Kavinukės „Kiškio kupolas“ prieigose įvyko vilkaviškiečio verslininko Aurimo Dulskio knygos „iKomercija“ pristatymas. Ji labiausiai turėtų patikti tiems, kurie nori pradėti savo verslą ir įgyti žinių apie prekybą internete.
Pelną paaukos
„Aš būčiau labai džiaugęsis, jeigu kažkas prieš dešimt metų man būtų padavęs tokią knygą. Lietuvoje literatūros specifinėmis temomis yra labai mažai, beveik išvis nėra“, – knygos pristatyme kalbėjo A. Dulskis.
Renginyje buvo galima įsigyti popierinę „iKomercija“ knygos versiją. Už tiražą gautus pinigus A. Dulskis sakė skirsiąs Rimanto Kaukėno paramos fondui. Leidinio kainos pristatymo metu autorius neįvardino – kiek mokėti, renginio dalyviai sprendė patys. Nedalyvavusieji renginyje ją gali nusipirkti interneto svetainėje ikomercija.lt . Pelnas už įsigytą popierinę knygą bus skirtas R. Kaukėno fondui. PDF versija yra nemokama.
Savo knygą vilkaviškietis pristatė atsakinėdamas į klausimus. Diskusijoje jis atskleidė, kad rašyti apie internetinę prekybą planavo kelerius metus, tačiau vis pritrūkdavo laiko, kurį surydavo turimi verslai. Todėl planus vis tekdavo atidėti. Trumpam pamiršti darbus verslininkui padėjo kelionės lėktuvu. Pusę knygos A. Dulskis parašė skrydžių į Tenerifę metu.
„Aš taip suskaičiavau, kad knygą rašiau apie 20 valandų. Čia būtų gryno rašymo laikas, neįskaitant teksto kūrimo mintyse ir nuolatinių apmąstymų. Skrydžiuose sugaišau gal 10 valandų. Taigi pusę laiko rašiau lėktuve“, – pasakojo autorius.
Pasak A. Dulskio, „iKomercija“ skirta tiems, kurie domisi internetu, nori įkurti verslą arba jau užsiima internetine prekyba. Knygoje vilkaviškietis dalijasi 18 metų patirtimi elektroninėje komercijoje, o ši kelionė prasidėjo dar 2006-aisiais.
Visko išmoko pats
Savo pirmąjį verslą A. Dulskis pradėjo dar būdamas mokykloje – internetinę parduotuvę „Vulcan.lt“ įkūrė, kai jam buvo 17 metų. Tiesa, valdyti verslą jis turėjo išmokti pats, nes tuo metu internetinė prekyba Lietuvoje dar nebuvo įsitvirtinusi. Žinių Aurimas įgijo daug skaitydamas ir viską išbandydamas savo kailiu. Iš pradžių, tik pradėjęs verslą, jis darbuotojų nesamdė, visus darbus parduotuvėje atliko pats.
„Kai aptarnaudavau klientus, jie dažnai manydavo, kad paskambino į labai rimtą įmonę, turinčią daug darbuotojų, Tačiau visada atsiliepdavau aš pats. Buvau viskas viename – prekes ir pakavau, ir užsakinėjau“, – sakė verslininkas.
A. Dulskis atskleidė, kas jam padėjo sukurti rimtą „Vulcan.lt“ parduotuvės įvaizdį. „Buvo gražus telefono numeris, autoatsakiklis, kuris sudarė įspūdį, kad klientas paskambino į rimtą bendrovę. Mūsų puslapyje puikavosi įvairių vilkikų su logotipais nuotraukos. Tai rodė, kad mes vežiojame prekes“, – pasakojo knygos autorius.
Diplomą iškeistų į pinigus
Nors baigė universitetą, A. Dulskis mano, kad verslininko asmeninės savybės yra svarbesnės už bet kokį išsilavinimą. Jei žmogus atkaklus ir smalsus, gali nesunkiai visko išmokti pats. „Aš manau, kad per metus galėčiau persikvalifikuoti į bet kokią specialybę. Gal nebūčiau toje srityje pats geriausias, bet vidutinį lygį aš tikrai pasiekčiau“, – teigė knygos autorius.
Vis dėlto mesti universiteto studentams verslininkas nerekomenduotų, tačiau mano, kad mokslas aukštojoje mokykloje jam davė mažiau naudos nei paties įgyta patirtis. „Jeigu kas grąžintų išlaidas už mokslą, dabar tikriausiai diplomą iškeisčiau į pinigus“, – atviravo A. Dulskis.
Įmanoma uždirbti milijonus
Renginio diskusijoje vilkaviškietis atskleidė ir keletą verslo paslapčių. Taip pat užsiminė apie elektroninės prekybos ateitį. Pasak A. Dulskio, smulkiesiems verslams išlikti elektroninėje prekyboje bus vis sudėtingiau.
„Visi didieji žaidėjai, tokie kaip „Temu“ ir „Aliexpress“, ateityje dar labiau dominuos. Smulkių internetinių parduotuvių laukia mažųjų prekybos tinklų ateitis. Tai reiškia, kad kažkokį pirkėjų skaičių jos susirinks, bet jis bus labai mažas“, – įžvalgomis dalijosi verslininkas.
Norintiesiems prekiauti internete vilkaviškietis pataria pirmiausia nuspręsti, kiek į verslą investuojamų pinigų jie yra pasiryžę prarasti. Tai padės įvertinti, ar verslą geriau kurti Lietuvoje, ar užsienyje. „Jeigu norite investuoti apie 1 000 eurų, verslą geriau kurkite tik Lietuvoje, o jeigu mąstote apie užsienį, jūsų biudžetas turi būti mažiausiai 10 000 eurų. Pagrindinis faktorius – reklamos kainos, kurios užsienyje didesnės dešimtimis kartų, o be reklamos nėra ir pardavimų. Kai kalbu apie galimą pinigų praradimą, remiuosi statistika, nes nesėkmės tikimybė didesnė nei 90 proc., ir tai yra karti tiesa“, – pasakojo jis.
Žinoma, yra būdų, kurie verslui gali padėti sumažinti riziką prarasti pinigus. A. Dulskis patarė pirmiausia visais įkurtos elektroninės parduotuvės darbais rūpintis pačiam savininkui, kaip jis pats kadaise darė dar būdamas moksleivis. Taip galima sutaupyti pinigų ir įgyti vertingos patirties. Taip pat galima pamėginti siūlyti prekes, kurių parduotuvė dar nėra įgijusi.
„Galite į elektroninės parduotuvės puslapį įkelti prekes, kurių dar neturite, ir pažiūrėti, ar yra paklausa. Jeigu pirks, paskambinkite pirkėjui ir atsiprašykite, kad prekė vėluos. Pasiūlykite arba palaukti, arba grąžinti pinigus. Tikėtina, kad klientas palauks“, – patarė A. Dulskis.
Verslininkas įsitikinęs, kad prekiaujant internetu uždirbti milijonus įmanoma, tačiau šis kelias nelengvas, nes konkurencija išties didelė ir ji tik didės dėl nykstančių sienų bei lengvėjančių techninių procesų. Pasak A. Dulskio, tikimybė, kad pasiseks, remiantis statistika, yra labai maža. Tuoj pat uždirbti daug pinigų tikriausiai nepavyks, tačiau svarbu greitai nenusivilti, tikėti savo idėja ir daug dirbti. Tokiu būdu stipriai padidinsite šansus į sėkmę.
Gabrielė ŽEMAITYTĖ
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.