Artėjančiu rudeniu kvepiantys sodai ir rausvašonius vaisius supančios obelys sodininkams ne visada kelia džiaugsmą. Žmonės dairosi, kur padėti pažeistus, įpuvusius krituolius.
Liepė skaityti taisykles
„Nežinau, kas padėtų išspręsti mano ir kitų žmonių problemą. Turiu sodą, o šiemet obelų šakos kaip niekada linksta nuo obuolių. Anksčiau prie sodo buvo šiukšlių konteineris, dabar jis perkeltas į kitą vietą. Žinau, kad į komunalinių atliekų konteinerį žaliųjų atliekų mesti negalima, tačiau kol jis stovėjo, sodininkai ten mesdavo viską. Kažkas netgi atveždavo išardytų automobilių plastmasines dalis. Sode turiu namelį, o atliekų tvarkytojai nustatė, kad jis (namelis) šiukšlina. Todėl jau daug metų moku už šiukšlių išvežimą, nors sode turiu žaliąjį konteinerį ir dar padarytą dėžę piktžolėms iš daržo. Anksčiau nukritusius obuolius išveždavo ir sušerdavo elniams, bet situacija pasikeitė, nebėra kam išvežti krituolių obuolių“, – dėstė su „Santaka“ susisiekusi vilkaviškietė.
Moteris skambino į Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrą (MAATC) ir prašė padėti išspręsti problemą. Jai buvo patarta vaisius vežti į žaliųjų atliekų aikštelę, bet sodo savininkė neturi automobilio ir pati nevairuoja. Tuomet jai buvo patarta pagalbos kreiptis į Savivaldybę.
„Bet kuo čia dėta Savivaldybė? Aš juk moku atliekų tvarkytojams už paslaugą, kuria nesinaudoju! Tada man liepė pasiskaityti taisykles… Nesuprantu, kodėl negalima atvežti kokį nors konteinerį, į kurį būtų galima supilti obuolius ir žaliąsias atliekas?“ – pyko gyventoja.
„Čia visi meta“
Sodininkų problemą išklausęs MAATC Atliekų surinkimo paslaugų organizavimo ir kontrolės administratorius Robertas Beržinskas teigė sunkiai turintis ką bepridurti prie to, kas kalbėta jau ne vieną kartą.
Anot jo, taisyklės vienodos visiems, o gyventojai moka už mišrių komunalinių, bet ne už žaliųjų atliekų sutvarkymą. R. Beržinskas patvirtino, kad žaliųjų atliekų tikrai negalima mesti į buitinių atliekų konteinerį, ką gyventoja žino pati.
„Neseniai važiuodamas pro kapines matau: atvažiavę vyrai verčia žoles į konteinerį. Klausiu, ar jie mato šioje vietoje žaliųjų atliekų konteinerį. O jie sako: „Ne, nematom, bet visi čia meta!“ Tačiau gyventojai pyksta, kad obuolių pilni konteineriai. Šiukšliavežiai automobiliai nepritaikyti tokioms atliekoms vežti. Turinys juose presuojamas, todėl pradeda bėgti skystis, jis teka ir teršia kelią“, – aiškino MAATC atstovas.
Situacija gali keistis
Tad ką daryti su pūvančiais obuoliais? R. Beržinskas siūlė keletą variantų. Jis priminė, kad galima užsisakyti konteinerį žaliosioms atliekoms, bet tai yra mokama paslauga, kurią teikia vežėjas UAB „Ecoservice“ su atskira mašina.
MAATC atstovas patarė obuolius kompostuoti savo sklype – dėžėje arba atokesniame sodo kampe. Galima, kaip moteris ir darydavo, atiduoti sušerti elniams.
„Pats sode turiu obelų, tai sveikesnius vaisius kaimynas išsirenka savo gyvuliams, kitą dalį kompostuoju. Jei nenorite kompostuoti, belieka vežti į žaliųjų atliekų aikštelę galbūt susikooperavus su kaimynais“, – patarė R. Beržinskas.
Vis dėlto MAATC darbuotojas suteikė vilties, jog ateityje situacija gali keistis. Anot jo, yra įvykęs mišrių komunalinių atliekų išvežimo konkursas, kurio sąlygose buvo įtraukti ir žaliųjų atliekų konteineriai sodų bendrijose bei kapinėse. Tačiau šiuo metu tarp pretendentų į vežėjus vyksta teisminiai procesai ir laukiama sprendimo.
Mesti tik supuvusius
Taigi gali būti, jog kažkada sodų bendrijose žaliųjų atliekų konteineriai stovės. Tiesa, vežėjai tokių paslaugų už dyką neatlieka, tad neaišku, kiek mokėsime už jų išvežimą.
O jei visgi nutartumėte obuolius, kaip ir kitas žaliąsias atliekas, kompostuoti, ką daro ne vienas sodininkas, šių vaisių į bendrą žaliųjų atliekų masę patariama dėti ne per daug – kad nesusidarytų rūgštus kompostas, kuris vėliau itin užrūgštins dirvožemį. Žinoma, rūgštingumą galima iš dalies neutralizuoti pelenais ar kalkėmis.
Tiesa, tokio komposto nereikėtų naudoti vaismedžiams, moliūgams, cukinijoms bei agurkams tręšti.
Taip pat svarbu žinoti, kad į kompostą reikėtų mesti ne žalius, o tik sutrūnijusius ir supuvusius obuolius. Tik tokiu atveju jie duos maksimalią naudą kompostui ir paspartins kitų organinių atliekų bei augalų likučių puvimo procesą.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.