Tapkime draugais!

Jaunimas moko senjorus naujovių

Paskelbė:

Paskelbta:


Renata VITKAUSKIENĖ

Vilkaviškyje vykstančiuose projekto „Informacinių technologijų patirties mainai“ užsiėmimuose susitinka skirtingos kartos: jauni žmonės moko senjorus skaitmeninio raštingumo.

Socialiniai tinklai ir e. sveikata

Būtinybę gebėti naudotis informacinėmis technologijomis žmonės akivaizdžiai pajuto jau prieš kurį laiką, užgriuvus kovido pandemijai.

„Visoje Lietuvoje į „Caritą“ kreipėsi daug vyresnio amžiaus gyventojų prašydami padėti užsiregistruoti pas gydytojus, sumokėti mokesčius, pamokyti apsipirkti ir bendrauti internetu. Kadangi dalis „Carito“ savanorių yra senjorai, patys tik minimaliai besinaudojantys informacinių technologijų galimybėmis, didžiausias krūvis krisdavo ant jaunųjų savanorių pečių. Taip ir gimė projektas „Informacinių technologijų patirties mainai“. Senjorai įgyja ir ugdosi informacinių technologijų įgūdžius, o jaunimas turi galimybę bendrauti su vyresniąja karta, dalintis su ja žiniomis ir taip įprasminti savo laiką, tobulėti“, – sakė Vilkaviškio dekanato „Carito“ centro vedėja Roma Paunksnienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis finansuojamas, taigi patiems senjorams nekainuojantis projektas įgyvendinamas Garliavoje, Alytuje, Marijampolėje, Šakiuose, Prienuose, Lazdijuose ir Vilkaviškyje.

Viena iš tikslinių projekto grupių – vyresnio amžiaus gyventojai. Kaip sakė R. Paunksnienė, Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijos „Carito“ užsiėmimuose dalyvauja žmonės nuo 60 iki 82 metų. Jų įgūdžiai naudotis informacinėmis technologijomis gerokai skiriasi. Vieni puikiai naudojasi kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu ir nori pasitobulinti, o kiti mokosi nuo pačių pirmųjų veiksmų. Tad natūralu, kad išryškėjo individualių užsiėmimų poreikis. O daugiausiai klausimų kyla bandant naudotis socialiniais tinklais ir portalu e. sveikata.

„Tai, kad iš 29 senjorų, sausio mėnesį panorusių dalyvauti projekte, šiandien veiklas lanko 26, yra mūsų didžiausia sėkmė“, – džiaugėsi Vilkaviškio dekanato „Carito“ centro vedėja.

Mokymai vyksta „Carito“ patalpose (Gedimino g. 19). Veiklose dalyvaujančios moterys sakė laukiančios antradienio, nes ta užsiėmimo valanda smagi dvigubai: ir naujų dalykų išmoksta, ir su žmonėmis pabendrauja.

„Technologijos ateina, reikia tobulėti“

Vilkaviškietė Regina Galeckienė džiaugėsi daugiau pasimokiusi naudotis išmaniuoju telefonu, išmoko naudotis feisbuku, fotografuoti, apkarpyti ir išsiųsti nuotrauką, pasiųsti žinutę. Iki mokymų moteris dažniau naudojosi mygtukiniu telefonu, o motyvacijos giliau pasidomėti šiuolaikinėmis galimybėmis nebuvo, nes kompiuteriu reikalus sutvarko sutuoktinis. Reginos nuomone, organizuoti tokius užsiėmimus žmonėms, kurie rankose neturėję šiuolaikinio telefono, yra tikrai geras sumanymas. Jos vyras mokymuose pamatė išmaniojo telefono privalumus, jį įsigijo, gerokai patobulėjo, ir, anot Reginos, nepaleidžia įrenginio iš rankų: susirašinėja, apmoka sąskaitas.

„Mums jau per 80 metų. Labai neištobulėsime, bet pagrindų tikrai gauname, – svarstė vilkaviškietė. – Naujos technologijos ateina, nori ar nenori, jos vis tiek bus, tai, manau, reikia tobulėti.“

R. Galeckienė minėjo, kad senjorai į namus yra gavę aiškias instrukcijas, kaip, pavyzdžiui, žingsnis po žingsnio registruotis portale e. sveikata arba kaip sumokėti mokesčius svetainėje vienasaskaita.lt, tad gali tą daryti patys.

Projekto veiklose dalyvaujanti Vida Tunkulienė džiaugėsi, kad savanorės išmokė ją fotografuoti, išsiųsti nuotraukas, filmuoti, paskambinti per mesendžerį. „Žinokite, tikrai pramokome, – smagiai pasakojo moteris. – Dabar vaizdo skambučiu susiskambiname su vaikais. Ir aš jų tiek jau neklausinėju, kaip tą ar aną su telefonu turėčiau daryti. „Carite“ mus taip pat mokė ir elektroniniu paštu naudotis, bet aš galvoju, kad man jo nereikia.“

Bendrauti su vyresniais žmonėmis – prasminga

Gilinantis į projekto „Informacinių technologijų patirties mainai“ pavadinimą mintis sustoja prie antrosios jo dalies – „patirties mainai“. Akivaizdu, kad suvedus dvi kartas siekiama abipusės naudos.

