Eglė MIČIULIENĖ
Kelių ir gatvių problemos – amžinos. Daugiausiai gyventojų skambučių dėl jų redakcija sulaukia rudenį, kai liūtys iš nudrengtų žvyrkelių padaro klampią košę, arba pavasariais, kai po staigių temperatūros svyravimų sutrūkinėja asfaltas ir atsiranda didžiulės išdaužos. Bet žmonės dėl kelių kreipiasi ir vasarą.
Nei morkos, nei pomidoro
Neseniai į „Santaką“ užsuko Gurbšilio kaime (Pilviškių sen.) gyvenantis vyras. Pro jo namus per Stirniškių mišką veda kelias Nr. 5110 (Vilkaviškis–Gižai). Atkarpa – neasfaltuota, tad sausu metu sodybos paskęsta dulkėse.
„Prie pat kelio esame 5 gyventojai. Kreipėmės į Savivaldybę, prašėme, kad kažką darytų: ar pastatytų greitį ribojantį ženklą, ar asfaltuotų, ar laistytų druskos tirpalu. Kai juo palaisto kelią, mėnesį laiko nedulksta. Matome, dabar Vilkaviškyje naujos perėjos labai „aktualu“, milijonai joms skiriami. O žvyrkeliams asfaltuoti pinigų nėra“, – piktinosi vyras.
Anot pašnekovo, ankstesniais laikais tokio automobilių srauto per mišką nebuvo, bet eismas suintensyvėjo apmokestinus kelius.
„Anksčiau bent sekmadienį pailsėdavome, o dabar rusų vilkikai ir savaitgaliais pralekia 70–90 km greičiu. Be abejo, ir miškovežiai važiuoja. O mes visi sprengsime, kosėjame, nei morkos, nei pomidoro neužsiauginsi, nei skalbinius pasidžiausi. Šiemet tokie karščiai – iš viso kvėpuoti nėra kuo, o dar prasidės grūdų kūlimas, pasipils žemės ūkio technika. Neturime pajamų pakeisti gyvenamąją vietą, tai ką mums daryti?“ – širdo žmogus.
Nėra supratimo – nepadės net ir kelio ženklai
Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas Vitas Didžbalis sakė, jog situacija žinoma kuo puikiausiai.
„Su Savivaldybės administracijos direktoriumi Vitu Gavėnu ir AB „Kelių priežiūra“ Vilkaviškio kelių tarnybos vyr. inžiniere Indre Brazaitiene patys buvome nuvykę į vietą – tik tada važiavome dėl to, kad žmonės skundėsi užsikišusia pralaida. Iš tiesų matėme, kaip atlekia automobilis, bet vairuotojas nuo kalnelio pamato, kad kažkas stovi, tada pristabdo ir pro mus pravažiuoja lėtai. Deja, tokiems, kurie neturi supratimo, jokie ženklai nepagelbės, nebent policija nuolat statytų mobilųjį greičio matuoklį. Greitį ribojančių kalnelių ant žvyrkelio neįrengsi. Ko gero, vienintelė protinga išeitis būtų įrengti asfalto dangą. Rajono žvyrkelių reitingavimo eilė neseniai svarstyta Taryboje, dabar reikia laukti „Via Lietuva“ sprendimo“, – sakė V. Didžbalis.
Tokios pat nuomonės buvo ir administracijos direktorius V. Gavėnas. Tačiau, jo manymu, pirmiausia patys gyventojai turėtų susitarti, ko nori. Mat vienas prašo kelią laistyti, o kitas prieštarauja, kad kelio atkarpoje prie jo namų būtų naudojamos rišamosios priemonės dulkėms mažinti, nes jos yra kenksmingos.
Sprendimai – tik laikini
Vyr. inžinierės I. Brazaitienės teigimu, vienas iš Gurbšilio gyventojų žvyrkelį, kad šis mažiau dulkėtų, pats laisto vandeniu.
„Taip žmogus gadina kelio sankasą, nes tose priliejamose vietose išsimuša duobės. Siūliau gyventojui apsisodinti teritoriją pušimis ar tujomis – jos bent kiek sustabdytų dulkes, kol kelias bus išasfaltuotas. O mūsų kelių tarnyba pati savo nuožiūra bet kokiu atveju negali nei statyti ženklų, nei naudoti specialių laistymo medžiagų dulkėtumui mažinti. Gyventojams reikia kreiptis į AB „Via Lietuva“, o ši turi priimti sprendimą – tada galėsime padėti“, – kalbėjo I. Brazaitienė.
Nuo transporto keliamų dulkių kenčiančių gyventojų klausimas neseniai buvo svarstytas Vilkaviškio rajono savivaldybės eismo saugumo komisijoje. Joje priimtas sprendimas Gurbšilio kaimo gyventojų prašymą persiųsti nagrinėti nuosavybės teise kelią valdančiai AB „Via Lietuva“. Prašymas bendrovei išsiųstas praėjusios savaitės pabaigoje.
Anot vyr. inžinierės, žvyrkelių problema skaudi visoje Lietuvoje, ir kol jie nebus išasfaltuoti, tol visi kiti sprendimo būdai bus tik laikini, nereikšmingi, ir gyventojai bus nepatenkinti.
„Pavyzdžiui, Pajevonio seniūnijoje esanti Šakių gyvenvietė vasarą ypač kenčia nuo dulkių. Ten transporto srautai ir greičiai – tikrai dideli, tad asfalto danga ten gyvenantiems žmonėms būtų tikras išganymas”, – kalbėjo I. Brazaitienė.
Duobutė prie duobutės
Redakcija sulaukė skambučio ir dėl duobėtos asfalto atkarpos.
„Santakos“ skaitytoja piktinosi, kad kelyje Nr. 5106 (Vilkaviškis– Bartninkai–Aistiškiai), neprivažiavus Lakštučių kaimo, – vienos išdaužos.
„Nedaug ten to kelio, koks šimto metrų ruožas, bet kažkas baisaus! Duobutė prie duobutės. Vis laukiame, kada tą vietą taisys, bet niekaip nesulaukiame. Ar kas nors bus ten daroma?“ – klausė moteris.
Tačiau ir ši problema – jokia staigmena kelius prižiūrinčioms tarnyboms.
Vyr. inžinierė I. Brazaitienė paaiškino, kad toje vietoje kadaise buvo klota eksperimentinė kelio danga, ir prabėgus kuriam laikui ji suiro. AB „Via Lietuva“ dėl darbų yra sudariusi sutartį su UAB „Parama“, todėl duobėtojo ruožo remontas perduotas būtent šiai bendrovei.
„Kelias tikrai bus taisomas, tik kada pradės vykdyti remonto darbus – negaliu pasakyti. Tame ruože turėtų ir duobes užlyginti, ir įrengti paviršiaus apdaro sluoksnį. Tuo pat metu turėtų sutvarkyti ir duobėtą kelio Nr. 200 (Kalvarija–Gražiškiai–Vištytis) atkarpą nuo Aistiškių k. iki Bartninkų k. sankryžų“, – paaiškino I. Brazaitienė.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.