia yra tartis su specialistais, kurie pagal Jūsų poreikius padės rasti tinkamiausią kondicionierių.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content