Tapkime draugais!

Savanoriai kviečia į mokomąsias civilinės saugos ekskursijas

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriai kviečia visuomenės narius į edukacines ekskursijas, kuriose moko pasirūpinti savimi ir artimaisiais ištikus ekstremaliai situacijai. Pirmosios ekskursijos jau organizuotos ir mūsų rajone.

Svarbu sekti informaciją

Pastaruoju metu pasaulį krečiantys potvyniai, uraganai, nesaugi geopolitinė padėtis įspėja būti pasiruošusius, jei tokio masto nelaimės atslinktų ir į mūsų šalį. Tad Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) savanoriai, bendradarbiaudami su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, organizuoja mokomąsias ekskursijas ir šviečiamuosius renginius, kviečia įstaigas, organizacijas, pavienius asmenis prisijungti ir sužinoti svarbią informaciją.

– Ištikus ekstremaliai situacijai kiekvienas iš mūsų turi būti pasirengęs pasirūpinti savimi ir artimaisiais bent 72 valandas, kol atvyks pagalba. Pastebėjome, kad visuomenės įgūdžiams lavinti vien teorinių žinių neužtenka, todėl kviečiame į mokomąsias ekskursijas, kurių metu bus lavinami svarbiausi civilinės saugos įgūdžiai, kaip atpažinti pavojų ir atitinkamai reaguoti, – kalbėjo specialius mokymus baigęs ir savo žinias rajono gyventojams perteikiantis LRK Vilkaviškio skyriaus savanoris civilinės saugos klausimais Rimvydas Palubinskas.

Anot R. Palubinsko ir drauge su juo mokymus mūsų rajone vedusio Amiro Sodah, atsakingo už visos šalies LRK civilinės saugos mokymus, svarbiausia kilus pavojui laiku įspėti žmones. Tam visų mobiliojo ryšio operatorių tinkluose veikia gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema. Jei telefono neturime, išgirdus civilinės saugos sirenų garsą reikėtų kuo skubiau įsijungti televizoriuje LRT kanalą, radijuje LRT 1-ąją programą arba internete portalą lt72.lt.

Slėptuvės skiriasi

LRK savanoriai mokomosiose ekskursijose dalyvaujantiems rajono gyventojams aprodo arčiausiai esančius kolektyvinės apsaugos statinius, paaiškina, kaip jie pažymėti, ir pataria kiekvienam pasidomėti tais, kurie yra arčiausiai jų namų ar darbovietės, aptarti veiksmus su artimaisiais ir iš anksto sudaryti šeimos planą, kaip elgtis stichinės nelaimės ar karo atveju, kur susitikti, slėptis. Visus mūsų rajone esančius kolektyvinės apsaugos statinius galima rasti interneto portale lt72.lt.

Kolektyvinės apsaugos statiniuose, pažymėtuose mėlyno trikampio oranžiniame fone ženklu, žmonės galėtų glaustis iki 72 valandų. Priedangos yra pažymėtos geltono fono ženklu su žmogaus name simboliu. Jos skirtos trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai kilus oro pavojui ar nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu.

Kilus pavojui tolesniems veiksmams vadovautų rajono Savivaldybės specialistas, atsakingas už civilinę saugą, bei Civilinės saugos komisija, kuri spręstų, kaip ir kur evakuoti žmones ir kt. Per radiją reikėtų sekti valdžios institucijų teikiamą informaciją. Užklupus ekstremaliai situacijai gali trūkinėti telefono ryšys, tad su artimaisiais geriau bendrauti SMS žinutėmis.

Svarbu pasirūpinti atsargų

Civilinės saugos mokymuose akcentuojama, kaip svarbu turėti pasiruošus maisto atsargų. Namie, sausoje ir tamsioje vietoje, rekomenduojama laikyti mėsos ir daržovių (ypač ankštinių) konservų, kruopų, aliejaus, cukraus, druskos, medaus, arbatos, o taip pat mėgstamų maisto produktų, kurie padėtų jaustis geriau.

Naujai nupirktas maisto atsargas reikėtų rikiuoti už jau turimų, kad lengviau pastebėtumėte besibaigiančio galiojimo produktus ir juos laiku suvartotumėte.

Būtina pasirūpinti vandens atsargomis. Vienam asmeniui 72 valandoms reikėtų 12 litrų vandens. Jį geriau išpilstyti į mažos talpos buteliukus – taip vanduo ilgiau išliks švarus. Taip pat galima įsigyti specialią gertuvę su filtru. Tada bus galima panaudoti vandenį iš gamtos telkinių.

Išvykimo krepšys

Labai svarbu kruopščiai susikrauti išvykimo krepšį, kuriame turi tilpti ne tik maisto atsargos, bet ir pagal sezoną tinkantys drabužiai (patogūs batai, neperšlampama, nuo vėjo apsauganti striukė, megztiniai, šiltos kelnės), taip pat tualetiniai reikmenys, žibintuvėlis su papildomais elementais, daugiafunkcis turistinis peiliukas, kompasas, svarbūs dokumentai, jų kopijos (gimimo, santuokos liudijimai, pasai, vairuotojo teisės, draudimo, turto nuosavybės dokumentai, artimųjų nuotraukos), akiniai ar kiti regai bei klausai reikalingi daiktai, pirmosios pagalbos rinkinys, šeimos nariams būtini medikamentai, konservų atidarytuvas, degtukai vandeniui atsparioje dėžutėje, popierius ir pieštukas, respiratorius nuo dulkių, baterijos radijo imtuvui ir žibintuvėliui, telefono įkroviklis ir papildomas įkroviklis jo akumuliatoriui, grynieji pinigai, juvelyriniai dirbiniai ar net cigaretės, kurios kritiniu atveju naudojamos kaip mainų objektas.

Maistui pasigaminti praverstų puodas ir turistinė viryklė. Jei turite vaikų, išvykimo krepšyje turi tilpti ir jiems reikalingi daiktai, sauskelnės, žaislai, knygelės.

Būtina pasiruošti šiltą antklodę ar kompaktišką miegmaišį, kelioninį čiužinį, neperšlampamo audinio, iš kuriuo galėtumėte pasidaryti priedangą nuo lietaus ar vėjo, gabalą.

Pats išvykimo krepšys neturėtų būti ryškios spalvos, kad nekristų į akis. Bet taip pat pavojinga kamufliažinis raštas, nes galite būti palaikytas kariškiu.

Išsivalykite rūsius

Savanoriai civilinės saugos klausimais sakė dažnai sulaukiantys daugiabučiuose gyvenančių žmonių replikų, kad rūsiai, kurie pažymėti kaip priedangos, užgriozdinti, nešvarūs, juose nėra jokių sąlygų žmonėms slėptis. Tad savanoriai agitavo gyventojus suorganizuoti talką, susitvarkyti bendras patalpas, rūsiuose pasidėti ilgai negendančių maisto produktų, talpyklą su dangčiu tualeto poreikiams.

Nors reikia viltis, kad mūsų šalį aplenks stichinės nelaimės ir karai, tačiau jei pasiruošime netikėtoms situacijoms šiandien, saugesni būsime rytoj.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content