Eglė MIČIULIENĖ
Ramią savaitgalio popietę netikėtai į Lietuvą atūžusi galinga audra šėlo ir pirmadienį.
Dirbo ne viena tarnyba
Siautėjant stipriam vėjui ir lyjant gausiam lietui nuo sekmadienio vakaro iki pirmadienio pietų ugniagesiai visoje šalyje maždaug 550 kartų vyko šalinti nuvirtusių medžių. Daugiausia pranešimų gauta iš Alytaus, Marijampolės, Kauno, Klaipėdos, Tauragės ir Vilniaus apskričių.
Tačiau medžių nuvirto keliskart daugiau, nes ugniagesiai važiavo pjaustyti ir šalinti tik tų, kurie virto ant gatvių, kėlė pavojų pastatams ir pan. Kitose vietose su audros padariniais tvarkėsi komunalinės tarnybos, seniūnijos, miškininkai, patys gyventojai. Be to, per vieną iškvietimą kartais pašalinamas ne vienas, o keli ar net kelios dešimtys nuverstų medžių.
Vilkaviškio rajone iki pirmadienio ryto šalinti vėtros nulaužtų, išvirtusių ir kelius užtvėrusių medžių ugniagesiai važiavo į Virbalį, Pajevonį, Žirgėnų (Vištyčio sen.), Suvalkų (Šeimenos sen.), Karklinių (Keturvalakių sen.) kaimus. Paežerių kaime (Šeimenos sen.) vienu metu pašalinti 2, Rūdos k. (Gižų sen.) – net 5 medžiai. Dar keliose vietose medžiai užkrito ant laidų ir juos nutraukė.
Vėtra pridarė ir daugiau žalos: sudraskė šiltnamius, vietomis atlupo stogų skardas, vartė lengvesnius lauko baldus, batutus ir kitus daiktus. Pirmadienio rytą visame rajone mėtėsi nudraskytos šakos, šalia gatvių gulėjo išvartyti kelio ženklai, kuriuos kelininkai buvo sustatę paženklinti vykstančius remonto darbus.
Vis dėlto tokių didelių nuostolių kaip kitur Vilkaviškio rajone specialiosios tarnybos iki pirmadienio pietų neužfiksavo. Gretimose Marijampolės, Kazlų Rūdos, Šakių rajono savivaldybėse medžiai užgriuvo ne vieną automobilį – ne tik aikštelėse, bet ir žmonėms bevažiuojant keliu. Marijampolėje vėjas nuplėšė balkono rėmą, jo stiklai pažiro į lauką – laimei, niekas nebuvo sužalotas. Vis dėlto skaudžiausia nelaimė įvyko Grigiškėse: pirmadienio rytą virsdamas medis mirtinai sužalojo moterį, lauke vedžiojusią šunį. Medikams jos atgaivinti nepavyko.
Nutraukė laidus
Kaip paprastai būna per tokias stichijas, audra dalį būstų paliko be elektros.
Į „Santakos“ redakciją skambinę rajono gyventojai guodėsi, kad sekmadienį buvo gavę pranešimus į telefonus, jog dingęs elektros tiekimas bus atnaujintas po poros valandų, tačiau net ir artėjant pirmadienio pietums žmonės elektros prietaisais vis dar negalėjo naudotis.
Energijos skirstymo operatorius ESO pirmadienio rytą skelbė, kad dėl vėtros elektros neturėjo daugiau nei 160 tūkst. vartotojų.
„Dalyje Lietuvos dėl stipraus vėjo padaugėjo elektros energijos tiekimo sutrikimų, apgailestaujame dėl susidariusios situacijos, sutrikimai yra tvarkomi. Dedame visas pastangas, kad elektros energijos tiekimas būtų atstatytas“, – gyventojus informavo ESO.
Didžiąją daugumą sutrikimų sukėlė virsdami ir elektros laidus nutraukdami medžiai.
Dėl tos pačios priežasties – ESO elektros tinklo avarijų – dalyje Vilkaviškio rajono gyvenviečių sutriko geriamojo vandens tiekimas. „Kadangi ESO turi labai daug elektros tinklo avarijų, kurias stengiasi pašalinti kuo greičiau, tikslaus laiko, kada bus atnaujintas elektros tiekimas, pasakyti negali. Prašome gyventojus būti supratingus ir atsiprašome už laikinus nepatogumus“, – skelbė UAB „Vilkaviškio vandenys“ administracija.
Gyventojai turėjo priekaištų
Įprastai artinantis pavojingiems orų reiškiniams gyventojai gauna perspėjimo pranešimus į mobiliuosius telefonus. Juos po Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prašymo išsiunčia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kuris atsakingas už perspėjimo sistemą.
Vis dėlto dvi pastarąsias dienas didelėje dalyje Lietuvos siautusi audra, pridariusi daugybę nuostolių, buvo išimtis – tokie pranešimai į telefonus gyventojams siųsti nebuvo – dėl to pasipylė žmonių priekaištai.
PAGD komunikacijos specialistai teigė, jog hidrometeorologai sekmadienį esą jiems pateikė tik informaciją apie galimą lietų ir vėją, o katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodikliai nebuvo prognozuojami – todėl perspėjimo pranešimai nebuvo siunčiami.
Tuo tarpu hidrometeorologai tvirtina duomenis PAGD siuntę dar sekmadienį ryte, tad kodėl nesuveikė Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (GPIS), o departamentas neišsiuntė atitinkamų pranešimų – kol kas neaišku.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.