Toma BIRŠTONĖ
Praėjusią savaitę Vilkaviškyje buvo surengta fotografijų ekspedicija „Kadras“. Iš sostinės atvykę profesionalai fiksavo, kaip dirba mūsų rajono skulptoriai, audėjos, folkloro ansambliai ir kiti liaudies kūrybos puoselėtojai.
Beveik du dešimtmečius Vilkaviškio kultūros centras vasarą organizuodavo plenerą „Sūduvių žemė: PA(si)likimai“. Iš pradžių juose dalyvaudavo vietiniai menininkai, į gimtinę atostogų grįžtantys meno sričių studentai, vėliau imta kviesti profesionalius dailininkus.
Šis laikotarpis kultūros darbuotojams atnešė daug gražių pažinčių, ilgalaikių draugysčių. Pernykščiame plenere dalyvavęs dailininkas, kinematografas Jurijus Grigorovičius liko sužavėtas mūsų rajonu, todėl pasiūlė Vilkaviškio kultūros centro kultūros projektų vadovei Ritai Marcelionytei tradicinį plenerą pakreipti šiek tiek kita linkme. Menininkas užsiminė apie tai, jog Vilkaviškyje būtų galima daryti fotografijų ekspediciją.
Pasiūlyta netradicinė idėja Vilkaviškio kultūros darbuotojams patiko. Gavę Lietuvos kultūros tarybos ir Vilkaviškio rajono savivaldybės finansinę paramą, organizatoriai pradėjo dėlioti mintis, kaip viskas vyks. Beliko sugalvoti, ką reikėtų įamžinti.
Į pirmąjį projektą buvo nutarta pakviesti skulptorių Raimondą Blažaitį, drožėją Zenoną Skinkį, instrumentalistą Albiną Selmistraitį, karpinių meistrę Liną Bakaitienę, žolininkę Jūratę Rutkauskienę ir audėjas Valę Babinskienę bei Eglę Grigaitienę. Įsiamžinti sutiko ir folkloro puoselėtojai – ansamblių „Šilojai“ ir „Gražupis“ nariai.
Į pagalbą J. Grigorovičius pasikvietė savo kolegas iš Vilniaus: Vladimirą Novikovą, Vaidotą Digimą, Ričardą Grigą ir Nojų Traubą. Pastarasis yra kilęs iš Kalifornijos, tačiau trejus metus savo gyvenimą jaunas vaikinas kuria Lietuvos sostinėje. Kalbėtis lietuviškai jaunuoliui vis dar nėra lengva, bet jis džiaugiasi tuo, kad bent supranta, ką šneka aplinkiniai. Įdomu tai, kad amerikietis turi lietuviškų šaknų – jo mama yra lietuvė.
Profesionalių fotografų komanda mūsų rajone svečiavosi savaitę. Pasiskirstę poromis jie važiuodavo pas mūsų krašto herojus – taip jie vadino fotografijų ekspedicijos dalyvius. Kol vieni fotografavo, kiti atrinkinėjo nuotraukas, tarėsi, kuriose užfiksuotose akimirkose labiausiai atsiskleidžia žmonių emocijos, jausmai, kūryba.
Vilniečiai galėjo pasidžiaugti unikalia patirtimi – pavaikščioti po išskirtinio jaukumo originalaus grožio Blažaičių sodybą Alvite, išgirsti, kaip liaudies dainos skamba prie Vištyčio vėjo malūno, susipažinti su žolininkystės tradicijomis ar bent trumpam pasimėgauti apiterapija (bičių terapija).
„Pastebėjau vieną įdomų dalyką. Visų mūsų fotografuojami herojai turi vieną bendrą bjaurią savybę – kuklumą. Šie žmonės – be galo talentingi. Reikia jų darbus vertinti dabar, o ne tada, kai jų nebus. Visgi labai liūdna, kad nėra jaunimo, kuris domėtųsi amatais, puoselėtų folklorinę muziką ar užsiimtų kitomis panašiomis veiklomis“,– teigė „Kadro“ dalyvis Vaidotas Digimas.
Ar šios kūrybinės dirbtuvės pasiteisino, visuomenė galės nuspręsti rugpjūčio mėnesį. Tuomet Vilkaviškio kultūros centre bus rengiama fotografijos darbų paroda. Atvyks visi fotografijų ekspedicijos dalyviai, bus galima su jais pabendrauti. Paroda veiks visą mėnesį, vėliau ji iškeliaus į Vilnių.
„Emocijos smagios. Kai atsisveikindavome, žmonių apkabinimai, akys ir šypsenos būdavo išraiškingos. Daugelis amatininkų sakė negalvoję, jog bus taip smagu“, – įspūdžiais dalijosi fotografijų ekspedicijos kuratorė R. Marcelionytė.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.