Tapkime draugais!

Populiariausios bibliotekų autorės įsitikinusios: skaitytojai išalkę nuotykių

Paskelbė:

Paskelbta:


LATGA asociacija sudarė praėjusių metų populiariausių bibliotekose autorių ir knygų dešimtuką. Lietuvos grožinės literatūros autorių sąrašo viršūnėje tradiciškai atsidūrė Irena Buivydaitė. Už jos dešimtuke išsirikiavo ir kiti rašytojai.

Populiariausių dešimtukai

Populiariausių 2023 metų knygų bibliotekose sąraše – net trys I. Buivydaitės knygos: „Kas būtų, jei“, „Mėnesiena ir tu“, „Rožių dvaras“. Antroje vietoje – J. Herlyn „Gėdos vaikas“, trečioje – Dalios Musteikytės ir Annos Moon pagal tikrus įvykius parašyta istorija „Pagrobta savo noru“, ketvirtoje – vėl I. Buivydaitės romanas „Tikros ir netikros seserys“, penktoje – istorinis Ilonos Skujaitės romanas „Karo nuotaka“.

Mokslinės ir populiariosios dalykinės literatūros autorių ir knygų dešimtuke taip pat puikuojasi rašytojų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės, Giedriaus Petkevičiaus, Zigmo Vitkaus, Jokūbo Fišo, Linos Dirmotės, Lavijos Šurnaitės-Kairienės pavardės.

Vaikų ir jaunimo literatūros autorių ir knygų dešimtuke tradiciškai karaliauja vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, taip pat Kakės Makės personažo kūrėja Lina Žutautė, Evelina Daciūtė, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, kūrėjų duetas Martynas Pavilonis ir Indrė Pavilonytė.

Laiminga pabaiga

Šalies bibliotekose populiariausiai autorei, Alytuje gyvenančiai rašytojai ir vertėjai I. Buivydaitei-Kupčinskienei bus sunku atsikratyti lietuviškų melodramų karalienės vardo. Tik pernai pasirodžiusi jos knyga „Kas būtų, jei“ iškart pateko į bibliotekose skaitomiausių knygų sąrašo viršūnę.

Rašytoja įsitikinusi, kad skaitytojus traukia paprastos, gyvenimiškos istorijos, kurių gali nutikti kiekvienam iš mūsų.

„Tai ir yra mūsų gyvenimas, kurį sudaro santykiai su vyrais, moterimis, tėvais, vaikais, draugais, kasdieniniai darbai, rūpesčiai, viltys, lūkesčiai, ir, žinoma, meilė“, – sakė populiarių knygų autorė, neabejojanti, kad skaitytojai įsijaučia į herojų gyvenimus, susitapatina, kartu išgyvena išdavystes, netektis, liūdesį, džiaugiasi, kai veikėjams sekasi gerai, kai po blaškymųsi, klajonių, nesusipratimų ir išgyvenimų jie atranda vienas kitą, o tunelio gale nušvinta žalias vilties žiburėlis.

„Turbūt čia ir slypi mano romanų sėkmė – suteikti skaitytojams viltį, kad ir jų, kaip romano herojų, gyvenime problemos bus įveiktos“, – kalbėjo knygų autorė.

Išalkę nuotykių

Antroji populiariausių bibliotekose lietuvių rašytojų sąraše – Vokietijoje gyvenanti rašytoja J. Herlyn, kurios knyga „Gėdos vaikas“ tarp skaitomiausių yra ketvirtoji.

„Tai istorija apie rasinę neapykantą Vokietijoje, apie šalies istorijos puslapius, kurie net vokiečiams mažai žinomi“, – pasakojo rašytoja.

J. Herlyn ir jos knygos populiariausiųjų sąrašų pirmajame trejetuke rikiuojasi jau nuo 2017 metų. Rašytoja neabejoja, kad žmones traukia istorijos, kuriose jie randa tikroviškas patirtis, jausmus ir romantiką. „Kartais nuotykiais galima pasisotinti vien tik skaitant“, – sako ji ir priduria, kad būtent tai yra viena iš geros knygos sėkmės formulių.

O dar – žinios, kurių galima pasisemti knygose. „Man jos visada – pridėtinė knygos vertė“, – teigė rašytoja.

Pasimatuoti kito batus

Į šeštą dešimtuko vietą patekusią knygą pagal tikrą gyvenimo istoriją drauge su Ana Moon parašiusi žurnalistė Dalia Musteikytė prisipažįsta įdėjusi daug darbo ir širdies. Ji sako nuoširdžiai jaudinusis, kaip žmonės priims „Pagrobtą savo noru“.

D. Musteikytė neabejoja, kad skaitytojams reikia tikrų istorijų, kurių gali nutikti bet kam ir bet kada. Istorijų, iš kurių galima pasimokyti, ką nors sužinoti, patirti. „Čia yra visko – smalsumo, kaip gyvena kiti, to serialo jausmo – pasimatuoti kito batus, o kartu – pasitenkinimo, kad „pas mane viskas teisingai“. Annos istorija man pirmiausia buvo nemylėto vaiko pasakojimas, kiek gali kainuoti kelias į išsipildymą, savęs pažinimą, kiek skausmo nešiojamės iš vaikystės net tada, kai mums jau per 40. Jei nebūtų jos atvirumo, knyga būtų kaip sriuba be druskos. Ačiū jai už tai, kad suprato atvirumo svarbą“, – pasakojo populiarios knygos autorė D. Musteikytė.

Iš šešėlio ištraukta istorija

Tai, kad knyga „Karo nuotaka“ pateko į bibliotekose skaitomiausių lietuviškų grožinių knygų dešimtuko aštuntąją vietą, yra Kotrynos Jogailaitės kerai. Holivudo trilerio vertą Kotrynos Jogailaitės istoriją žurnalistė I. Skujaitė sudėliojo iš istorinių šaltinių ir savo fantazijos. Knygos autorė įsitikinusi, kad jos romano herojė yra mūsų istorijos deimantas, o jos gyvenimas puikiai tinka kostiuminei dramai.

Kotrynos Jogailaitės temos tyrinėjimams knygos autorė skyrė penkerius metus. Faktų ir šaltinių paieška priminė detektyvą, nes karalaitės istorija yra lyg sutrūkęs perlų vėrinys, jo karoliukai išsibarstę po keturias šalis – Lenkiją, Lietuvą, Suomiją ir Švediją.

Iš užmaršties šešėlio ištraukta karalaitės Kotrynos istorija sužavėjo ir skaitytojus – pirmasis knygos tiražas buvo akimirksniu parduotas.

„Manau, kad žmonėms patinka tikros istorijos apie įkvepiančias asmenybes, o šios karalaitės gyvenimas yra tiesiog užburiantis, jame telpa daugybė bendražmogiškų temų, nes bėgant laikui keičiasi tik žmonių daiktai, drabužiai, bet giliausi širdies troškimai išlieka tokie pat“, – sakė knygos autorė pastebėjusi, kad lietuviai itin domisi nežinoma, per ilgus okupacijų metus iš atminties ištrinta mūsų šalies istorija. Visa tai ir lėmė romano sėkmę.

Laisvė RADZEVIČIENĖ

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content