„Jaunimo grupėje savanoriauja 16–35 metų amžiaus asmenys. Savo kolektyve turime moksleivių, aukštosios mokyklos studentę, sportininkę, mamą, šiuo metu esančią vaiko priežiūros atostogose, vadybininkę, farmacininkę ir kitų profesijų žmonių, – savanorių pajėgas pristatė R. Paunksnienė. – Man svarbu išmokyti jaunus žmones kantrybės ir suvokimo, jog tai, kas jiems savaime suprantama, senjorui gali būti iššūkis, kurį įveikti reikalingas nuoseklus darbas ir nuolatinis kartojimas.“

Kalbintos senjorės tik geru žodžiu minėjo savo jaunąsias mokytojas, jas gyrė už kantrybę, mandagumą.

Viena iš jų – savanorė Rūta Šilovienė sakė, kad jai visada buvo įdomu ir prasminga bendrauti su vyresniais žmonėmis. „Mano darbas taip pat glaudžiai susijęs su bendravimu. Į projektą savanoriauti su senjorais atėjau, nes buvau ir dar kol kas esu vaiko priežiūros atostogose, turėjau laisvo laiko, kurį norėjosi naudingai leisti. Ši savanorystė padėjo nepamiršti turimų įgūdžių, žinių, visa tai patobulinti“, – asmeninius motyvus skirti laiko mokymams akcentavo moteris.

Jau keleri metai „Carite“ savanoriaujanti Dovilė Dockaitė sakė dėl savęs pasirinkusi šitą veiklą, nes jai patinka teikti pagalbą tiems, kuriems jos reikia. „Tai mane augina ir stiprina kaip asmenybę, – kalbėjo Dovilė. – Kai Vilkaviškio dekanato „Carito“ centro vedėja pasiūlė dalyvauti projekte „Informacinių technologijų patirčių mainai”, supažindino su jo užduotimis ir tikslais, man pasidarė smalsu sužinoti ir išbandyti ką nors naujo. Tai mano pirmasis didelis projektas, kuriame dalyvauju kaip savanorė.“

Dovilė pasidžiaugė gražiu ryšiu tarp projekte dalyvaujančių savanorių ir vyresnio amžiaus žmonių. „Smagu, kad ne tik mes mokome, bet ir jie moko mus. Moko senų laikų istorijos, vidinės stiprybės, meilės, teisybės, ištikimybės tiek sau, tiek kitiems, taip pat geranoriškumo. Gera atmosfera, noras ir drąsa kiekvienam projekto dalyviui suteikia motyvacijos tobulėti, o mums, savanoriams, dar labiau padėti kiekvienam iš jų. Didžiuojuosi būdama šio projekto dalimi. Linkiu kiekvienam vyresnio amžiaus žmogui nepasiduoti, nebijoti ir žinoti, kad esate ne vieni!“

Savanorystė užskaitoma

Šiemetinis projektas baigsis gruodį. Jį planuojama tęsti ir kitąmet, todėl jau dabar tiek norintys išmokti, tiek galintys kitus pamokyti žmonės gali kreiptis. Kiekvieną pirmadienį ir ketvirtadienį, nuo 9 iki 12 val., galima atvykti į „Carito“ patalpas arba paskambinti tel. 0 686 74 501 ir pasikalbėti dėl dalyvavimo veiklose.

„Labai laukiami jauni žmonės, kurie galėtų mokyti senjorus. Jaunimo žinių reikia ir per individualius, ir per grupinius užsiėmimus. Dėl ilgos projekto trukmės ir pačių jaunųjų savanorių užimtumo, t. y. studijų, darbo, kitų įsipareigojimų, pas mus, kaip ir kituose projektą vykdančiuose „Carito“ centruose, yra didelė jaunųjų savanorių kaita, – sakė R. Paunksnienė. – Noriu pabrėžti, kad visas savanorystės „Carite“ laikas kaip socialinė-pilietinė veikla yra užskaitomas mokyklose, gimnazijose.“

Jaunuoliams verta žinoti, jog „Caritas“ pradėjo procesą, kad taptų akredituota savanorius priimančia organizacija. Siekiama, kad į katalikišką organizaciją savanoriauti atėję žmonės nuo 14 iki 29 m. galėtų dalyvauti Jaunimo savanoriškos tarnybos programoje. Sėkmingai ją užbaigę jaunuoliai gautų pažymėjimą, suteikiantį 0, 25 stojamojo balo pripažinimą. O tai yra aktualu stojant į pirmosios pakopos studijas Lietuvoje.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content