Savarankiškai namuose atliekami testai dažnam atrodo naujiena, tačiau vaistinėse juos galima rasti jau ne vienus metus. Be tokių greitųjų testų, kaip koronaviruso, gripo, nėštumo, H. Pylori ar slapto kraujavimo, vaistinėse galima rasti ir narkotinių medžiagų, vaisingumo, uždegiminių organizmo rodiklių, skydliaukės bei kepenų rodiklių, lytiškai plintančių infekcijų greituosius testus.
Sifilis ir ŽIV
Maždaug 40 mln. pasaulio žmonių yra užsikrėtę ŽIV – imuninę sistemą silpninančiu virusu, dėl kurio žmogus tampa labiau pažeidžiamas, imlesnis įvairioms infekcijoms. Nekontroliuojamas ŽIV gali komplikuotis į AIDS (įgytą imunodeficito sindromą), kai organizmas nebepajėgia kovoti su infekcijomis, kurios sveikam žmogui nesukeltų problemų.
Namų sąlygomis atliekamas ŽIV testas rezultatą parodo nuo galimo užsikrėtimo praėjus 3–4 savaitėms – tereikia kapiliarinio kraujo (iš piršto) mėginio. Kadangi tai greitasis testas, atsakymas žinomas jau po minutės ar kelių. Jei rezultatas neigiamas, bet manote, kad per pastaruosius 3 mėnesius turėjote sąlytį su ŽIV, rekomenduojama testą pakartoti praėjus 3 mėnesiams po galimo sąlyčio.
Sifilio atvejų Europos šalyse yra daugiau nei 35 tūkst., dažniausiai juo užsikrečia vyrai. Ši liga yra išgydoma, tačiau negydomas sifilis gali baigtis mirtimi. Sifilio savikontrolės testą reikėtų atlikti po nesaugių lytinių santykių, ypač jei ant kūno, dažniausiai ant lytinių organų, atsirado opų, bėrimų. Sulaukus teigiamo testo rezultato būtina kreiptis į gydytojus, kad būtų skirtas reikalingas gydymas.
Kepenų funkcijai
Jei pacientas skundžiasi kepenų funkcijos suprastėjimą signalizuojančiais simptomais, tokiais, kaip pageltusi oda, didelis nuovargis, apetito stoka, tamsus šlapimas, pilvo pūtimas, – vertėtų atlikti specialų kepenų funkcijai nustatyti skirtą greitąjį testą. Šį testą galima atlikti bet kuriuo paros metu, paprasčiausiai paimant kraujo mėginį iš piršto. Rezultatai gaunami jau po 10 minučių.
Narkotikų testai
Tokie testai dažniausiai yra jautrūs amfetaminui, barbitūratams, benzodiazepinams, kokainui, opiatams, marihuanai. Šiuo metu galima rinktis 6, 10 ar 14 narkotinių medžiagų nustatymo testus. Testas atliekamas iš šlapimo mėginio. Labai svarbu tinkamai įvertinti testo atsakymus, nes jie rodomi kitaip nei daugumos testų: ties kontroline zona išryškėjus vienai spalvotai juostelei, narkotikų testo rezultatas teigiamas, dviem – neigiamas.
Skydliaukės aktyvumas
Skydliaukės gaminami hormonai daro didelę įtaką daugybės kitų organų veiklai, tačiau šio organo ligos dažnai pastebimos joms jau pažengus. Kai skydliaukės veikla susilpnėja, pradeda varginti mieguistumas, nuovargis, didėja svoris, lūžinėja plaukai, nagai, sausėja oda, net gresia susirgti depresija. Kai skydliaukė suaktyvėja, simptomai priešingi: greitėja žmogaus organizmo medžiagų apykaita, mažėja svoris, padidėja kraujospūdis, prakaitavimas, nervingumas, jaučiamas karštis ir atsiranda skydliaukės mazgai, vadinami struma.
Susilpnėjusią skydliaukės funkciją diagnozuoti padės specialūs testai, kurių tikslas – nustatyti stimuliuojančio hormono TTH kiekį. Jei jis yra padidėjęs, vadinasi, skydliaukė veikia silpniau, nei turėtų.
Vaisingumo testas
Labai svarbu kuo anksčiau aptikti vyrų nevaisingumo priežastis. Savarankiškas vyrų vaisingumo testas spermatozoiduose aptinka SP-10 baltymą ir yra skirtas kokybiniam spermatozoidų koncentracijos įvertinimui sėkloje. Savarankiško tyrimo metu naudojamas sėklos mėginys. Testo rezultatą reikėtų vertinti po 5 minučių. Tarptautiniu mastu pripažįstamas minimalus vaisingumo rodiklis yra daugiau kaip 15 mln/ml.
Infekcijų nustatymo testai
Ko gero, ne kartą teko girdėti apie CRB (C-reaktyvaus baltymo) kiekio nustatymo tyrimus, dažniausiai atliekamus sveikatos priežiūros įstaigose. Pasitikrinti CRB kiekį galima ir namuose iš kapiliarinio kraujo mėginio. Didelis C-reaktyvaus baltymo kiekis reiškia, kad organizme vystosi infekcija bei uždegimas.
Šis testas rekomenduojamas tiems, kurie įtaria infekciją, jaučia jai būdingus simptomus: karščiuoja, kosėja, skundžiasi bendru nuovargiu ir silpnumu. Siekdami išvengti dažno pacientų lankymosi poliklinikose gydytojai neretai rekomenduoja įsigyti testus savikontrolei. Jie gali padėti įvertinti gydymo efektyvumą, sekti organizmą po operacijų, persirgus užkrečiamosiomis ligomis ir pan.
Glitimo netoleravimas
Alergija glitimui ar jo netoleravimu skundžiasi apie 5 proc. visos populiacijos. Glitimo netoleravimo ar panašūs simptomai (pilvo pūtimas, viduriavimas, svorio pokyčiai, dujų kaupimasis, stiprus nuovargis ir pan.) gali varginti ir dėl kitų priežasčių, todėl galima atlikti testą ir išsiaiškinti, ar reikėtų vengti miltinių patiekalų ir produktų. Kadangi klinikose atliekamas glitimo netoleravimo tyrimas gali būti nedraugiškas piniginei, vaistinėse galima įsigyti savarankiškai iš kapiliarinio kraujo atliekamą testą. Pastarasis bet kuriuo paros metu vos per 15 minučių parodys, ar buvo aptikti glitimo netoleravimą patvirtinantys -TG IgA antikūnai. Svarbu paminėti, kad šio testo tikslumas yra net 97 proc.
Tiesa, savarankiški tyrimai neprilygsta laboratorijose atliekamiems, tačiau testų tikslumas kai kuriais atvejais gali siekti net 99 proc. Savarankiškai išsityrus galima kreiptis tiesiai į specialistus, tikslingai konsultuotis.
Pagal pranešimus spaudai
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.