Andrius GRYGELAITIS
Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos posėdžių salėje diskutuota apie galimas pirmojo rajone kolumbariumo statybas. Planuojama, kad šis objektas turėtų iškilti naujosiose Vilkaviškio kapinėse, esančiose Pagramdų kaimo teritorijoje.
Ne pirmą kartą Vilkaviškyje
Vis daugiau žmonių renkasi šiuolaikiškus būdus pagerbti ir įamžinti savo artimųjų atminimą. Kasmet vis labiau auga ir susidomėjimas ekologiškesniais laidojimo būdais, kurie sumažina poveikį aplinkai bei skatina tvarumą. Vienas iš tokių būdų – palaikų kremavimas ir laidojimas kolumbariumuose.
Nors kolumbariumai jau statomi kone visoje Lietuvoje, Vilkaviškio rajone iki šiol dar nėra nė vieno tokio objekto. Dėl šios priežasties Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija inicijavo kolumbariumo projektų parengimo konkursą, kurį laimėjo žinoma Kauno įmonė „2mm architektai“. Jos vadovas Mindaugas Puodžiukynas parengė ir vilkaviškiečiams pristatė 3 kolumbariumų variantus.
Įdomu tai, kad pats M. Puodžiukynas Vilkaviškio krašte darbuojasi jau ne pirmą sykį. Jam teko čia projektuoti ne vieną individualų bei komercinės paskirties statinį.
Atsakingai parinkta vieta
Ruošdamas galimų kolumbariumų vizualizacijas architektas atsižvelgė į naujųjų Vilkaviškio kapinių teritorijos ypatumus. Planuojama, kad objektas turėtų atsirasti prie kapinių įėjimo, kur šiuo metu stovi koplytstulpis, auga eglės. Beje, jų kirsti statant kolumbariumą nereikėtų.
„Vietą rinkomės labai atsakingai. Čia yra nutiesti takai, pritaikyta dalis infrastruktūros. Jei išties čia būtų statomas kolumbariumas, jis neužimtų įprastam laidojimui skirtų vietų“, – kalbėjo M. Puodžiukynas.
Visi jo pristatyti objektai – apvalios formos. Planuojama, kad juose būtų įrengta mažiausiai 350 nišų. Į kiekvieną iš jų būtų galima įdėti bent po 4 urnas.
Žmonės jau kreipiasi
Susirinkusiems vilkaviškiečiams architektas pristatė kolumbariumą su stogu, taip pat maždaug 1,5–1,8 m į žemę įkastą kolumbariumą bei iš atskirų modulių statomą objektą. Pastarasis statinys, anot M. Puodžiukyno, būtų praktiškiausias, kadangi jį nesunkiai būtų galima plėsti pagal poreikį.
Kaip rašoma šio kolumbariumo pristatyme, jis būtų formuojamas iš nerūdijančio plieno plokščių ir akmeninių urnoms skirtų dėžių, kurios kaip atskiri elementai sukurtų skaidrumo efektą. Kolumbariumo struktūra būtų lengva ir santūri.
Būtent šis variantas labiausiai ir imponavo Vilkaviškio rajono savivaldybės merui Algirdui Neiberkai, kuris projektuotojo paprašė pateikti detalesnius skaičiavimus, kiek toks objektas galėtų kainuoti. M. Puodžiukynas kol kas negalėjo atsakyti, kokia galėtų būti statybų kaina. Anot jo, tai priklauso nuo daugybės faktorių – pasirenkamų medžiagų, objekto dydžio ir pan. Tiesa, jis prasitarė, kad įmanoma kolumbariumą įrengti už maždaug 300 tūkst. eurų. Architekto teigimu, pigiausia būtų korpusą statyti iš betono, o nišų dureles – iš marmuro arba granito.
„Mūsų rajone privalo būti kolumbariumas. Žmonės jau dabar kartais kreipiasi ir klausia, kada Vilkaviškyje atsiras toks objektas. Kol kas nežinome, už kokius pinigus jis turėtų būti pastatytas, tačiau mes prioritetus teikiame verslui. Jei statytume už Savivaldybės biudžeto lėšas, negalėtume apmokestinti nišų, o verslo pasaulio atstovai galėtų imti tam tikrą mokestį ir taip užsidirbti. Bet kokiu atveju, norime, kad pastatytas kolumbariumas būtų praktiškas, ilgaamžis, o jo kaina neprasilenktų su realybe“, – kalbėjo meras A. Neiberka.
Blogėja kapinių priežiūra
Tris vizualizacijas pristatęs M. Puodžiukynas teigė, kad kolumbariumai turi daugybę privalumų, dėl kurių vis daugiau žmonių renkasi šį laidojimo būdą. Visų pirma, jie taupo vietą kapinėse, kurios tampa vis labiau perpildytos. Be to, kolumbariumų priežiūra reikalauja mažiau laiko bei pastangų, palyginti su tradicinėmis kapavietėmis, o tai ypač aktualu ir patogu toli nuo savo artimųjų kapų gyvenantiems žmonėms.
Pastarąjį argumentą plačiau pakomentavo ir UAB „Vilkaviškio komunalinis ūkis“ vadovas Valentinas Gražulis. Jo teigimu, visose rajono kapinėse drastiškai blogėja kapaviečių priežiūra. Neretai žmonės palaidoja savo artimuosius ir netrukus jų kapus apleidžia. V. Gražulio nuomone, kolumbariumas padėtų bent iš dalies išspręsti šią problemą.
„Toks laidojimo būdas netgi yra ekonomiškai naudingesnis. Neretai paminklas, kapavietės borteliai bei kiti elementai kainuoja tūkstančius eurų. O jei dar norima visą kapavietės plotą uždengti, tarkime, granitine plokšte, sumos išvis nesuvokiamai išauga. Vienos kolumbariumo nišos kaina gali siekti tūkstantį eurų ar kiek daugiau, tačiau tai vis tiek būtų gerokai pigiau nei tradicinės kapavietės sutvarkymas ir priežiūra“, – svarstė M. Puodžiukynas.
Anot jo, kolumbariumas suteikia galimybę estetiškai ir tvarkingai įamžinti mirusiųjų atminimą, užtikrinant, kad kapavietė atrodys gerai ir išliks tvarkinga ilgą laiką.
Kaip sakė Vilkaviškio miesto seniūnas Remigijus Kurauskas, kol kas maždaug 80 proc. mirusiųjų laidojami į senąsias šeimos kapavietes, tačiau, anot jo, šios tendencijos neabejotinai keisis, ypač jei žmonės turės alternatyvą. Šiuo metu jau maždaug 50 proc. mirusiųjų kremuojami. Tiesa, urnos vis dar dažniau užkasamos žemėje.
Kasmet vien Vilkaviškio miesto seniūnija išduoda apie 200 leidimų laidoti žmones. Šiemet tokių dokumentų jau išduota apie 100. Akivaizdu, kad kolumbariumas rajone būtų išties paklausus ir jo nišos netruktų užsipildyti. Belieka tikėtis, kad ilgai laukti šio objekto nereikės.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.